Na podlagi 29. člena zakona o deviznem poslovanju (Uradni list RS, št. 1/91-I) in drugega odstavka 20. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) izdaja Svet Banke Slovenije
SKLEP
o pogojih, pod katerimi Banka Slovenije izda domači osebi dovoljenje, da ima devize na računu v tujini
1. Banka Slovenije izda domači osebi dovoljenje, da ima devize na računu v tujini na podlagi obrazložene zahteve, vendar najdalj za eno leto.
Če je poslovanje domače osebe tako, da mora imeti devize v tujini dlje kot eno leto, mora pred potekom veljavnosti dovoljenja predložiti Banki Slovenije novo obrazloženo zahtevo.
2. Zahteva mora vsebovati namen, znesek in vrsto deviz, za katere se zahteva dovoljenje, ter ime države in banke, pri kateri bodo devize: te podatke Banka Slovenije posebej vpiše v dovoljenje. K obrazloženi zahtevi je treba priložiti tudi mnenje o boniteti tuje banke, posredovano s strani domače pooblaščene banke ali druge tovrstne domače ali tuje institucije, ter dokumentacijo in podatke, predpisane s tem sklepom.
3. Dovoljenje iz 1. točke tega sklepa se sme izdati v zvezi z izvajanjem investicijskih del v tujini:
1) do 2o% pogodbene vrednosti sklenjenega posla v konvertibilni valuti;
2) za vrednost lokalne valute, ki se ne sme transferirati;
3) za varščino ali polog za kakovostno in pravočasno izvedbo posameznih poslov, če je to pogoj tujega sopogodbenika ali obveznost po predpisu zadevne države, kar je treba dokazati s kopijo pogodbe ali zahteve tujega sopogodbenika oziroma s kopijo pogojev iz razpisane licitacije ali kopijo overjenega prevoda predpisa tuje države, ki določa obvezno varščino ali polog za izvršitev določenih poslov.
Ne glede na drugi odstavek prve točke tega sklepa sme Banka Slovenije dovoliti, da so devize na računu po tej točki tudi dlje kot eno leto, vendar ne dlje, kot traja pogodbena obveznost na projektu.
4. Domača oseba ima lahko sredstva kredita, odobrena od mednarodnih finančnih organizacij (IBRD, EUROFIMA in druge) ha računu v tujini, če je to pogoj kreditodajalca za. črpanje kredita.
5. Za plačevanje stroškov za delo predstavništev in poslovnih enot, ustanovljenih v tujini po zakonu o zunanjetrgovinskem prometu, diplomatskih in konzularnih predstavništev ter dopisništev v tujini, se izda dovoljenje do višine povprečnih mesečnih stroškov iz prejšnjega leta, ugotovljenih na podlagi knjigovodskih podatkov, ki se predložijo zahtevi za dovoljenje, oziroma na podlagi predvidenih povprečnih mesečnih stroškov na novo ustanovljenega predstavništva oziroma poslovne enote.
6. Za plačevanje stroškov podjetij, ki opravljajo storitve v mednarodnem blagovnem, potniškem in poštnem prometu, ter zavarovalnih organizacijah, se dovoljenje izda do višine povprečnih mesečnih stroškov iz prejšnjega leta, ugotovljenih na podlagi knjigovodskih podatkov, ki se priložijo zahtevi za dovoljenje. Kolikor podjetje v predhodnem letu ni poslovalo, se dovoljenje izda v višini predvidenih povprečnih mesečnih stroškov.
7. Banka Slovenije domači osebi; iz 5. in 6. točke tega sklepa poveča limit na podlagi zahteve podjetja oziroma sama zmanjša limit na podlagi poročil, ki jih pošiljajo domače osebe. Odstopanja se ugotavljajo polletno.
8. Domače osebe so dolžne Banki Slovenije pošiljati poročilo o stanju in prometu na računu v skladu s predpisom, izdanim na podlagi 32. člena zakona o deviznem poslovanju.
9. Ta sklep začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 5. oktobra 1991
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
Guverner
dr. France Arhar l. r.