Na podlagi drugega odstavka. 39. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84) in 55. ter 117. člena sprememb in dopolnitev statuta občine Ljubljana Bežigrad (Uradni list RS, št. 2/91) je Skupščina občine Ljubljana Bežigrad na 17. seji zbora združenega dela dne 14. 5. 1992, na 17. seji zbora krajevnih skupnosti dne 14. 5. 1992 in na 18. seji družbenopolitičnega zbora dne 14. 5. 1992 sprejela
ODLOK
o sprejetju zazidalnega načrta za območje urejanja BP 9/1 – JUB
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se sprejme zazidalni načrt za območje urejanja BP 9/1 – JUB, ki ga je izdelal LUZ, Ljubljana, Kardeljeva pl. 23, pod št. 3830 v avgustu 1990.
2. člen
Zazidalni načrt vsebuje:
A. TEKSTUALNI DEL
1. Obrazložitev
2. Soglasja pristojnih organov, organizacij in skupnosti
3. Ocena stroškov za izvedbo načrta
B. GRAFIČNI DEL
1. Izrez iz dolgoročnega plana občin in mesta Ljubljane – Ljubljana 2000 1: 10.000
2. Izrez iz srednjeročnega plana občine Ljubljana Bežigrad 1: 5.000
3. Reambuliran geodetski načrt 1: 500
4. Kopija katastrskega načrta 1: 1000
5. Načrt obodne parcelacije 1: 1000
6. Načrt gradbene parcele 1: 500
7. Arhitektonsko zazidalna situacija 1: 500
8. Prometno-tehnična situacija 1: 500
9. Širša prometno-tehnična situacija – I. faza 1: 1000
10. Širša prometno-tehnična situacija – II. faza 1: 1000
11. Idejna višinska ureditev 1: 500
12. Zbirni načrt komunalnih vodov 1: 500
13. Načrt ureditve zelenih površin 1: 500
14. Arhitektonsko zazidalna situacija – I. faza 1: 500
15. Idejni zakoličbeni načrt (se izdela po javni razgrnitvi) 1: 1000
II. MEJE OBMOČJA UREJANJA
3. člen
Območje urejanja BP 9/1 – JUB zajema del območja katastrske občine Dol, kar je razvidno iz grafične priloge »Načrta obodne parcelacije M 1: 1000«, ki je sestavni del zazidalnega načrta 1. člena tega odloka.
Meja prične na jugovzhodnem delu območja in sicer na jugozahodnem vogalu parcele št. 913/6, od koder poteka proti zahodu delno po severnem bregu potoka Mlinščica, prečka potok (parc. št. 44/2), preko parcel št. 44/5, 929/1, 47/1, 47/2, 48/1 in 91 do točke št. 12, ki je na parceli št. 91, nakar od tu poteka proti SZ preko parcel št. 91, 95/1, 94/1 in 94/4 do JV vogala objekta na parc. št. 94/2 (št. točke 13).
Od te točke meja poteka proti SV preko parcel št. 94/1, 99/1, 101 in 97/1 do jugozahodnega vogala parcele št. 97/4, nakar po zahodni in severni meji parcele št. 97/4, JV meji parc. št. 98/2, seka parcele št. 103/1, 924/7 (potok Mlinščica) in preko parcele št. 105/4 do osi obstoječe proti parc. št. 900/2 (št. točke 1).
Od tu meja poteka proti vzhodu po osi obstoječe poti do vzhodne meje parcel št. 913/1 in 913/3 (pot), nakar se usmeri proti JV po SV meji parcele št. 913/3 ter se zaključi v izhodiščni točki.
Lomne točke meje obodne parcelacije so analitično določene od št. 1 do 20.
III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADITVE ALI DRUGIH POSEGOV
4. člen
V območju urejanja BP 9/1 se ohranjajo naslednji obstoječi objekti:
JUB ima naslednje objekte in naprave:
Skladišče (A) s skladiščem sodov (Z), Industrijska prodajalna (B), Laboratorij (C), Uprava (E), Družbena prehrana (F), Laboratorij (G), Skladišče (H), Skladišče (I), Skladišče embalaže (J), Hidroforna postaja (N), Skladišče vnetljivih snovi (O), Proizvodni objekt prašnih premazov (AB) in Silosi za prašne substance (AC).
Yugocryl ima naslednje objekte:
Polimerizacija (P), Hidolak (R), Podzemno skladišče akrilatov (T), Pretakališče akrilatov (S), Polimerizirani akrilati (AA) in Skladišče Yugocryl (AD).
Commerce ima naslednji objekt:
Proizvodno skladiščna hala z upravnim aneksom (AK).
Skupni objekti celotnega območja urejanja so:
Energetska postaja (AF), Skladišče mazuta (AG), Skladišče premoga (AH), Zaklonišče (AP) in Cestna tehtnica (AL).
Nenavedeni obstoječi objekti bodo odstranjeni ob izgradnji novih objektov in naprav ter komunalnih in prometnih ureditev.
S tem ZN bodo zgrajeni naslednji objekti:
Za JUB:
Delavnice za vzdrževalna dela objekt št. 2, Trafopostaja objekt št. 4, Priprava tehnološke vode objekt št. 5, Nova vratarnica objekt št. 6.1, Upravno-prodajni center objekt št. 6.2, pretočni separator z zadrževalnikom št. 10.1 in biološka čistilna naprava objekt št. 10.2.
Za skupne potrebe celotnega območja:
Pretočni separator z zadrževalnikom objekt št. 10.1,
Biočistilna naprava objekt št. 10.2.
Vzporedno z novimi objekti in napravami bo potrebno sočasno zgraditi tudi manjkajočo komunalno in cestno infrastrukturo.
Vizija končne izrabe območja urejanja vključuje še naslednje možne objekte in naprave:
Za JUB: Razvojni center št. 1, Razširitev skladišča št. 7.3, Razširitev skladišča nevarnih in vnetljivih snovi št. 3, Nove tehnologije I št. 7.2, Nove tehnologije II št. 7.4 in 7.5 ter Nove tehnologije III št. 7.6.
Za Yugocryl: Polimerizacija II objekt št. 8.1, Razširitev skladiščno-proizvodne hale št. 8.2, Nova tehnologija št. 8.3.
Za Commerce: Razširitev proizvodno-skladiščne hale objekt št. 9.1, Proizvodno-skladiščni objekt št. 9.2.
Z izgradnjo vseh objektov in naprav bo zgrajeno tudi celotno komunalno in cestno omrežje.
IV. POGOJI ZA URBANISTIČNO OBLIKOVANJE OBMOČJA TER ZA ARHITEKTONSKO OBLIKOVANJE OBJEKTOV IN NAPRAV TER DRUGIH POSEGOV V PROSTOR
5. člen
Vsi tehnološki objekti in naprave v območju urejanja BP 9/1 – JUB se prilagajo obstoječim objektom, obenem novi vhodni objekti predstavljajo zasnovo kvalitetnega oblikovanja stičnega območja med proizvodno dejavnostjo BP 9/1 – JUB in naseljem Dol.
Oblikovanje in obdelava obstoječih in predvidenih objektov mora biti izvedena čimbolj enotno: poenotene strešne kritine, poenoteni fasadni elementi in poenotene barve.
Celotni severni rob območja z vhodnim upravno-prodajnim programom skupaj s parkirišči in zazelenitvijo predstavlja tudi vizualno in protihrupno zaščito med območjem urejanja BP 9/1 – JUB in naseljem Dol.
6. člen
Gabariti (horizontalni in vertikalni urejanja BP 9/1 -prav v območju urejanja BP 9/1 so podrejeni osnovni funkciji proizvodenj JUB, Yugocryl in Commerce.
Gabariti (obvezne zunanje gradbene linije) so podani v maksimalni velikosti, v njihovem okviru so objekti in naprave lahko tlorisno razgibani. Tolerance so dopustne navzdol: objekti in naprave so lahko manjši največ za 25%. Z zazidalnim načrtom so detajlno opredeljeni objekti in naprave predvideni za izgradnjo:
To so naslednji objekti:
objekt št. 2
Delavnice za vzdrževalna dela dimenzij 65 x 10 m + 21 x 10 m. višina 10 m, pritličje
objekt št. 4
Transformatorska postaja dimenzij 6 x l0 m višina 10 m, pritličje
objekt št. 5
Priprava tehnološke vode dimenzij 14 x 10 m, pritličje
objekt št. 6.1 Nova vratarnica
dimenzije 20 x 16,5 m višina 10 m, pritličje
objekt št. 6.2 Upravno-prodajni center
dimenzije 45 x 16,5 m višina 10 m, pritličje + 1 etaža streha dvokapna, sleme v smeri vzhod-zahod.
Za skupne potrebe celotnega območja sta predvidena naslednja objekta:
objekt št. 10.1 Pretočni separator z zadrževalnikom dimenzij 23 x 15 m
objekt št. 10.2 Biološka čistilna naprava dimenzij 30 x 15 m + 8 x 5m
Lokacije vseh objektov in naprav, vključno s podatki o niveletah so razvidne iz grafičnih prilog: »Arhitektonsko-zazidalna situacija«, »Idejni zakoličbeni načrt« in »Idejna višinska regulacija«, ki so sestavni deli zazidalnega načrta navedena v 1. členu tega odloka.
7. člen
Na obstoječih objektih in napravah v območju BP 9/1 – JUB je dopustna izvedba tekočih vzdrževalnih del. Dovoljene so adaptacije, rekonstrukcije in funkcionalne dopolnitve obstoječih dejavnosti ter nadomestne gradnje, ki služijo tehnološkim izboljšavam in saniranju ekološko zahtevnejših proizvodnih procesov.
Za vse naštete posege si mora investitor pridobiti strokovno mnenje izdelovalca zazidalnega načrta o izvedljivosti predlaganih rešitev.
8. člen
Za posege na območju dolgoročne možne izrabe v okviru določenih maksimalnih gabaritov je potrebno izdelati dopolnilno strokovno gradivo k zazidalnemu načrtu, ki se lahko izdela le na osnovi pridobljenih pozitivnih strokovnih ocen vplivov predvidene dejavnosti na okolje.
9. člen
Zunanja ureditev v območju urejanja BP 9/1 – JUB vključuje interne ceste, parkirne površine, manipulacijske površine, zelenje in ograjo, kar je razvidno iz grafične priloge »Prometno-tehnična situacija«, ki je sestavni del zazidalnega načrta iz 1. člena tega odloka.
Interne ceste, parkirišča in manipulacijske površine so izvedene v asfaltu.
Zazelenitev se izvede v skladu z grafično prilogo »Načrt ureditve zelenih površin«, ki je sestavni del zazidalnega načrta iz 1. člena tega odloka.
Zelene površine morajo biti oblikovane kot gosto zasajen varovalni pas na obrobju obravnavanega območja, intenzivno ozelenjen vhodni del ter členitveno zelenje z drevoredi med proizvodnimi objekti. Pomemben element je drevored ob glavni cesti, ki ga je potrebno zasaditi z eno vrsto drevja. Na območju, ki meji na grad Dol je potrebno oblikovati večjo travnato površino: Urediti in zasaditi je potrebno bregove potoka Mlinščica.
Območje BP 9/1 – JUB se ogradi z žično ograjo višine 2 m srebrnokovinske barve (avtocestna ograja).
10. člen
Varovanje okolja obsega štiri vidike: varovanje vode, varovanje zraka in zaščito pred hrupom in požarom. Najpomembnejši ukrepi so:
Na vseh mestih, kjer se uporabljajo nevarne snovi, mora biti zagotovljena izvedba za zajem v nepropustni lovilni skledi.
Zahteve po obveznem prestrezanju nevarnih snovi veljajo v vseh proizvodnih, skladiščnih in servisnih objektih vseh treh uporabnikov.
V lastni kotlovnici naj bi se namesto mazuta ali premoga pričel uporabljati plin, ki ga bo potrebno pripeljati iz Zaloga.
Izvedejo naj se lovilni sistemi za zajetje eventualne onesnažene požarne vode. Bazen mehanske čistilne naprave je le dodatni varovalni sistem zajemanja, osnovno lovljenje mora biti zagotovljeno na vsakem možnem mestu razlitja.
Posebej skrbno morata biti urejena skladišči luga in solne kisline, ki služita demineralizaciji vode.
Vse prometne površine morajo biti utrjene z dvignjenim robnikom in kanalizacijo z lovilcem olj in retencijskim bazenom.
Vse tehnološke vode morajo biti očiščene na lastni biološki, čistilni napravi pred izpustom.
Izdelan mora biti nov načrt ukrepanj ob incidentnih situacijah, pri čemer mora biti upoštevana možna poplavnost območja (Mlinščice ali Študenčnice).
Zaščita pred požarom je zagotovljena z varnostnimi odmiki med posameznimi obrati in napravami, ki so požarno nevarne, z izgradnjo hidrantnega omrežja in dodatnih požarnih naprav.
Detajlne rešitve so prikazane v oceni požarne varnosti, ki je sestavni del zazidalnega načrta iz 1. člena tega odloka.
Detajlne rešitve posameznih vidikov varovanja okolja so razvidne iz zazidalnega načrta, navedenega v 1. členu tega odloka.
V. REŠITVE INFRASTRUKTURNEGA OMREŽJA
11. člen
Prometna ureditev
Območje urejanja BP 9/1 – JUB leži južno od obstoječe Zasavske ceste, ki predstavlja glavno napajalno cesto tako za naselje Dol, kot tudi območje urejanja BP 9/1 – JUB.
Za čim boljšo ločitev tovornega prometa od stanovanjskih območij je treba v 1. fazi zgraditi novo cesto od območja BP 9/1 do Zasavske ceste, z ureditvijo polnega »T« križišča z ločenim pasom za leve zavijalce z Zasavske, postajališči in peroni.
Promet znotraj tovarniškega dvorišča se odvija po transportnih poteh širine 6 m. Na obodno cesto se iz dvorišča uredijo trije priključki.
Parkirišče osebnih vozil za zaposlene (200) in obiskovalce je predvideno na severnem robu območja pred vhodom; 124 parkirnih mest za osebna vozila ter 9 parkirnih mest za tovornjake.
Hodniki za pešce se predvidijo ob novi dovozni cesti območja BP 9/1 – JUB – Zasavska cesta ter vzdolžno ob severni strani ograjenega zemljišča BP 9/1.
Kolesarski promet se odvija na cestišču, skupaj z motornim prometom.
Primestni avtobusni promet se odvija po Zasavski cesti in je vezan na postajališče, ki na južni strani ostane obstoječe, na severu pa se prestavi 140 m zahodno.
Cestno prometna ureditev je razvidna iz grafičnih prilog: »Prometno tehnična situacija«, »Idejna višinska regulacija«, »Idejni zakoličbeni načrt«; ki so sestavni deli zazidalnega načrta iz 1. člena tega odloka.
12. člen
Kanalizacija
Predvidena kanalizacija bo ločenega sistema. Odpadna kanalizacija in tehnološka odpadna voda s predhodnim čiščenjem v tehnološkem procesu se bo stekala v novo čistilno napravo, ki bo imela mehansko in biološko čiščenje.
Za čiščenje meteorne vode iz utrjenih prometnih površin je predvidena druga čistilna naprava, ki bo imela samo mehansko čiščenje in lovilec olj. V slučaju nesreče oziroma požara je potrebno vso vodo iz utrjenih površin zadržati. Čiste meteorne vode in druge očiščene vode bodo speljane v potok Mlinščico.
13. člen
Vodovod
Za predviden program se bo za sanitarno potrošnjo vode koristila voda iz mestnega vodovoda. Potrebe po tehnološki in požarni vodi se bodo krile iz lastnega vira. Predvsem je potrebno zagotoviti, da se ta dva sistema ne bosta mešala. Za porabo tehnološke vode je potrebno predvideti racionalizacijo potrošnje vode. Zaradi novega programa je potrebno dopolniti obstoječo hidrantno mrežo, da bo spodobna prevajati zadostne količine požarne vode za direktno gašenje. Poleg tega bo potrebno povečati zmogljivost črpalk. Zaradi visokega nivoja talne vode in velike količine razpoložljive požarne vode se bo obstoječi požarni bazen opustil, ne da bi se s tem zmanjšala protipožarna zaščita.
Območje zazidave se nahaja izven zaščitenih varstvenih pasov virov pitne vode, vendar je kompleks zazidave situiran na vplivnem območju črpališča Dolsko in ob studenčnicah ter ob Mlinščici, ki drenirajo v podtalnico, zato je nujno upoštevati ukrepe o zavarovanju podtalnice.
14. člen
Ogrevanje
Toplotna energija za ogrevanje in tehnologijo se bo dobivala tudi za predvidene objekte v skupni kotlovnici, ki bo priključena na plinovodno omrežje namesto sedanjega mazuta oziroma premoga.
15. člen
Elektrika
Iz obstoječega 20 kV omrežja iz RTP Domžale po obstoječem kablu bo možno napajati prvo fazo izgradnje. Za napajanje 2. faze bo potrebno na obstoječem daljnovodu Domžale-Senožeti zamenjati obstoječe vodnike z novimi. V območju urejanja je za predviden program potrebno zgraditi dve novi transformatorski postaji TP JUB I moči 2 x 1000 kVA in TP JUB II moči 2 x 1000 kVA.
Obe predvideni transformatorski postaji bosta transformacije 20/0,4 kV. Obstoječo TP JUB bo potrebno zaradi bližine reaktorja ukiniti.
Za rezervno napajanje je potrebno predvideti še navezavo na RTP Litija.
16. člen
PTT omrežje
Kot obstoječi objekti bodo tudi predvideni vezani na KATC Dol. Z novim programom je predvidena prestavitev interne centrale, s tem se premakne tudi mesto priključka.
17. člen
Javna razsvetljava
Varnostna in delovna razsvetljava bo izvedena kot instalacija objektov.
18. člen
Načrt infrastrukturnega omrežja je usklajen z vizijo možne končne izrabe območja in se mora upoštevati tudi pri vseh parcialnih posegih v prostor.
Pri projektiranju in izvedbi infrastrukturnega omrežja so za zagotovitev optimalnih rešitev dopustne smiselne in utemeljene tolerance v poteku tras in njih dimenzioniranju, ki so potrebne zaradi etapnosti, spremenjene namembnosti (in s tem jakosti komunalnih priključkov) ali kriterija ekonomije, vendar samo s soglasjem izdelovalca zazidalnega načrta.
Ker izvedeni komunalni vodi niso bili posneti v času gradnje, je ob vseh novogradnjah potrebno preveriti njihove dejanske poteke.
VI. DRUGI POGOJI ZA IZVEDBO ZAZIDALNEGA NAČRTA
19. člen
Pogoji obrambe in zaščite so obdelani v načrtih zaklanjanja in urgence (v posebni mapi).
VII. POGOJI ZA VAROVANJE OKOLJA
20. člen
– Za ravnanje s trdimi odpadki, ki ostajajo v proizvodnih obratih kot ostanki surovin, ostanki tehnološkega procesa ali izdelki neustrezne kvalitete mora investitor izdelati ustrezen poslovnik, z zajetimi vsemi odpadki, ki se v tovarni nabirajo, z rešenim načinom začasnega deponiranja, pogojev za odlaganje za komunalna ali posebna odlagališča oziroma način uničevanja.
– Vse naprave kjer se pojavljajo nevarne snovi, morajo zagotavljati, da bo v primeru razlitja, razsipa ali druge nezgode, omogočen, zajem v neprepustne lovilne posode za preprečitev pronicanja v podtalje kot je določeno s pravilnikom kako morajo biti zgrajena in opredeljena skladišča ter transportne naprave za nevarne in škodljive snovi (Uradni list SRS, št. 3/79).
– Omogočen mora biti tudi zajem iztrošenih požarnih vod in gasilnih sredstev, ki so kontaminirana z nevarnimi snovmi. Kot zadrževalnik za nevarne snovi v primeru izrednih situacij lahko deluje mehanska čistilna naprava.
– Čiščenje tehnoloških odpadnih vod v biološko čistilni naprav mora biti pod stalno strokovno kontrolo ob doslednem sprovajanju strokovnega navodila o tem, katere snovi se štejejo za nevarne in škodljive snovi in o dopustnih temperaturah vode, vključno s strupenostnim testom (Uradni list SRS, št. 18/85).
– Investitor mora zagotoviti varovanje voda tudi v primeru neaktivnosti oziroma izpada v sistemu delovanja čistilnih naprav, vključno s predčiščenjem.
– Investitor mora zagotoviti razstrupljevanje in dokončno ekološko varno odstranjevanje odpadkov iz čistilnih naprav. O tem mora vedno voditi poslovnik o kontroli, vzdrževanju in odstranjevanju.
VIII. ETAPNOST GRADNJE
21. člen
Z zazidalnim načrtom za območje urejanje BP 9/1 – JUB predvideni posegi v prostor so detajlno opisani v 6. členu tega odloka.
Za vse te objekte in naprave je predvidena izgradnja pripadajoče komunalne ureditve in omrežja infrastrukturnih objektov.
V 1. fazi je upoštevana tudi delna rekonstrukcija in novogradnja povezovalne ceste med Zasavsko cesto in območjem JUB ter ureditev križišča na Zasavski cesti.
Dolgoročna vizija možne končne izrabe območja za vse tri uporabnike prostora (JUB, Yugocryl in Commerce) je opredeljena le kot strateška usmeritev in ni predmet zazidalnega načrta.
22. člen
Zemljišča namenjena dolgoročnemu razvoju JUBA, Yugocryla in Commerca lahko ohranjajo do pričetka izgradnje sedanjo rabo.
Posegi predvideni z zazidalnim načrtom so razvidni iz grafične priloge št. 7: »arhitektonsko zazidalna situacija«, ki je sestavni del zazidalnega načrta iz 1. člena tega odloka.
IX. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV
23. člen
Osnovna obveznost investitorjev JUB, Yugocryl in Commerce je varovanje okolja pri vseh obstoječih in novopredvidenih proizvodnjah. To velja tako za čiščenje odpadnih vod, dimnih plinov, prekomernega hrupa in požarne nevarnosti.
Rešitve posameznih vidikov varovanja okolja so razvidne iz projekta, navedenega v 1. členu tega odloka.
X. KONČNE DOLOČBE
24. člen
Zazidalni načrt za ureditveno območje BP 9/1 – JUB je delovnim ljudem in občanom, podjetjem ter organizacijam stalno na vpogled pri občinskem sekretariatu za urbanizem, gradbene zadeve, komunalno in stanovanjsko gospodarstvo občine Ljubljana Bežigrad, pri Podjetju za urejanje stavbnega zemljišča, pri Zavodu za prostorsko in urbanistično načrtovanje Ljubljane, pri Mestni geodetski upravi mesta Ljubljane, pri Urbanistični inšpekciji Mestne uprave za inšpekcijske službe mesta Ljubljane in pri Krajevni skupnosti Dol.
25. člen
Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravlja Urbanistična inšpekcija Mestne uprave za inšpekcijske službe mesta Ljubljana.
26. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 351-7/92-4
Ljubljana, dne 14. maja 1992.
Predsednik
Skupščine občine
Ljubljana Bežigrad
Franci Polak l. r.