Uradni list

Številka 41
Uradni list RS, št. 41/1992 z dne 21. 8. 1992
Uradni list

Uradni list RS, št. 41/1992 z dne 21. 8. 1992

Kazalo

2028. Spremembe in dopolnitve družbenega plana občine Kranj za obdobje 1986-1990, stran 2601.

Na podlagi 2. člena zakona o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Uradni list RS, št. 48/90), 37. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 39/86 ter RS, št. 26/90) in 9. člena odloka o sestavi, pristojnosti in volitvah v zbore Skupščine občine Kranj, na 16. seji zbora združenega dela dne 8. 4. 1992, na 19. seji zbora krajevnih skupnosti dne 1. 7. 1992 in na 13. seji družbenopolitičnega zbora dne 15. 4. 1992 sprejela
SPREMEMBE IN DOPOLNITVE
DRUŽBENEGA PLANA OBČINE KRANJ ZA OBDOBJE 1986-1990
V tekstualnem delu družbenega plana občine Kranj za obdobje 1986-1990 (Uradni vestnik Gorenjske, št. 7/86, 13/88 in 3/89) se poglavje V. PROSTOR spremeni in dopolni v naslednjih točkah:
Točka 5.2 Sestavni deli družbenega plana za obdobje 1986-1990:
• črta se celotno besedilo podtočke A
• podtočka B se preimenuje v podtočko A
• v 5. odstavku se doda naslednje besedilo:
»in sprememba programske zasnove za ureditveni načrt Letališča Ljubljana, izdelal Domplan Kranj, PE Urbanizem, UD/ 296-44/91«
• doda se nov odstavek z naslednjim besedilom: »Programska zasnova za lokacijski načrt regionalne
ceste R-322 (odsek Kokrica-Mlaka) in lokalne ceste L-3812 (odsek Kokrica-avtocesta), Programska zasnova za zazidalni načrt Nova Mlaka-Grič, ki jo je izdelal Arhitektni biro Kranj, pod št. projekta 021/92, z datumom marec 1992.«
• podtočka C se preimenuje v podtočko B
Točka 5.3 Naloge po posameznih področjih oziroma 5.3.1 Urejanje prostora
– v tretjem odstavku se črta tekst za besedo »prostoru«: in se nadomesti z naslednjim besedilom: »Krajinska zasnova Krvavec«
• v podtočki a) Zazidalni načrti prvi odstavek:
– za besedilom Planina – jug se doda beseda »sprememba«
-črta se »Bitnje – I. faza«,
– za besedo »Besnica« se doda »Nova Mlaka – Grič« in »Novi Bobovk«.
• v drugem odstavku se doda naslednje besedilo: »Komunalna cona Primskovo (obrt. industrija)«
• v podtočki bi Ureditveni načrti prvi odstavek:
– za besedo VIKOS« se doda besedilo »I. faza -KOREJA«
– za besedo »Kapacitet« se doda besedilo »in zadrževalnik Doblič«
• v podtočki c) Lokacijski načrti prvi odstavek:
– besedi »kartografskemu delu« se nadomestita z besedilom: »kartografski dokumentaciji oziroma planske naloge predvidene za realizacijo v obdobju 86-90«.
– na koncu odstavka se pika nadomesti z vejico in se doda naslednje besedilo: »in sicer: gradnja magistralnega vodovoda, zajetje Kokra-Kranj; rekonstrukcija železniške postaje Škofja Loka in gradnja drugega tira; rekonstrukcija Oldhamske ceste in Ceste Staneta Žagarja; rekonstrukcija regionalne ceste R-322 (odsek Kokrica-Mlaka) in lokalne ceste L-3812 (odsek Kokrica-avtocesta); gradnja vzporednega plinovoda Vodice-Britof; gradnja primarnega plinovoda Čirče-IBI-Oljarica; gradnja primarnega plinovoda Tekstilindus-Blagovni terminal Naklo; gradnja magistralnega plinovoda P-2921 (odcep Ret-nje-Golnik); gradnja kanala GZ-1 (od točke 6a do točke 6); gradnja 2 I 110 kV daljnovoda Kranj-Zlato polje«
• v podtočki d) Prostorski ureditveni pogoji: besedilo za besedico »je« se v prvem odstavku nadomesti z naslednjim tekstom:
»Predvidena izdelava prostorskih ureditvenih pogojev: za ureditveno območje Kranja, za ureditvena območja naselij Cerklje, Vašca in Pšenična polica. Preddvor, Tupaliče. Potoče in Breg ob Kokri, Šenčur in Srednja vas, Golnik, Srednja vas, Zalog in Svarje, Jezersko, Krvavec, Kramsko-Sorško polje, Dobrave ter Škofjeloško hribovje«.
Točka 5.3.3 Varstvo naravne in kulturne dediščine
• celotno besedilo se nadomesti z naslednjim tekstom:
»Varovanje naravne in kulturne dediščine se omejuje na nepremično dediščino, ki je kot prostorski pojav predmet prostorskega dela planiranja.
V tekočem planskem obdobju bo varstvena dejavnost usmerjena v vrednotenje tistih naravnih in ustvarjenih posameznih ali skupinskih predmetov in pojavov, območij ali delov narave, ki imajo za republiko ali ožje območje kulturno, znanstveno, zgodovinsko ali estetsko vrednost in je zanje potrebno pripraviti odlok o razglasitvi.
Poleg novelacije odloka o zavarovanju jezerc z okolico v Bobovku pri Kranju kot naravni znamenitosti bosta pripravljena odloka o razglasitvi:
– Prešernovega gaja za kulturni in zgodovinski spomenik,.
– arheoloških kulturnih spomenikov v občini Kranj.
Razen tega, bodo še nadalje potekala dela na evidentiranju naravne in kulturne dediščine, dela na saniranju, restavraciji in zaščiti posameznih objektov in območij.
Zaradi razreševanja navzkrižnih interesov med uporabniki prostora je potrebna enakovredna zastopanost varstvenih interesov na vseh ravneh sprejemanja planskih odločitev, prav tako pa mora biti zagotovljen nadzor nad izvajanjem le-teh.«
Točka 5.3.4 Prostorski razvoj gospodarstva in drugih gospodarskih dejavnosti:
• besedilo drugega odstavka se v celoti črta
• na koncu podtočke c) Gradnja objektov v kmetijstvu in živilski industriji se doda naslednje besedilo:
»Na podlagi četrtega odstavka 11. člena zakona o kmetijskih zemljiščih se z družbenim planom občine površina 4.8 ha zemljišč, ki so temelj proizvodnje hrane in tako trajno namenjena za kmetijsko proizvodnjo, izjemoma nameni za nekmetijsko rabo, ker ni mogoče uporabiti manj primernih zemljišč. Zemljišča se namenijo gradnji objektov, ki neposredno služijo primarni kmetijski proizvodnji (stanovanjske hiše. hlevi, silosi, remize, ipd.).«
• v podtočki i) Drobno gospodarstvo se v celoti črta besedilo drugega odstavka.
Točka 5.3.6 Energetika
• črta se besedilo prvega stavka
• v podtočki b) Daljinska oskrba s plinom se prvi odstavek dopolni z naslednjim tekstom:
»Predvidena je gradnja magistralnega plinovoda P-2921, odcep Retnje-Golnik z merilno reducirno postajo, ki bo začetnem obdobju služil potrebam kotlarne Inštituta, kasneje pa tudi potrebam široke potrošnje v naselju Golnik.«
Točka 5.3.7 Komunalno gospodarstvo
• podtočka a) Vodovodno omrežje se dopolni z naslednjim besedilom:
• »cevovod zajetja novih vodnih virov v dolini Kokre-Sp. Jezersko-drenažno zajetje Kokra – novogradnja; vodovod Nova vas-Tupaliče-Adergas — obnova; vodovod črpališče-Duplje – novogradnja; vodovod Brdo-Predoslje
– novogradnja; vodovod Orehek-Drulovka-Mavčiče -obnova; vodovod Čirče-Hrastje-Prebačevo-Voklo-Voglje – obnova; vodovod Prebačevo-Trboje-občinska meja
– obnova; vodovod Cesta talcev – obnova; vodovod Krožna cesta v Stražišču – obnova;
Upravljalec vodovoda Javno podjetje Komunala Kranj bo postopoma izgrajeval UKV zveze za prenos podatkov in daljinsko vodenje naprav na vodovodnem omrežju.«
• v podtočki b) Kanalizacijsko omrežje in naprave se doda naslednje besedilo:
»GZ-3 Partizanska cesta-Rupa (AC)-Mlaka – novogradnja; GZ-2 Veliki hrib-Mlaka – novogradnja; dograditev primarne in sekundarne kanalizacije na Mlaki; kanal Strahinj-Naklo (AC) – novogradnja; povezava kanala GZ-7 in GZ-4 na odseku Struževo-Tekstilindus – novogradnja; kanalizacija Stražišče – sanacija; kanalizacija Žanova ulica-Jelenčeva ulica-novogradnja;«
Točka 5.3.8 Stanovanjsko gospodarstvo
• v 6. odstavku se besedica »in« nadomesti z vejico, za besedo Mavčiče pa se vstavi »Nova Mlaka-Grič« in »Novi Bobovk«
• besedilo 26. odstavka se črta in se nadomesti z naslednjim:
»Površina je namenjena stanovanjski gradnji z gostoto do 70 prebivalcev na nektar, načrtovana je gradnja 40 individualnih stanovanjskih objektov. Koncept zazidave predvideva postavitev 29 prostostoječih stanovanjskih hiš in 11 stanovanjskih hiš v nizu.«
• v 28. odstavku se črta zadnji stavek: »Za širše pozidano območje pa je predvidena izdelava ureditvenega načrta.«
• poglavje Območja za kompleksno stanovanjsko graditev in prenovo stanovanj
– Za poglavjem Zg. Besnica se doda naslednje besedilo: »Nova Mlaka-Grič
Območje se nahaja na skrajnem severozahodnem robu obstoječega naselja Mlaka, velikost območja je 5,9 ha. Območje je namenjeno individualni stanovanjski gradnji z gostoto 50 prebivalcev na ha.
Trenutna raba zemljišč je lesnoproizvodni gozd, slabše proizvodne kakovosti (prevladuje borova združba), južni del zemljišča pa je v naravi travnik, teren je rahlo razgiban. Gozd je v veliki meri že izsekan, vzhodni del območja pa tudi razparceliran, v tem delu je že zgrajenih 19 stanovanjskih objektov, od katerih ima lokacijsko dovoljenje le en objekt.
Objekti so po obliki, velikosti, smereh slemen, barvi kritine in arhitekturnih elementih grajenj zelo heterogeno. Urbanistično in prometno so locirani brez nekega reda oziroma sistema, vendar se glede na zatečeno stanje predlaga, da se obstoječi objekti ohranijo.
Porasle površine v območju se namenijo individualni stanovanjski gradnji. Načrtovana je gradnja 60-70 novih objektov. Zaradi predvidene večje izrabe še prostih površin, v območju ni predvidena gradnja objektov centralnih in oskrbnih funkcij. Z njimi bo območje navezano na obstoječe zmogljivosti širšega gravitacijskega zaledja (Kokrica-Kranj).
Koncept nove zazidave naj bo prilagojen razgibanemu terenu, tako da bodo objekti nanizani po pobočjih posameznih grebenov oziroma jež. Smer slemen mora biti vzporedna s plastnicami. Višina objektov naj ne presega P + M, objekti so lahko zidane ali montažne izvedbe.
Med obstoječo zazidavo naj se interpolirajo dodatni stanovanjski objekti, ki naj se po legi in obliki zgledujejo po sosednjih obstoječih objektih.
Dostop do območja je možen iz dveh smeri preko krajevnih cest naselja Mlaka in sicer v vzhodni in zahodni del območja. Ta dva dela zaradi stihijsko zgrajenih objektov med seboj nista povezana.
Obstoječe ceste je potrebno obnoviti in zgraditi cestno povezavo med vzhodnim in zahodnim delom. Za dostop do gozdnih površin je potrebno ohraniti obstoječe gozdne poti. Mirujoči promet bo reševan z garažami v stanovanjskih objektih.
Območje bo priključeno na obstoječe visokonapetostno električno omrežje. V območju je predvidena gradnja nove kabelske transformatorske postaje (TP/VN, NN), priključni kablovod bo vključen v TP Mlaška cesta.
Obstoječe vodovodno omrežje na Mlaki po izvedbi in kapaciteti ne zadošča za priključitev previdenih objektov na obstoječi vodovod. Zato je poleg sekundarnega omrežja v območju ZN, potrebno zgraditi tudi nov napajalni vodovod.
Za odvajanje odpadnih voda je v območju potrebno zgraditi kanalizacijo, ki bo priključena na obstoječo čistilno napravo na Mlaki.
Obstoječe telefonsko omrežje na Mlaki je zasedeno, za priključitev predvidenih objektov je potrebno povečati kapaciteto telefonskega omrežja od GATC Kranj.
Objekti bodo ogrevani z individualnimi kurišči.
V območju je predviden organiziran odjem odpadkov.
Zazidalni načrt na severni strani meji na območje spominskega parka Udin Boršt, ki je bil z odlokom razglašen za zgodovinski in kulturni spomenik (Uradni vestnik Gorenjske, št. 20/85). V tem območju je zgrajen en stanovanjski objekt izven območja zazidalnega načrta, predvidenega z urbanistično zasnovo.
Spominsko obeležje, ki je postavljeno v območju predvidenega zazidalnega načrta, je potrebno ohraniti, okolico pa primerno urediti.
Predvidena je fazna izvedba zazidalnega načrta in sicer tako, da je gradnja na južnem travniku predvidena v drugi fazi. Pred realizacijo druge faze je potrebno ponovno preveriti ustreznost spremembe meje območja in s tem posega v Udin Boršt.«
• v podtočki »Priprava dokumentacije za kompleksno stanovanjsko gradnjo v naslednjem srednjeročnem obdobju« se črta naslov in besedilo »Bitnje – I. faza« razen zadnjega odstavka.
Točka 5.3.10 Promet in zveze
• podtočka a) Cestno omrežje – prvi odstavek
– črtata se besedi »Mlaka-Kokrica« pri cesti »Letence-Tenetiše-Mlaka-Kokrica«
– črtata se nalogi »Stošičeva ulica – rekonstrukcija; Cesta talcev – novogradnja«
– doda se naslednje besedilo:
»cesta R-322 na območju letališča Ljubljana s priključkoma za letališče – rekonstrukcija; cesti L-2812 in L-3813 odsek skozi Voklo – rekonstrukcija; cesta L-3815 odsek skozi Preddvor – rekonstrukcija; cesta L-3830 Visoko-Šenčur – rekonstrukcija; cesta L-3833 odsek Šenčur-Trata – rekonstrukcija; Smledniška in Savska cesta_odsek Cesta 1. maja-Ljubljanska cesta – rekonstrukcija; Škofjeloška cesta – rekonstrukcija«
• za 6. odstavkom se vstavi nov odstavek z naslednjim besedilom:
»Na podlagi lokacijskega načrta za katerega je izdelana programska zasnova se bo nadaljevala rekonstrukcija regionalne ceste R-322, ki obsega cestni odsek Kokrica-Mlaka v dolžini 1590 m. Preoblikovanje dvoje križišč in sicer s cesto Kokrica-Predoslje in s cesto Kokrica-avtocesta, dograditev mostu čez potok Kokrica na Mlaki ter rekonstrukcijo lokalne ceste L-3812 Kokrica-avtocesta v dolžini 700m.«
• v podtočki d) Letališče Ljubljana se celotno besedilo črta in nadomesti z naslednjim tekstom:
»Za območje letališča Ljubljana je predvidena izdelava ureditvenega načrta. Območje obsega obstoječi severni terminal z vzletno pristajalno stezo ter infrastrukturnimi objekti in napravami ter območje za posebne namene.
Območje predvidenega južnega terminala z novo rulno in vzletno pristajalno stezo in predvidenimi prometnimi povezavami med severnim in južnim terminalom se ohrani kot rezervat za dolgoročni razvoj letališča.
Razvoj v severnem kompleksu bo v I. fazi obsegal izgraditev oziroma dograditev objektov, ki so nujni za takojšnje doseganje pogojev normalnega obratovanja letališča (nov potniški terminal ob predhodnem povečanju in adaptaciji starega, povečanje letališke ploščadi, rekonstrukcija oziroma izgradnja kontrolnega stolpa s pripadajočimi prostori za kontrolo letenja, podaljšanje rulne steze, skladišče s cateringom, povečanje parkirišča, parkirna hiša, povezovalni hodnik ter komunalna in tehnološka infrastruktura), ureditev tehničnih baz za letala in helikopterje, gradnjo poslovne stavbe in novega hangarja za Adria Airways, izgradnjo novih hangarjev za poslovno aviacijo ter izgradnjo hotela. V območju so predvideni tudi objekti za spremljajoče dejavnosti, ki dopolnjujejo servisno storitveni program tega območja.
Z razširitvijo vodovoda Kranj iz izvira doline Kokre bodo za razvoj letališča zagotovljene potrebne količine vode.
Za odvajanje odpadnih voda je predviden ločen sistem kanalizacije, ki bo speljana v centralno ali lokalno čistilno napravo. Za ureditev odvajanja odpadnih voda bo v severnem kompleksu potrebno zgraditi tehnološko čistilno napravo in povečati kapacitete obstoječe biološke čistilne naprave, katera pa bo po izgradnji južnega terminala ukinjena.
Oskrba z električno energijo bo zagotovljena iz obstoječih elektroenergetskih naprav, izgradnja elektroenergetskih naprav znotraj območja pa bo potekala v skladu z razvojem letališča.
Za ogrevanje je kot primarni vir energije predviden plin kot sekundarni pa kurilno olje. Posamezne kotlovnice bo potrebno postopoma nadomestiti s centralnim energetskim objektom, kombiniranim z agregati za proizvodnjo električne energije.
Za povečanje zmogljivosti telefonskega omrežja bo potrebno položiti nov kabel iz Kranja.
Prometno je severni kompleks letališča direktno povezan z regionalno cesto R-322, preko povezovalne ceste (med avtocesto in regionalno cesto) pa še z avtocestnim sistemom. Zaradi gradnje novega potniškega terminala bo za ureditev prometnih tokov potrebno potniški promet ločiti od tovornega prometa. Tak prometni sistem pogojuje gradnjo dveh križišč na regionalni cesti R-322. Lokaciji križišč sta določeni glede na cestni sistem znotraj letališkega območja. Križišče za potniški promet bo locirano 200m vzhodno od obstoječega uvoza na letališče, za tovorni promet pa je preurejen današnji priključek na Petrolovo bazo. Obstoječi uvoz in izvoz na letališče bo ukinjen.
Zaradi predvidenih posegov bo potrebno izkrčiti dodatne gozdne površine. Pri gradbenih posegih bo potrebno ohranjevati posamezne kvalitetne gozdne sestoje in sanirati novo nastale gozdne robove.
Z uvajanjem izboljšane letalske tehnologije se bo hrup postopno zmanjševal. Za zaščito bo potrebno izvesti protihrupne zasaditve.«
Št. 30-03/1985-05
Kranj, dne 13. julija 1992.
Predsednik
Skupščine občine Kranj
Vitomir Gros, dipl. inž. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti