Na podlagi prvega odstavka 107. člena ustave Republike Slovenije izdaja Predsedstvo Republike Slovenije
UKAZ
o razglasitvi zakona o posebnem prispevku solidarnosti za pomoč beguncem
Razglaša se zakon o posebnem prispevku solidarnosti za pomoč beguncem, ki ga je sprejela Skupščina Republike Slovenije na seji Družbenopolitičnega zbora dne 27. maja 1992, ter na seji Zbora občin in Zbora združenega dela. dne 11. junija 1992.
Št. 0100-75/92
Ljubljana, dne 11. junija 1992.
Predsednik
Milan Kučan l. r.
ZAKON
o posebnem prispevku solidarnosti za pomoč beguncem
1. člen
S tem zakonom se uvaja obveznost plačevanja posebnega prispevka solidarnosti za pomoč beguncem, ki so v letu 1992 zaradi vojnih razmer na območju Republike Hrvaške in Republike Bosne in Hercegovine, pribežali v Republiko Slovenijo (v nadaljnjem besedilu: posebni prispevek).
2. člen
Posebni prispevek plačujejo:
– fizične osebe, ki so v delovnem razmerju (v nadaljnjem besedilu: delavci),
– zasebniki, ki opravljajo dejavnost kot redni poklic (v nadaljnjem besedilu: zasebniki);
– fizične osebe, ki so zavezanci za davek od dohodka iz kmetijstva,
– upokojenci,
– fizične osebe, ki so lastniki podjetij v zasebni lastnini in niso zavezanci za prispevek po prejšnjih alineah.
3. člen
Delavci plačujejo posebni prispevek iz bruto plače in bruto nadomestil plače za čas odsotnosti z dela v skladu s predpisi o delovnih razmerjih, izplačanih za mesec junij 1992.
Posebni prispevek plačujejo delavci po stopnji 2,5%.
4. člen
Zasebniki in fizične osebe, ki so lastniki podjetij v zasebni lastnini, plačujejo posebni prispevek od bruto osnove in bruto nadomestil za čas odsotnosti z dela, od katerih bodo za mesec junij 1992 obračunali prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, in sicer po stopnji iz prejšnjega člena.
5. člen
Če za izpolnitev obveznosti iz 3. člena tega zakona delavci v podjetju ali drugi pravni osebi s področja gospodarstva in delavci, zaposleni pri zasebniku, dodatno organizirajo delo preko polnega delovnega časa do konca meseca junija 1992 in tako doseženo enodnevno plačo vplačajo v bruto znesku kot sredstva solidarnosti za pomoč beguncem, iz teh plač ne plačajo dohodnine in prispevkov za socialno varnost:
6. člen
Fizične osebe, ki so zavezanci za davek od dohodka iz kmetijstva, plačujejo posebni prispevek v višini 1% katastrskega dohodka od kmetijskih in gozdnih zemljišč.
7. člen
Upokojenci, ki prejemajo starostno, družinsko ali invalidsko pokojnino in upokojenci, ki prejemajo pokojnino iz tujine, plačujejo posebni prispevek za mesec junij 1992 v višini 1/30 pokojnine za navedeni mesec.
Upokojenci, ki prejemajo pokojnino po predpisih o invalidskem in pokojninskem zavarovanju, plačujejo posebni prispevek od pokojnine, odmerjene z odločbo; upokojenci, ki prejemajo pokojnino iz tujine, pa od prejete pokojnine, zmanjšane za plačane prispevke za zdravstveno zavarovanje.
8. člen
Posebnega prispevka po 3. in 7. členu tega zakona ne plačujejo delavci, katerih bruto plača oziroma bruto nadomestilo ne presega najnižjega zneska, ki zagotavlja materialno in socialno varnost in upokojenci, katerih pokojnina je enaka ali nižja od zneska najnižje pokojnine za polno pokojninsko dobo.
Posebnega prispevka po 6. členu tega zakona ne plačujejo fizične osebe, ki so zavezanci za davek od dohodka iz kmetijstva, katerih katastrski dohodek od kmetijskih in gozdnih zemljišč ne presega 25.000 tolarjev.
9. člen
Posebni prispevek iz 3. in 7. člena tega zakona obračunajo in neposredno vplačajo izplačevalci plač, ki so pravne osebe in izplačevalci pokojnin na poseben račun pri Službi družbenega knjigovodstva.
Posebni prispevek iz 4. in 6. člena tega zakona, posebni prispevek od pokojnin, prejetih iz tujine in posebni prispevek za zaposlene delavce vplačajo zasebniki, fizične osebe in upokojenci na zbirni prehodni račun dohodnine in drugih obveznosti, sredstva iz tega računa pa se prenesejo na poseben račun iz prejšnjega odstavka.
10. člen
Glede postopka, načina in rokov za plačevanje posebnega prispevka se smiselno uporabljajo določbe zakona o prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno varstvo in zaposlovanje (Uradni list RS, št. 48/90).
Za prisilno izterjavo posebnega prispevka, ki so ga po tem zakonu dolžni plačevati zasebniki zase in za delavce, zaposlene pri njih in za fizične osebe, ki so zavezanci za davek od dohodka iz kmetijstva, se upoštevajo določbe zakona o davkih občanov (Uradni list SRS, št. 36/88, 8/89 in Uradni list RS, št. 48/90).
11. člen
Sredstva, zbrana s tem zakonom, se uporabljajo za oskrbo beguncev iz 1. člena tega zakona za čas njihovega bivanja v Republiki Sloveniji.
12. člen
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 433-07/92-9/2
Ljubljana, dne 11. junija 1992.
Skupščina
Republike Slovenije
Predsednik
dr. France Bučar l. r.