Uradni list

Številka 41
Uradni list RS, št. 41/1992 z dne 21. 8. 1992
Uradni list

Uradni list RS, št. 41/1992 z dne 21. 8. 1992

Kazalo

2031. Pravilnik o pogojih in postopku za prodajo nepremičnin, stran 2610.

Na podlagi 8. in 9. člena zakona o prometu z nepremičninami (Uradni list SRS, št. 19/76) in 236. člena statuta občine Laško (Uradni list SRS, št. 21/82 in 15/86) je Izvršni svet Skupščine občine Laško na 45. seji dne 22. 7. 1992 sprejel
PRAVILNIK
o pogojih in postopku za prodajo nepremičnin
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
Ta pravilnik določa pogoje in način prodaje nepremičnin, ki so v lasti, ali na katerih ima pravico uporabe občina Laško.
2. člen
Kolikor ureja promet s posameznimi vrstami nepremičnin poseben predpis, potem se uporabljajo le tista določila tega pravilnika, ki niso v nasprotju s takšnim, posebnim predpisom.
II. ODLOČANJE IN POSTOPEK PRODAJE
3. člen
O prodaji nepremičnin odloča Izvršni svet Skupščine občine Laško ali od njega pooblaščen organ.
4. člen
Nepremičnina se proda na javni dražbi, ki jo izvede komisija za prodajo nepremičnin (dalje: komisija). Komisijo imenuje Izvršni svet Skupščine občine Laško in jo sestavlja predsednik in dva člana. Komisija dela vedno le v polni sestavi.
5. člen
Izklicna cena za javno dražbo se določi po prometni vrednosti, nepremičnine ob razpisu javne dražbe, ki jo ugotovi cenilec ustrezne stroke.
6. člen
Če nepremičnina na razpisani javni dražbi ni bila prodana, se lahko javna dražba ponovi, vendar ne pozneje kot v šestih mesecih. Izklicna cena se lahko v takem primeru zniža, o čemer odloča komisija.
7. člen
Če javna dražba ni uspela, se lahko nepremičnina proda po izklicni ceni, vendar v roku enega meseca po neuspeli javni dražbi.
8. člen
Vsi, ki nameravajo sodelovati na javni dražbi, so dolžni pred pričetkom javne dražbe plačati kavcijo najmanj v višini 10% od izklicne cene.
Plačana kavcija se kupcu všteje v kupnino, neuspelim dražiteljem pa se vrne v 3 dneh po opravljeni javni dražbi brez obresti.
9. člen
Kupec je dolžan skleniti pogodbo v osmih dneh po opravljeni javni dražbi, kupnino pa mora plačati v petih dneh po sklenitvi pogodbe, kolikor niso v pogodbi določeni drugačni pogoji plačila.
Kupec je poleg kupnine dolžan plačati še stroške cenitve nepremičnine, stroške oglasa javne dražbe, stroške ogleda nepremičnine ter stroške v zvezi s prenosom lastništva.
Kolikor kupec ne spoštuje rokov, določenih v prvem odstavku tega člena, se smatra, da je odstopil od pogodbe in se mu varščina ne vrne, za opravljeno javno dražbo pa se smatra, da ni uspela.
III. JAVNA DRAŽBA
10. člen
Razpis javne dražbe objavi komisija na krajevno običajen način, lahko pa tudi v sredstvih javnega obveščanja, najmanj petnajst dni pred javno dražbo.
Objava mora vsebovati:
– naziv in sedež prodajalca
– vpis nepremičnine z zemljiškoknjižnimi podatki
– izklicno ceno in rok plačila kupnine
– višino varščine in način pologa
– čas in kraj javne dražbe
– določilo o obveznosti plačila stroškov cenitve nepremičnine, oglasa javne dražbe ter prenosa lastništva
– navedbo morebitnih bremen, ki jih mora prevzeti kupec
– dokazilo o državljanstvu Republike Slovenije (za fizične osebe)
– druge dražbene pogoje.
11. člen
Javna dražba je ustna. Na javni dražbi ne morejo sodelovati člani komisije, njihovi zakonci in bližnji sorodniki, kot ponudniki.
Komisija začne z javno dražbo ob napovedanem času in kraju tako, da prisotne ponudnike seznani z dražbenimi pogoji, predvsem pa:
– da lahko draži samo tisti, ki se izkaže s pismenim potrdilom o plačani kavciji in ni član komisije, zakonec člana ali bližnji sorodnik,
– da lahko draži samo tisti, ki se izkaže z drugimi potrdili in pooblastili, ki so zahtevani v razpisu javne dražbe,
– določi najmanjši znesek, s katerim ponudniki lahko dvigajo izklicno ceno; najmanjši znesek je običajno 5% od izklicne cene, lahko pa je tudi nižji ali višji, če tako določi komisija,
– da na dražbi uspe kot najboljši ponudnik tisti ponudnik, ki ponudi najvišjo ceno,
– da najboljši ponudnik izgubi pravico do povračila kavcije, če ponudi najvišjo ceno, potem pa odstopi od pogodbe,
– da bo ponudnikom, ki na javni dražbi niso uspeli, povrnjena kavcija, najboljšemu ponudniku pa bo kavcija vračunana v kupnino po pogodbi.
12. člen
Komisija pred pričetkom javne dražbe ugotovi podatke o ponudniku in preveri, če so položili kavcijo ter če so predložili ostala dokazila oziroma pooblastila, ki so bila zahtevana v razpisu javne dražbe.
Ko predsednik komisije ugotovi, da so ponudniki položili kavcijo in predložili vsa dokazila in pooblastila prebere vsebino razpisa javne dražbe ter razglasi pričetek javne dražbe.
Član komisije – izklicatelj javno izkliče začetno izklicno ceno in označbo nepremičnine, ki se prodaja na javni dražbi.
V primeru, da nepremičnino draži samo en ponudnik, mora le-ta nedvoumno izjaviti, da se z izklicno ceno strinja, nato izklicatelj glasno ponovi izklicno ceno ter razglasi najboljšega ponudnika in doseženo ceno izdražene nepremičnine.
Če nepremičnino draži več ponudnikov, začne izklicatelj javno dražbo tako, da izkliče začetno izklicno ceno in vpraša: »Kdo da znesek oziroma odstotek, ki ga je že prej določila komisija? «
Če kdo od ponudnikov ponudi višjo ceno; nadaljuje izklicatelj javno dražbo tako, da prvič ponovi višjo ceno in vpraša ostale ponudnike: »Kdo da znesek, ki ga je že prej določila komisija? «
To se ponavlja, dokler nihče od ponudnikov ne ponudi višje cene. Ponudnik je vezan na svojo ponudbo, dokler ni podana višja ponudba.
Zadnjo najvišjo ponudbo izklicatelj trikrat ponovi, nato pove, da je dražba končana.
Uspeli ponudnik, ki ponudi najvišjo ceno in nato odstopi od svoje ponudbe, izgubi pravico do povračila kavcije.
Po končani javni dražbi izklicatelj razglasi najboljšega ponudnika, ki je uspel na javni dražbi in doseženo ceno zdražbene nepremičnine.
13. člen
O poteku javne dražbe se vodi zapisnik; ki mora vsebovati:
– kraj in čas javne dražbe,
– podatke o komisiji,
– razpisne pogoje in podatke o postopku javne dražbe,
– osebne podatke o ponudnikih,
– izklicno ceno,
– ponudbe ponudnikov,
– podatke o najboljšem ponudniku in prodajni ceni nepremičnin,
– podatke o neuspelih ponudnikih in o vračilu kavcije
ter
– ostale podatke in pripombe, ki so vplivale na potek javne dražbe.
Zapisnik o poteku javne dražbe podpišejo vsi udeleženci licitacije.
14. člen
Ugovor proti opravljenem postopku je mogoče vložiti, dokler ni zaključen zapisnik o poteku javne dražbe. Ugovor reši komisija takoj.
15. člen
Zapisnik o uspeli javni dražbi je osnova za sklenitev kupoprodajne pogodbe.
IV. KONČNA DOLOČBA
16. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 363-33/92
Laško, dne 22. julija 1992.
Podpredsednik
Izvršnega sveta
Skupščine občine Laško
Boško Šrot, dipl. jur. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti