Uradni list

Številka 20
Uradni list RS, št. 20/1991 z dne 25. 10. 1991
Uradni list

Uradni list RS, št. 20/1991 z dne 25. 10. 1991

Kazalo

741. Sklep o merilih in pogojih za dodeljevanje sredstev za pospeševanje razvoja in ustanavljanja enot malega gospodarstva, stran 728.

Na podlagi 6. člena zakona o razvoju malega gospodarstva (Uradni list RS, št. 18/91-I) in petega odstavka 271. člena zakona o sistemu državne uprave in o Izvršnem svetu Skupščine SR Slovenije ter o republiških upravnih organih (Uradni list SRS, št. 24/79, 12/82, 39/85, 37/87 in 18/88) je Izvršni svet Skupščine Republike Slovenije na 125. seji 10. oktobra 1991 sprejel
SKLEP
o merilih in pogojih za dodeljevanje sredstev za pospeševanje razvoja in ustanavljanja enot malega gospodarstva
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta sklep določa merila in pogoje za pridobivanje sredstev za pospeševanje razvoja in ustanavljanje enot malega gospodarstva (v nadaljevanju: sredstva za razvoj).
2. člen
Prosilec lahko po zakonu o razvoju malega gospodarstva pridobi sredstva za razvoj le v eni od oblik navedenih v 5. členu.
Prosilec lahko pridobi sredstva za isti projekt le enkrat.
3. člen
Prosilec v vlogi, naslovljeni na Sklad Republike Slovenije za razvoj malega gospodarstva (v nadaljevanju: sklad) navede obliko sredstev za razvoj.
Prosilec mora vlogi za posojilo, subvencioniranje ali vlaganje, priložiti investicijski program oziroma poslovni načrt in strokovno mnenje poslovne banke ali druge pooblaščene strokovne institucije.
4. člen
Sredstva za razvoj dodeljuje sklad na podlagi javnega razpisa za pridobivanje sredstev za razvoj v skladu z zakonom o razvoju malega gospodarstva.
Pred dodelitvijo sredstev za razvoj, sklad pridobi mnenje medresorske komisije, sestavljene iz predstavnikov ministrstev s področja gospodarstva: Ministrstva za malo gospodarstvo, Ministrstva za planiranje, Ministrstva za energetiko, Ministrstva za industrijo in gradbeništvo, Ministrstva za trgovino, Ministrstva za turizem in gostinstvo, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstva za promet in zveze, Ministrstva za varstvo okolja in urejanja prostora, Ministrstva za znanost in tehnologijo ter Ministrstva za delo.
II. POSOJILA IN SUBVENCIONIRANJE
5. člen
Sredstva za razvoj v obliki posojil oziroma subvencij so dopolnilna sredstva od celotne predračunske vrednosti investicije in jih lahko zaprosi kdor ima med viri financiranja zagotovljenih najmanj 10% lastnih sredstev in najmanj 10% posojila poslovne banke ali druge finančne organizacije.
6. člen
Prosilec lahko kandidira za posojilo oziroma subvencijo v primerih, ko znaša višina predračunske vrednosti investicije največ 2 mio DEM v protivrednosti v tolarjih.
7. člen
Za pridobitev sredstev v obliki posojil oziroma subvencij mora prosilec izdelati investicijski program, v skladu z metodologijo priprave in preverjanja manjših investicijskih programov, ki jo je v skladu z določili 12. člena skupne metodologije za ocenjevanje družbene in ekonomske upravičenosti investicij in investiranja v SFRJ (Uradni list SFRJ, št. 50/87) pripravila Ljubljanska banka d.d. skupaj z Ministrstvom za malo gospodarstvo.
Program mora izpolnjevati naslednje pogoje:
– interna finančna stopnja rentabilnosti mora biti enaka oziroma večja od individualne diskontne stopnje, določene kot ponderirano področje realnih obrestnih mer za vse vire financiranja projekta, pri čemer je potrebno vsak vir vrednotiti vsaj za 8% realno ceno;
– neto sedanja vrednost iz finančno tržne ocene mora biti pozitivna ob uporabljeni najmanj 15% individualni diskontni stopnji;
– program mora izkazovati likvidnost za celotno ekonomsko dobo in zaprto finančno konstrukcijo v času izgradnje programa po cenah v DEM ali drugi konvertibilni valuti – neto devizni priliv mora biti pozitiven;
– doba vračanja investicijskega vlaganja ne sme biti daljša od ekonomske dobe programa;
– program mora izpolnjevati prostorsko – ekološke zahteve, opredeljene v ustrezni zakonodaji;
– program mora upoštevati sodoben razvoj tehnologije v skladu z evropskimi standardi.
8. člen
Za investicijo s predračunsko vrednostjo do 100.000 DEM v protivrednosti v tolarjih prosilec predloži le poslovni načrt, ki vsebuje zlasti:
– osnovne podatke o investitorju, boniteto ter podatke o vodstvu programa,
– opis programa z vidika tržnih možnosti (input, output) tehnologije, inovacij, kadrov, varstva okolja in porabe energije,
– vire financiranja,
– predvidene rezultate programa.
9. člen
Poleg pogojev, navedenih v 7. in 8. členu sklepa bodo upoštevani tudi cilji pospeševanja razvoja malega gospodarstva, določeni v 4. členu zakona o razvoju malega gospodarstva.
10. člen
Prosilec lahko pridobi posojilo v višini:
– do polovice predračunske vrednosti investicije, če je investicija v novo enoto malega gospodarstva,
– do 30% predračunske vrednosti investicije, če je investicija v širitev dejavnosti.
Sklad posoja sredstva po obrestni meri, ki je 50% manjša od poprečne obrestne mere, ki velja za posojila poslovnih bank z valutno klavzulo.
11. člen
Prosilec lahko pridobi sredstva za razvoj za subvencioniranje obrestne mere oziroma drugih pogojev vračanja posojila:
– do polovice predračunske vrednosti investicije, če je investicija namenjena za novo enoto malega gospodarstva,
– do 30% predračunske vrednosti investicije, če je investicija namenjena v širitev dejavnosti.
Višina subvencioniranja obrestne mere oziroma drugih pogojev za vračanje posojila lahko doseže največ do 50% obrestne mere poslovne banke ali druge finančne institucije, pri čemer se realna vrednost glavnice ne sme zmanjšati. Posojilo mora vsebovati valutno klavzulo.
12. člen
Način določanja obrestne mere po drugem odstavku 10. člena in drugem odstavku 11. člena predpiše sklad.
III. VLAGANJA
13. člen
Sklad lahko vlaga svoja sredstva v programe malega gospodarstva, katerih predračunska vrednost ni večja od 2 mio DEM oziroma v izgradnjo poslovne infrastrukture (pospeševalni centri – valilnice, tehnološki parki, obrtne, podjetniške, proste cone).
Medsebojne pravice in obveznosti se uredijo s pogodbo o vlaganju.
Enota malega gospodarstva, v katero vlaga sklad sredstva po prvem odstavku ne more pridobiti drugih oblik sredstev za razvoj.
Enota malega gospodarstva, ki posluje ali bo poslovala znotraj poslovne infrastrukture, ki je pridobila sredstva po prvem odstavku, ne more pridobiti sredstev za razvoj.
IV. JAMSTVA
14. člen
Jamstvo sklada lahko pridobi prosilec za investicije v nove enote malega gospodarstva in za tuje kredite v enote malega gospodarstva, katerih predračunska vrednost ne presega 2 mio DEM v protivrednosti v tolarjih.
Za pridobitev jamstva sklada mora prosilec zastaviti nepremičnino ali premičnino, ocenjeno po knjižni vrednosti, ki je vsaj 1,5 krat večja od pridobljenega jamstva iz prejšnjega odstavka.
V. PREMIJE
15. člen
V okviru posameznih aktivnosti pospeševanja razvoja malega gospodarstva sklad dodeljuje enoti malega gospodarstva premijo za posebno uspešnost oziroma vsesplošno družbeno koristnost že opravljene naložbe.
Pogoj za pridobitev premije v skladu z prejšnjim odstavkom je dokazilo o že končani investicijski naložbi.
Namene, pogoje, cilje in roke aktivnosti ter višino premije določi Ministrstvo za malo gospodarstvo in to objavi v javnem razpisu.
VI. KONČNE DOLOČBE
16. člen
Prejemnik sredstev za razvoj je dolžan na zahtevo sklada takoj v celoti vrniti dobljena sredstva v realni vrednosti v primerih nenamenske porabe ali če po prvem letu redne dejavnosti ekonomski učinki bistveno odstopajo od načrtovanih v investicijskem programu.
17. člen
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 313-01/90-7/5-8
Ljubljana, dne 10. oktobra 1991.
Izvršni svet
Skupščine Republike Slovenije
Podpredsednik
Matija Malešič I. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti