Uradni list

Številka 22
Uradni list RS, št. 22/1991 z dne 6. 11. 1991
Uradni list

Uradni list RS, št. 22/1991 z dne 6. 11. 1991

Kazalo

882. Sklep o kontroli izvajanja ukrepov in o ukrepih proti bankam, stran 839.

Na podlagi drugega odstavka 50. člena ter drugega odstavka 20. člena zakona o Banki Sloveniji (Uradni list RS, št. 1/91) izdaja Svet Banke Slovenije
SKLEP
o kontroli izvajanja ukrepov in o ukrepih proti bankam
1. Banka Slovenije z neprekinjeno kontrolo bank preverja izvajanje ukrepov, ki jih sprejema na podlagi zakona o Banki Slovenije, drugih zakonov ter drugih predpisov.
Ta sklep določa način kontrole, vrstni red in roke za ukrepanje proti bankam, ki teh predpisov ne izvajajo.
2. Izvajanje predpisov po tem sklepu preverja Banka Slovenije:
1) s pregledom poročil in druge dokumentacije, ki jo dobi od banke, ter s pregledom podatkov in druge dokumentacije, s katero razpolaga;
2) z neposrednim vpogledom v poslovne knjige in drugo dokumentacijo v banki.
3. Banka Slovenije o nepravilnostih, ugotovljenih pri kontroli iz 2. točke pod 1) tega sklepa in o opravljeni kontroli iz 2. točke pod 2) tega sklepa sestavi zapisnik in ga pošlje banki.
Banka lahko da pripombe k ugotovitvam v zapisniku v štirih delovnih dneh po prejemu zapisnika.
4. Če banka v predpisanem roku da pripombe na zapisnik, s katerim dokaže, da je ravnala po predpisih,
Banka Slovenije proti njej ne ukrepa in jo pisno obvesti o ustavitvi postopka.
5. Če banka v določenem roku ne da pripomb na zapisnik, ali da pripombe, ki niso utemeljene, izda Banka Slovenije odločbo, s katero določi banki rok za uskladitev poslovanja s predpisi in izreče enega ali več ukrepov iz
53 člena zakona Banki Slovenije. Število ukrepov in njihovo trajanje se izreče glede na vrsto in posledice ugotovljenih nepravilnosti.
Če banka med kontrolo ali pred izdajo odločbe iz prvega odstavka te točke odpravi pri kontroli ugotovljene nepravilnosti in pošlje o tem Banki Slovenije utemeljene dokaze, izreče Banka Slovenije s posebno odločbo proti tej banki enega ali več ukrepov iz 53. člena zakona o Banki Slovenije. Ukrepi in njihovo trajanje se izrečejo glede na vrsto in posledice ugotovljenih nepravilnosti.
Izjemoma lahko Banka Slovenije, kadar je potrebna takojšnja zaščita zakonitosti, izda v skrajšanem postopku odločbo, s katero sprejme proti banki enega ali več ukrepov iz 53. člena zakona Banki Slovenije.
Če so proti banki izrečeni ukrepi iz 3. in 4. točke prvega odstavka 53. člena zakona o Banki Slovenije in če banka ni pooblaščena za posle plačilnega prometa s tujino oziroma za posle plačilnega prometa in kreditne posle s tujino, pošlje Banka Slovenije odločbo iz prvega odstavka te točke tudi banki, prek katere banka opravlja te posle.
6. Če banka v določenem roku ne pošlje dokazov, da je uskladila poslovanje s predpisi, Banka Slovenije izda odločbo, s katero poleg izrečenih ukrepov iz 5. točke tega sklepa izreče tudi dodatne ukrepe iz 53. člena zakona o Banki Slovenije.
7. Z ukrepi iz 53. člena zakona o Banki Slovenije so mišljeni:
1) ustavitev kreditiranja in ustavitev nakupa vrednostnih papirjev pri Banki Slovenije tako, da banka ne more črpati novih kreditov ali kupovati vrednostnih papirjev, že črpana sredstva pa vrača v rokih, določenih v odločbi;
2) omejitev rasti obsega plasmajev pomeni, da banka ne sme povečevati obsega plasmajev nad stanjem na dan izdaje odločbe, če pa je to stanje nad dovoljenim stanjem, določenim s posebnim predpisom, se z odločbo obseg plasmajev omeji na dovoljeno stanje;
3) ustavitev plačil v tujino pomeni, da banka ne sme sprejemati novih nalogov za plačila v tujino in ne odpirati novih akreditivov. Ustavitev plačil ne velja za plačila iz dospelih zunanjih kreditov, dospelih akreditivov in konvencijskih obveznosti, za plačila z devizami, ki so bile kupljene na deviznem trgu pred izdajo odločbe, plačila iz akreditivov, odprtih pred izdajo odločbe in za plačila po sprejetih nalogih, za katera je bila že v celoti položena tolarska protivrednost. Ustavitev plačil tudi ne velja za izplačila z deviznih računov občanov;
4) omejitev zadolževanja v tujini pomeni, da banka ne sme najemati novih kreditov in novih kreditnih linij pri tujih bankah, ne sme izdajati novih garancij in drugih oblik jamstev do tujine.
8. Če banka ne ravna v skladu s predpisi, ki urejajo delovanje deviznega trga, ukrepa Banka Slovenije proti njej z ustavitvijo plačil v tujino, razen plačil iz dospelih zunanjih kreditov, dospelih akreditivov in konvencijskih obveznosti. Ukrepi veljajo za obdobje, ki je odvisno od vrste nepravilnosti, ugotovljene s kontrolo in roka, potrebnega za njeno odpravo.
9. Če se z ukrepi proti banki ne zagotovi zakonito poslovanje v banki v rokih, določenih v 6. in 8. točki tega sklepa, začne Banka Slovenije z izterjavo vseh svojih terjatev do banke. Poleg tega lahko Banka Slovenije vzame banki pooblastilo za opravljanje devizno-valutnih poslov v državi, pooblastilo za opravljanje poslov plačilnega prometa in kreditnih poslov s tujino oziroma pravico opravljati posle plačilnega prometa s tujino, ter lahko sprejme še druge ukrepe v skladu z zakonom.
V odločbi, ki jo izda Banka Slovenije v skladu s prvim odstavkom te točke, je naveden rok, v katerem mora banka poravnati vse obveznosti do Banke Slovenije, rok, v katerem se ji odvzamejo pravice iz prvega odstavka te točke in rok, v katerem mora likvidirati svoje posle in zapreti svoje račune v tujini.
10. Ta sklep začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije,
Št. DP 11/91
Ljubljana, dne 28. oktobra 1991.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
Guverner
dr. France Arhar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti