Na podlagi 25. in 29. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) in sklepa o izdajanju blagajniških zapisov Banke Slovenije (Uradni list RS, št. 28/91) izdaja guverner Banke Slovenije
SKLEP
o izdaji blagajniških zapisov Banke Slovenije v tujem denarju
1. Banka Slovenije izdaja od 10. januar ja 1992 blagajniške zapise v tujem denarju z rokom dospelosti 60 dni 90 dni in 120 dni.
Blagajniški zapis, vpisan po tem sklepu, je prenosljiv vrednostni papir, ki se lahko kupuje in prodaja med domačimi pravnimi osebami.
2. Blagajniški zapisi, vpisani po tem sklepu, so nominirani v DEM in se vpisujejo z nakazilom ustreznega zneska v DEM na devizni račun Banke Slovenije v tujin.
Blagajniški zapisi se vpisujejo v zneskih, zaokroženih na petdesettisoč DEM.
3. Blagajniške zapise iz tega sklepa lahko vpisujejo banke v svojem imenu in za svoj račun.
Blagajniške zapise iz tega sklepa lahko, posredno prek bank, vpisujejo tudi druge domače pravne osebe. Banke, ki kupujejo blagajniške zapise v svojem imenu in za račun drugih pravnih oseb, pošljejo Banki Slovenije ustrezen dokument oziroma zahtevo pravne osebe, ki želi vpisati blagajniške zapise.
4. Blagajniški zapisi Banke Slovenije se vpisujejo z diskontom.
Obrestna mera za blagajniške zapise je:
z rokom dospelosti 60 dni 7,875% letna obrestna mera,
z rokom dospelosti 90 dni 8% letna obrestna mera, z rokom dospelosti 120 dni 8,125% letna obrestna mera.
Obrestne mere za vpis blagajniških zapisov se prilagajajo pogojem na denarnem trgu.
Obrestne mere za vpisane blagajniške zapise se ne spreminjajo.
Banka Slovenije obračuna obresti od dneva odobritve sredstev na deviznem računu v tujini.
5. Banke, ki kupujejo in prodajajo blagajniške zapise v svojem imenu in za račun drugih pravnih oseb, si lahko zaračunajo provizijo v višini 0,2% nominalne vrednosti blagajniških zapisov.
Morebitne stroške za transfer deviznih sredstev v tujini ali konverzijo v DEM plača kupec blagajniških zapisov, če so dokumentirani.
6. Banke, ki vpisujejo in prodajajo blagajnike zapise v svojem imenu in za svoj račun in banke, ki posredujejo vpis in prodajo blagajniških zapisov, o vsakem prenosu lastništva med pravnimi osebami in bankami posredniki takoj oziroma najpozneje v dveh delovnih dneh obvestijo Banko Slovenije.
Banke obvestijo Banko Slovenije o prenosu lastništva tako, da ji pošljejo zaključnico ali drug ustrezni dokument o sklenjeni kupoprodaji blagajniških zapisov, overjen od pooblaščenih oseb.
7. Zadnji imetnik blagajniških zapisov mora predložiti zahtevo za izplačilo najpozneje pet delovnih dni. pred dospelostjo. V zahtevi navede številko deviznega računa, banke, na katerega Banka Slovenije dan dospelosti nakaže blagajniške zapise.
Če namerava zadnji imetnik blagajniških zapisov ob dospelosti ponovno vpisati blagajniške zapise mora o tem obvestiti Banko Slovenije najpozneje pet delovnih dni pred dospelostjo. Obrestna mera za ponovni vpis se določi skladno s 4. točko tega sklepa.
8. Imetnik blagajniških zapisov razpolaga ob dospelosti z devizami v skladu s 5. točko sklepa o vzdrževanju likvidnosti pooblaščenih bank v plačilih do tujine (Uradni list RS, št. 29/91 – prečiščeno besedilo).
9. Banke, ki vpisujejo blagajniške zapise po tem sklepu, pošljejo Banki Slovenije dokazilo o vplačilu ustreznega zneska v DEM na devizni račun Banke Slovenije v tujini. Če banke kupujejo blagajniške zapise v svojem imenu in za račun drugih pravnih oseb, navedejo še ime in naslov pravne osebe, za katero jih kupujejo.
Blagajniški zapis je kupljen z dnem, ko je odobren devizni račun Banke Slovenije v tujini.
10. Banke, ki nameravajo vpisati blagajniške zapise po tem sklepu, pošljejo Banki Slovenije ponudbo za vpis.
Banka Slovenije obvesti banko o sklenitvi posla isti dan, ko prejme ponudbo.
Podrobnejši postopek za vpis in izplačilo blagajniških zapisov lahko Banka Slovenije določi s posebnimi navodili.
11. Ta sklep začne veljati z dnem, ko je izdan.
Št. BZ-1/92
Ljubljana, dne 10. januarja 1992.
Guverner
dr. France Arhar l. r.