Na podlagi 62. člena in drugega odstavka 20. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) izdaja Svet Banke Slovenije
SKLEP
o načinu izvajanja poslov za Republiko Slovenijo
Vodenje sredstev proračuna Republike Slovenije
1. Računi proračuna Republike Slovenije, ki se vodijo pri Banki Slovenije predstavljajo podpartije skupnega računa proračuna.
Prenos sredstev proračuna Republike Slovenije v depozit Banke Slovenije se opravi postopoma na način, določen s posebnim sklepom.
2. Sredstva proračuna se vodijo pri Banki Slovenije po načelu tekočega računa. Ministrstvo za finance redno dnevno obvešča Banko Slovenije o planiranih prilivih in odlivih proračuna Republike Slovenije za tekoči in naslednji dan.
Negativni saldo tekočega računa proračuna Republike Slovenije noben dan ne sme presegati zneska 20,000.000 tolarjev.
3. Sredstva na tekočem računu proračuna Republike Slovenije se obrestujejo po enaki obrestni meri kot obvezna rezerva. Za negativna stanja na tekočem računu se ne zaračunavajo obresti, če je povprečni dnevni saldo v posameznem mesecu pozitiven oziroma enak nič. Če je povprečni dnevni saldo v mesecu negativen, se za negativna stanja obračunajo in plačajo obresti mesečno po eskontni meri Banke Slovenije.
Kratkoročno kreditiranje Republike Slovenije za premoščanje časovne neusklajenosti med prilivi in odlivi
4. Banka Slovenije lahko odobri Republiki Sloveniji kratkoročni kredit, če sredstva v okviru dovoljenega negativnega salda na tekočem računu proračuna Republike Slovenije ne zadoščajo za premoščanje časovne neusklajenosti med prilivi in odlivi. Na podlagi utemeljene vloge za odobritev kredita, ki jo v pisni obliki predloži Ministrstvo za finance, Svet Banke Slovenije odloči o kreditu najkasneje v treh delovnih dneh po prejemu popolne vloge.
Vloga za odobritev kredita vsebuje prikaz realizacije, skupaj s projekcijo prilivov in odlivov proračuna Republike Slovenije, iz tega posledično navedbe o potrebnem znesku kredita, kdaj bo kredit črpan, za koliko časa bo kredit najet, kako se bo kredit odplačeval, podpis ministra za finance ali od njega pooblaščene osebe. Pooblastilo mora biti deponirano pri Banki Slovenije.
Vloga za odobritev kredita mora vsebovati tudi klavzulo, da v trenutku črpanja kredita in med črpanjem Republika Slovenija ne razpolaga hkrati z deviznimi sredstvi.
5. Svet Banke Slovenije pri odločanju o posamezni vlogi za odobritev kredita, poleg utemeljitve o časovni neusklajenosti med prilivi in odlivi sredstev proračuna in zakonskih omejitvah, upošteva predvsem še naslednje pogoje:
– vpliv na možnost uresničevanja nalog denarne politike;
– globalno likvidnost bančnega sistema;
– vpliv na stroške finančnega posredovanja;
– razpoložljivost prihrankov na denarnem trgu;
– pri določitvi obrestne mere pa upošteva eskontno mero oziroma obrestno mero, ki bo zagotovila pokrivanje oportunitetnih stroškov potrebnega umika primarnega denarja iz bančnega sistema.
6. Sklep o odobritvi kredita Republiki Sloveniji vsebuje: znesek kredita, trajanje kredita, način odplačevanja kredita, obrestno mero in način obračunavanja in plačevanja obresti za odobren kredit, primeri, v katerih lahko Banka Slovenije prekine kreditno razmerje.
7. Svet Banke Slovenije pooblašča guvernerja Banke Slovenije, da ob upoštevanju pogojev, navedenih v tem sklepu, odloči o vlogi za odobritev kredita, če zaprošeni znesek ne presega 300 milijonov tolarjev in kredit ni zaprošen za več kot 7 dni. O vlogi odloči guverner najpozneje naslednji delovni dan po prejemu popolne vloge. Najpozneje naslednji dan po sprejemu odločitve, guverner obvesti o tem Svet Banke Slovenije.
8. Za morebitno podaljšanje kredita, ki ga odobri Svet Banke Slovenije, vloži Ministrstvo za finance najpozneje šest delovnih dni pred dospelostjo kredita pisno vlogo za podaljšanje z obrazložitvijo. Svet Banke Slovenije odloči o podaljšanju kredita po enakem postopku kot o vlogi za odobritev kredita.
Za podaljšanje kredita, ki ga v skladu s 7. točko tega sklepa odobri guverner Banke Slovenije, zaprosi Ministrstvo za finance najpozneje en delovni dan pred dospelostjo kredita. Guverner Banke Slovenije odloči o podaljšanju vračilnega roka po postopku, ki je določen za odobritev kredita, vendar vračilni rok kredita, skupaj s podaljšanji ne sme preseči enega meseca. O podaljšanju vračilnega roka za kredit iz 7. točke tega sklepa nad en mesec odloča, ne glede na znesek, Svet Banke Slovenije.
9. V primeru, da se v času koriščenja kredita pri Banki Slovenije ugotovijo na računih proračuna Republike Slovenije presežna likvidna sredstva, se le-ta uporabijo za zmanjšanje kredita Republike Slovenije in se ne smejo uporabiti za naložbe oziroma vezavo. Svet Banke Slovenije lahko ob nespoštovanju navedenih pogojev enostransko prekine kreditno razmerje.
Opravljanje drugih poslov za Republiko Slovenijo
10. Način izvajanja drugih, z zakonom določenih poslov za Republiko Slovenije, določi Svet Banke Slovenije za vsak posamezni primer posebej.
Druge določbe
11. Ta sklep začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. DP-17/92
Ljubljana, dne 25. februarja 1992.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
Guverner
dr. France Arhar l. r.