Uradni list

Številka 15
Uradni list RS, št. 15/1991 z dne 30. 9. 1991
Uradni list

Uradni list RS, št. 15/1991 z dne 30. 9. 1991

Kazalo

526. Odredba o omejitvi prometa na cestah v Republiki Sloveniji, stran 508.

Na podlagi prvega odstavka 177. člena zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list SRS, št. 5/82, 40/84, 29/86 in Uradni list RS, 1-91/1) izdaja minister za notranje zadeve
ODREDBO
o omejitvi prometa na cestah v Republiki Sloveniji
I
Na cestah oziroma delih cest, določenih s to odredbo, se omeji promet tovornih vozil s priklopnimi vozili ali brez njih, katerih največja dovoljena masa presega 5 ton, traktorjev, delovnih strojev, motokultivatorjev, motornih vozil, na katerih se kandidati za voznike učijo voziti in vprežnih vozil, po določbah te odredbe.
II
Promet za vozila iz I. točke te odredbe se omeji na naslednjih magistralnih cestah oziroma delih cest:
1. na odsekih magistralne ceste št. 1: Podkoren-Jesenice-do avtoceste, izvoz Kranj-zahod in od Škofljice (križišče z magistralno cesto št. 6) do meje z Republiko Hrvatsko (Bregana), tudi po delu avtoceste (A-1);
2. na magistralni cesti št. 1-1: državna meja z Republiko Avstrijo-Ljubelj-Podtabor;
3. na magistralni cesti št. 1-2; državna meja z Republiko Italijo-Rateče-Podkoren;
4. na magistralni cesti št. 2: državna meja z Republiko Italijo-Škofije-Koper-Sečovlje-meja z Republiko Hrvatsko;
5. na odseku magistralne ceste št. 3: Maribor-Ptuj (Hajdina);
6. na magistralni cesti št. 4: Novo mesto-Metlika;
7. na odsekih magistralne ceste št. 10. državna meja z Republiko Avstrijo-Šentilj-Maribor; Žalec-Ljubljana in Razdrto-Senožeče-Kozina-ankaransko križišče (Koper).
8. na magistralni cesti št. 10-4: Postojna-Pivka-Ilirska Bistrica-meja z Republiko Hrvatsko (Rupa);
9. na magistralni cesti št. 10-6: državna meja z Republiko Italijo-Sežana-Senožeče;
10. na magistralni cesti št. 11: Hajdina (Ptuj) -Podlehnik-Macelj-meja z Republiko Hrvatsko;
11. na magistralni cesti št. 12: državna meja z Republiko Italijo-Krvavi potok-Kozina-meja z Republiko Hrvatsko (Rupa);
In sicer:
1. Od 1. junija do 15. oktobra
– ob petkih od 14. do 19. ure;
– ob nedeljah od 17. do 22. ure;
2. Vse leto velja omejitev za vozila iz te točke tudi še:
– zadnji delovni dan pred prazniki Republike Slovenije, oziroma dela prostim dnem, če ta dan ne pade na soboto, od 14. do 19. ure;
– zadnji dela prosti dan ob izteku praznikov, če ta dan ni petek ali sobota, od 17. do 22. ure.
III
Poleg omejitev iz II. točke te odredbe veljajo še naslednje omejitve:
1. od 1. junija do 15. oktobra;
– za tovorna vozila s priklopnimi vozili na magistralnih cestah oziroma delih cest iz II. točke te odredbe ob sobotah od 6. do 11. ure;
2. od 15. junija do 15. septembra za tovorna vozila s priklopnimi vozili ali brez njih, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 ton vsak petek od 14. do nedelje do 22. ure;
– na odseku magistralne ceste št. 1-1: državna meja z Republiko Avstrijo-Ljubelj-Tržič in
– na odseku regionalne ceste št. 319: Spodnje Jezersko-Jezerski vrh;
3. od 15. junija do 15. oktobra:
– za tovorna vozila s priklopnimi vozili ali brez njih, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 ton vsako soboto ob 6. do 11. ure;
– na odseku magistralne ceste št. 10-8: Dravograd-Velenje-Arja vas (pri Žalcu).
4. 1. novembra na vseh magistralnih cestah od 6. do 22. ure za vsa vozila iz I. točke te odredbe.
IV
Ne glede na določila iz prejšnjih točk velja v času sneženja ali močno poledenelega vozišča na vseh cestah v Republiki Sloveniji omejitev prometa tovornih vozil s priklopnim vozilom od tedaj, ko voznik lahko zazna tako poledico oziroma ko se ob sneženju začne sneg oprijemati vozišča, do takrat, ko pristojna organizacija za vzdrževanje cest sporoči, da je cesta sposobna za promet teh vozil. Za druga motorna vozila pa je v tem času promet dovoljen, če je na vozilu uporabljena zimska oprema.
V
Za traktorje, delovne stroje, motokultivatorje in vprežna vozila velja omejitev prometa na cestah iz II. točke te odredbe tudi vsak dan od mraka do popolne zdanitve.
VI
Omejitve prometa, določene s to odredbo ne veljajo za motorna vozila obrambnih sil in organov za notranje zadeve ter za motorna vozila podjetij in drugih organizacij, ki opravljajo dejavnosti pomembne za reševanje človeških življenj in preprečitve, škode, nadalje vozila vzdrževalcev cest, PTT-organizacij, ki opravljajo prevoz pošiljk v notranjem ali mednarodnem prometu, vozila podjetij in drugih organizacij, ki dobavljajo energijo iz omrežja, vozila za popravilo okvar na javnih napravah, in vozila radiotelevizije in časopisnih agencij, kadar je to nujno potrebno.
Omejitve prometa, določene s to odredbo, ne veljajo tudi za vozila na motorni pogon, s katerimi se prevažajo ob spravilu lahko pokvarljivi kmetijski in gozdni pridelki, za vozila, ki oskrbujejo bencinske servise z naftnimi derivati, za vozila, ki prevažajo mleko ali mlečne izdelke, za vozila, ki ob žetvi vozijo žito v skladišče ali sušilnice, za vozila, ki prevažajo kruh, za tovorna vozila, ki prevažajo piščance ali krmo zanje in za vozila, ki prevažajo gabljive nevarne snovi.
VII
Vozniki tovornih vozil v tranzitnem prometu, za katere velja omejitev prometa, morajo na primernih mestih pravočasno ustaviti izven vozišča in ne smejo z vožnjo nadaljevati po stranskih cestah kot tudi ne pred potekom časa omejitve prometa.
VIII
V času omejitve prometa za vozila iz I. in III. točke te odredbe, smejo biti taka vozila na cestah iz II. in III. točke, če je izdano dovoljenje za posebno nujne prevoze, ki ga izda Ministrstvo za notranje zadeve Republike Slovenije.
Voznik vozila mora imeti dovoljenje pri sebi in ga ob kontroli na zahtevo pooblaščene osebe organov za notranje zadeve pokazati.
IX
Z dnem ko začne veljati ta odredba preneha veljati odredba o omejitvi prometa na cestah v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 21/91).
X
Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0212-1-S-22/20-5/91
Ljubljana, dne 24. septembra 1991.
Minister
za notranje zadeve
Igor Bavčar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti