Na podlagi četrtega odstavka 12. člena ustavnega zakona za izvedbo ustavnih amandmajev IX do LXXXIX k ustavi SR Slovenije (Uradni list SRS, št. 32/89) ter v zvezi z deveto alineo 19. člena in prvim odstavkom 48. člena zakona o cestah (Uradni list SRS, št. 38/81, 7/86 in 37/87) izdaja Izvršni svet Skupščine Republike Slovenije
ODLOK
o spremembi in dopolnitvi odloka o določitvi višine in načina plačevanja cestnine za uporabo cestnega predora Karavanke
1. člen
4. člen odloka o določitvi višine in načina plačevanja cestnine za uporabo cestnega predora Karavanke (Uradni list RS, št. 22/91) se spremeni tako, da se glasi:
»Višina cestnine za prvi cestninski razred se določi v dinarski protivrednosti za 90 ATS, obračunani po deviznem tečaju za efektivo Ljubljanske borze. Za drugi, tretji, četrti in peti cestninski razred se cestnina določi tako, da se znesek cestnine za prvi cestninski razred pomnoži s faktorjem, 1,5, 1, 5, 2,0 oziroma 3,56.«
2. člen
5. člen odloka se spremeni tako, da se glasi: »Republiška uprava za ceste je pooblaščena, da na osnovi določil 4. člena odloka določi zaokrožene cene, tako da zaokrožena cena ne odstopa za več kot 5% od osnovne cene. Republiška uprava za ceste je dolžna cene spremeniti, ko se osnova za izračun spremeni za več kot 10%.«
3. člen
Doda se nov 5.a člen, ki se glasi:
»Republiška uprava za ceste določi seznam tistih konvertibilnih valut, v katerih je poleg plačila z dinarji možno plačati cestnino. Pri tem se za plačilo v ATS upoštevajo naslednje fiksne cene po razredih: 90 ATS, 135 ATS, 135 ATS, 180 ATS, 320 ATS; preostanek plačila se vrača v ATS.
Pri vseh ostalih valutah je osnova za izračun dinarska cena; vračilo preostanka pa je v dinarjih. Na osnovi tečajne liste deviznih tečajev za efektivo Ljubljanske borze (v nadaljevanju: izhodiščna tečajna lista) organizacija za pobiranje cestnine pred začetkom meseca določi fiksni tečaj tujih valut, ki je za največ 5% nižji od tečaja v izhodiščni tečajni listi, kar predstavlja spodnjo mejo za spremembo. Zgornjo mejo za spremembo pa predstavlja znesek tečaja, ki je za največ 5% višji od tečaja v izhodiščni tečajni listi. Izračunani fiksni tečaj tujih valut se ne spremeni, dokler tekoči tečaj ne pade pod spodnjo mejo ali poraste nad zgornjo mejo. Dinarski zneski vračila se zaokrožijo na dinar navzdol.«
4. člen
V 8. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi: »Pri plačilu se lahko upoštevajo tudi avstrijske točkovne karte, če se Republiška uprava za ceste o tem sporazume z avstrijskim partnerjem.«
5. člen
V 9. členu se prvi odstavek nadomesti z besedilom: »Za tovorna vozila se cestnina lahko plačuje s kreditnimi karticami. Republiška uprava za ceste vsako leto določi dinarsko mejo skupnega zneska vseh takšnih plačil v letu za tovorna vozila istega podjetja, nad katerim se podjetju prizna 10% popust. Osnova za določitev meje je približna poprečna protivrednost 5.000 ATS v letu in se prilagaja skladno s spremembo valutnega tečaja.«
6. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 420-10/91-6/4-8
Ljubljana, dne 5. septembra 1991.
Izvršni svet
Skupščine Republike Slovenije
Predsednik
dr. Andrej Ocvirk l. r.