Uradni list

Številka 12
Uradni list RS, št. 12/1991 z dne 6. 9. 1991
Uradni list

Uradni list RS, št. 12/1991 z dne 6. 9. 1991

Kazalo

470. Zakon o varstvu žrtev vojaške agresije na Republiko Slovenijo v letu 1991, stran 425.

Na podlagi 3. točke 379. člena ustave Republike Slovenije izdaja Predsedstvo Republike Slovenije
UKAZ
o razglasitvi zakona o varstvu žrtev vojaške agresije na Republiko Slovenijo v letu 1991
Razglaša se zakon o varstvu žrtev vojaške agresije na Republiko Slovenijo v letu 1991, ki ga je sprejela Skupščina Republike Slovenije na sejah Družbenopolitičnega zbora, Zbora občin in Zbora združenega dela dne 29. avgusta 1991.
Št. 0100-23/91
Ljubljana, dne 29. avgusta 1991.
Predsednik
Milan Kučan l. r.
ZAKON
O VARSTVU ŽRTEV VOJAŠKE AGRESIJE NA REPUBLIKO SLOVENIJO V LETU 1991
1. člen
Osebi, ki je ob vojaški agresiji na Republiko Slovenijo v času od 27. junija 1991 do 18. julija 1991 pri opravljanju vojaške ali druge dolžnosti za obrambo ali varnost Republike Slovenije v sestavi Teritorialne obrambe Republike Slovenije, organov za notranje zadeve, enot za zveze republike in občin ter narodne zaščite, utrpela telesno okvaro zaradi rane, poškodbe ali bolezni, oziroma njenega poslabšanja, se zagotavljajo status in pravice vojaškega vojnega invalida po predpisih o vojaških invalidih.
Status in pravice vojaškega vojnega invalida po predpisih o vojaških invalidih se zagotavljajo tudi osebi, ki je ob vojaški agresiji na Republiko Slovenijo v času od 27. junija 1991 do 18. julija 1991 pri opravljanju obvezne vojaške službe kot vojak JLA v oboroženih spopadih utrpela telesno okvaro zaradi rane, poškodbe ali bolezni, oziroma njenega poslabšanja, če je bila v tem času državljan Republike Slovenije ali je imela stalno prebivališče v Republiki Sloveniji.
2. člen
Družinskim članom osebe, ki je padla, umrla ali je bila pogrešana v okoliščinah iz 1. člena tega zakona, se zagotavljajo enake pravice kot pripadajo družinskim članom padlega borca po predpisih o vojaških invalidih.
Družinskim članom vojaškega vojnega invalida, ki je ta status uveljavil na podlagi 1. člena tega zakona, se ob izpolnjevanju pogojev po predpisih o vojaških invalidih zagotavljajo enake pravice kot pripadajo družinskim članom vojaških invalidov po predpisih o vojaških invalidih.
Družinskim članom vojaškega vojnega invalida, ki je ta status uveljavil na podlagi 1. člena tega zakona, se po njegovi smrti ob izpolnjevanju pogojev po predpisih o vojaških invalidih zagotavljajo enake pravice kot pripadajo družinskim članom vojaškega invalida po njegovi smrti po predpisih o vojaških invalidih.
3. člen
Osebi, ki je ob vojaški agresiji na Republiko Slovenijo v času od 27. junija 1991 do 18. julija 1991 zaradi vojnih dogodkov utrpela trajno, anatomsko ali funkcionalno okvaro organizma zaradi telesne ali psihične poškodbe ali bolezni oziroma njenega poslabšanja kot nevojaška oseba, se zagotavljajo status in pravice civilnega invalida vojne – civilne žrtve vojne po predpisih o civilnih invalidih vojne.
4. člen
Družinskim članom osebe, ki je umrla ali je bila pogrešana v okoliščinah iz 3. člena tega zakona, se zagotavljata pravica do civilne invalidnine in pravica do denarne pomoči, enako kot družinskim članom umrlega civilnega invalida vojne po predpisih o civilnih invalidih vojne.
Družinskim članom civilnega invalida vojne, ki je ta status uveljavil na podlagi 3. člena tega zakona, se po njegovi smrti zagotavljajo enake pravice kot pripadajo družinskim članom umrlega civilnega invalida vojne po predpisih o civilnih invalidih vojne.
Osnova za odmero civilne invalidnine iz prvega odstavka tega člena je enaka vsakokratnemu mesečnemu znesku družinske invalidnine, ki pripada upravičencu iz prvega odstavka 2. člena tega zakona. Civilna invalidnina se odmeri od osnove na enak način kot civilna invalidnina družinskih članov po predpisih o civilnih invalidih vojne.
5. člen
Osebam iz 1. do 4. člena tega zakona, ki niso državljani Republike Slovenije, se zagotavljajo status in pravice po tem zakonu, kolikor na tej podlagi ne morejo uveljavljati statusa in pravic v drugi državi.
6. člen
Upravičencem iz 1. in 2. člena tega zakona s stalnim prebivališčem v tujini se zagotavljajo pravice v obsegu, ki je določen po predpisih o vojaških invalidih za upravičence s stalnim prebivališčem v tujini.
Upravičencem iz 3. člena tega zakona s stalnim prebivališčem v tujini se zagotavljajo pravica do civilne invalidnine in dodatka za postrežbo in tujo pomoč, v času, ko se mudi na ozemlju Republike Slovenije, pa tudi pravica do zdraviliško-klimatskega zdravljenja.
Upravičencem iz 4. člena tega zakona s stalnim prebivališčem v tujini se zagotavlja pravica do civilne invalidnine.
7. člen
Pravica do osebne invalidnine, dodatka za postrežbo in tujo pomoč, ortopedskega dodatka, družinske invalidnine, povečane družinske invalidnine, stalnega invalidskega dodatka in civilne invalidnine pripada upravičencu od prvega dne naslednjega meseca po dnevu, ko je nastopila smrt ali ki se pri pogrešani osebi šteje za dan smrti, oziroma ko je nastala okvara organizma in so izpolnjeni tudi drugi pogoji za priznavanje teh pravic po predpisih o vojaških invalidih oziroma po predpisih o civilnih invalidih vojne, ne glede na datum vložitve zahteve.
8. člen
V postopku za uveljavljanje statusa vojaškega vojnega invalida in pravic upravičencev iz 1. in 2. člena tega zakona se smiselno uporabljajo predpisi o vojaških invalidih, v postopku za uveljavljanje statusa civilnega invalida vojne in pravic upravičencev iz 3. in 4. člena tega zakona pa se smiselno uporabljajo predpisi o civilnih invalidih vojne.
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka tega člena se dejstvo, da je rana, poškodba, bolezen ali poslabšanje bolezni nastalo oziroma da je smrt nastopila, ali je bila oseba pogrešana v okoliščinah iz 1. člena oziroma iz 3. člena tega zakona, ugotavlja po pravilih o dokazovanju, ki jih določa zakon o splošnem upravnem postopku.
9. člen
Glede uveljavljanja in prenehanja pravic po tem zakonu, izvrševanja odločb, izplačevanja denarnih prejemkov in kontrole izplačil, zastaranja pravic oziroma denarnih prejemkov, stroškov postopka za uveljavljanje pravic po tem zakonu, plačila taks, povračila prejemkov, do katerih upravičenec ni imel pravice, stroškov, ki nastanejo pri izpolnjevanju obveznosti Republike Slovenije za uveljavljanje pravic po tem zakonu, dolžnosti javljanja sprememb, ki vplivajo na uveljavljanje in prenehanje pravic, uživanja pravic v času prestajanja zaporne kazni oziroma v času pripora in glede vodenja evidenc o uživalcih in izplačilih po tem zakonu, se za upravičence iz 1. in 2. člena tega zakona smiselno uporabljajo predpisi o vojaških invalidih, za upravičence iz 3. in 4. člena tega zakona pa predpisi o civilnih invalidih vojne, kolikor ni s tem zakonom drugače določeno.
10. člen
Za odločanje o zahtevah za priznanje statusa in pravic vojaškega vojnega invalida, za priznanje statusa in pravic civilnega invalida vojne in o zahtevah za priznanje pravic družinskim članom po tem zakonu in po predpisih o vojaških invalidih oziroma po predpisih o civilnih invalidih vojne, ki nimajo stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji, je pristojen upravni organ za zadeve borcev in vojaških invalidov občine Ljubljana Center.
11. člen
Status in pravice po tem zakonu se zagotavljajo ob izpolnjevanju v zakonu predpisanih pogojev tudi osebam in družinskim članom oseb iz 1. do 4. člena tega zakona, ki so postale žrtve zaradi sovražnega delovanja JLA v Republiki Sloveniji v letu 1991 v času pred 27. junijem 1991 in po 18. juliju 1991.
12. člen
Financiranje varstva po tem zakonu zagotavlja Republika Slovenija.
13. člen
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 545-07/91-2/1
Ljubljana, dne 29. avgusta 1991.
Skupščina
Republike Slovenije
Predsednik
dr. France Bučar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti