Na podlagi 18. člena zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81 in 42/86), 5. člena odloka o sestavi in pristojnostih zborov Skupščine občine Grosuplje (Uradni list RS, št. 11/90 in 23/90) in na predlog Ljubljanskega regionalnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine je Skupščina občine Grosuplje na skupni seji dne 13. 11. 1991 sprejela
ODLOK
o razglasitvi podružnične cerkve sv. Petra in Pavla na Spodnji Slivnici za kulturni in zgodovinski spomenik
1. člen
Podružnična cerkev sv. Petra in Pavla na Spodnji Slivnici se zaradi izjemnih kulturnih, zgodovinskih, znanstvenih, estetskih in krajinskih vrednot razglasi za kulturni in zgodovinski spomenik, ki je po svojih značilnih lastnostih arhitekturni in umetnostni spomenik.
2. člen
Podružnično cerkev sv. Petra in Pavla na Spodnji Slivnici sestavljajo zvonik in k njemu na južni strani pozidana lopa, pravokotna ladja ter oktogonalno sklenjen prezbiterij, kateremu je na severni steni prizidana zakristija.
Nesporno kvaliteto cerkve predstavlja zvezdasto obokan gotski prezbiterij s tremi dekorativno poslikanimi okenskimi odprtinami na stranicah, z izredno kvalitetnimi figuralnimi konzolami in figuralnimi sklepniki ter več plastmi delno odkritih fresk datiranih okrog leta 1530. Verjetnost starejše, to je romanske zasnove cerkve, bodo pokazale raziskave v cerkveni ladji.
3. člen
Meja spomenika poteka okrog parcele št. 1, k. o. Slivnica, to je po pokopališkem zidu.
Karta v merilu 1:1880 z vrisano mejo spomenika je kot priloga sestavni del tega odloka.
4. člen
V območje spomenika sodi naslednja parcela:
+-----------+------------+-------------------------------+
|Številka |Številka |Imetnik pravice uporabe oziroma|
|parcele |vložka |lastnik |
+-----------+------------+-------------------------------+
|1 stavbišče|214 |Rimokatoliško župnijstvo |
| | |Grosuplje |
+-----------+------------+-------------------------------+
Na navedeni parceli varujemo neokrnjene vse spomeniške lastnosti prostora in njegovo kulturno vrednost. Vsi posegi se podrejajo spomeniški pričevalnosti in spomeniški funkciji. Za arhitekturni in umetnostni spomenik velja varstveni režim, ki določa varovanje kulturnih, zgodovinskih in estetskih vrednot, kar pomeni stalno in redno vzdrževanje dobro ohranjenih prvin ter sanacijo ogroženih in propadajočih. Novi posegi morajo služiti ohranjanju, sanaciji in prenovi spomenika.
5. člen
V območju spomenika so dovoljeni le posegi in razvojne usmeritve, ki ne nasprotujejo spomeniškim lastnostim arhitekturnega in umetnostnega spomenika. Dovoljeni so strokovni in znanstveni posegi, ki so namenjeni nadaljnjim raziskavam, ohranjanju spomenika in izboljšavi estetskega oziroma vizualnega stanja. Za posege v okolico, ki je s spomenikom vizualno povezana, je treba pridobiti soglasje Ljubljanskega regionalnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine.
Arhitekturni in umetnostni spomenik je v sakralni rabi in pod določenimi pogoji dostopen javnosti.
Za posege, ki niso v skladu z varstvenim režimom in spreminjajo lastnosti spomenika, je povzročitelj teh posegov kazensko odgovoren. Škodo ali spremembe na spomeniku, ki so s tem nastale, pa mora odstraniti in zagotoviti prejšnje stanje spomenika.
6. člen
Občinski upravni organ, pristojen za urejanje prostora, mora preprečevati posege, s katerimi bi se utegnile spremeniti v tem odloku opredeljene lastnosti spomenika.
Strokovne naloge v zvezi z varstvom spomenika opravlja Ljubljanski regionalni zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine.
Za nadzor nad izvajanjem tega odloka je pristojen Oddelek za prostor občine Grosuplje.
7. člen
V skladu z drugim odstavkom 24. člena zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81 in 42/86) se spomenik označi na način, kot ga predpisuje pravilnik o obliki in namestitvi oznak nepremičnih spomenikov in znamenitosti (Uradni list SRS, št. 33/85).
Oddelek za splošne zadeve občine Grosuplje poda predlog za vpis spomenika v zemljiško knjigo v treh mesecih po uveljavitvi odloka in to po parcelnih številkah z imetniki pravice uporabe oziroma lastniki v skladu s 4. členom tega odloka.
8. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 617-4/91
Grosuplje, dne 13. novembra 1991.
Predsednik
Skupščine občine Grosuplje
Rudolf Rome l. r.