Na podlagi 9. in 10. člena Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami (Uradni list RS, št. 58/11, 40/12 – ZUJF, 90/12, 41/17 – ZOPOPP in 200/20 – ZOOMTVI) minister za vzgojo in izobraževanje izdaja
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodatni strokovni in fizični pomoči za otroke s posebnimi potrebami
V Pravilniku o dodatni strokovni in fizični pomoči za otroke s posebnimi potrebami (Uradni list RS, št. 88/13 in 108/21) se v 2. členu tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(3) Ne glede na prvi odstavek tega člena se dodatna strokovna pomoč za premagovanje primanjkljajev, ovir oziroma motenj in kot svetovalna storitev lahko izjemoma dodeli tudi otrokom, ki so usmerjeni v prilagojene izobraževalne programe in zaradi različnih primanjkljajev, ovir oziroma motenj potrebujejo tudi dodatno strokovno pomoč.«.
Za tretjim odstavkom se doda nov, četrti odstavek, ki se glasi:
»(4) Ne glede na prvi odstavek tega člena se dodatna strokovna pomoč za premagovanje primanjkljajev, ovir oziroma motenj in kot svetovalna storitev lahko izjemoma dodeli otrokom, ki so usmerjeni v posebne programe, če potrebujejo dodatno strokovno pomoč za premagovanje primanjkljajev, ovir oziroma motenj s področja tiflopedagogike, surdopedagogike, socialne pedagogike ali logopedije.«.
V 5. členu se za četrtim odstavkom doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Dodatna strokovna pomoč iz tretjega in četrtega odstavka 2. člena tega pravilnika se dodeli največ tri ure tedensko, pri čemer mora biti ena ura dodatne strokovne pomoči dodeljena kot svetovalna storitev.«.
Dosedanji peti odstavek postane šesti odstavek.
8. člen se spremeni tako, da se glasi:
(1) Gluhim in naglušnim otrokom, ki so usmerjeni v vzgojno-izobraževalne programe s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo, prilagojene programe vzgoje in izobraževanja, v posebne programe vzgoje in izobraževanja ali v vzgojne programe, in se sporazumevajo v slovenskem znakovnem jeziku ter imajo v odločbi o usmeritvi določeno pravico do tolmača slovenskega znakovnega jezika, izvaja tolmačenje v obsegu ur, kot ga določi strokovna skupina v individualiziranem programu, učitelj oziroma vzgojitelj za komunikacijo v slovenskem znakovnem jeziku ali tolmač slovenskega znakovnega jezika.
(2) Gluhoslepim otrokom, ki so usmerjeni v programe iz prejšnjega odstavka in imajo v odločbi o usmeritvi določeno pravico do tolmača, izvaja pomoč v jeziku gluhoslepih ali v drugih, otroku prilagojenih načinih sporazumevanja, učitelj oziroma vzgojitelj za delo z gluhoslepimi ali tolmač za gluhoslepe v obsegu ur, kot ga določi strokovna skupina v individualiziranem programu.
(3) Učitelja oziroma vzgojitelja za komunikacijo v slovenskem znakovnem jeziku oziroma učitelja za delo z gluhoslepimi lahko šolam, v katere so usmerjeni otroci iz prvega in drugega odstavka tega člena, zagotavljajo tudi zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, ki so ustanovljeni za delo z gluhimi in naglušnimi ali za delo s slepimi, ali šola sklene pogodbo o opravljanju storitev. «.
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-50/2023
Ljubljana, dne 13. aprila 2023
EVA 2023-3350-0022
za vzgojo in izobraževanje