Na podlagi prvega odstavka 107. in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
UKAZ
o razglasitvi zakona o poravnavanju obveznosti iz neizplačanih deviznih vlog
Razglašam zakon o poravnavanju obveznosti iz neizplačanih deviznih vlog, ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 26. januarja 1993.
Št. 0100-15/93
Ljubljana, dne 3. februarja 1993.
Predsednik
Milan Kučan l. r.
ZAKON
O PORAVNAVANJU OBVEZNOSTI IZ NEIZPLAČANIH DEVIZNIH VLOG
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem zakonom se ureja način poravnavanja obveznosti iz neizplačanih deviznih vlog občanov, vloženih v bankah na ozemlju Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: banke), ki so jih banke deponirale pri Narodni banki Jugoslavije (v nadaljnjem besedilu: devizne vloge).
2. člen
Obveznosti bank iz deviznih vlog po stanju na dan 31. decembra 1992 v višini do 976 milijonov DEM s pripisanimi obrestmi po 6-odstotni letni obrestni meri od 1. januarja 1991 do 31. decembra 1992 postanejo dolg Republike Slovenije.
Višino dolga Republike Slovenije ugotovi Banka Slovenije.
3. člen
Terjatve bank do Narodne banke Jugoslavije v višini neizplačanih deviznih vlog se prenesejo na Republiko Slovenijo.
II. ODPLAČEVANJE DOLGA REPUBLIKE SLOVENIJE
4.. člen
Dolg Republike Slovenije do bank dospe v plačilo 30. junija 2022.
Za dolg plačuje Republika Slovenija bankam obresti po 8-odstotni letni obrestni meri. Obresti se obračunavajo in izplačujejo v dveh polletnih obrokih, in sicer 31. maja in 30. novembra vsako leto.
Glavnica in obresti se izplačajo bankam v domači valuti po srednjem tečaju Banke Slovenije, ki velja na dan obračuna obresti oziroma na dan zapadlosti glavnice.
5. člen
Za dolg bo Republika Slovenija po preteku treh let od uveljavitve tega zakona izdala in izročila bankam na njihovo zahtevo obveznice z rokom zapadlosti 30. junija 2022.
Banke lahko ob soglasju Ministrstva za finance razpolagajo s terjatvami iz prejšnjega odstavka na medbančnih trgih tudi pred izdajo obveznic.
Obveznice iz prvega odstavka tega člena se izdajo v skladu s pogoji, ki so določeni za dolg v drugem odstavku 4. člena tega zakona.
6. člen
Sredstva za izplačilo dolga Republike Slovenije in obresti se zagotovijo v proračunu Republike Slovenije in iz virov prodaje državnega kapitala.
III. IZPLAČEVANJE DEVIZNIH VLOG OBČANOM
7. člen
Če banka lastniku devizne vloge ne zagotovi razpolaganja z devizno vlogo v skladu s sklenjeno pogodbo, mu mora od 1. januarja 1993 zagotavljati polletno razpolaganje z najmanj eno desetino devizne vloge, vendar najmanj s 1,000 DEM.
Devizne vloge iz prejšnjega odstavka se obrestujejo po veljavnih obrestnih merah banke za vezane devizne vloge, povečanih najmanj za 0,25 odstotnih točk na leto.
8. člen
Banka mora lastniku devizne vloge na njegovo zahtevo:
– za hranilno devizno vlogo izdati lasten prenosljivi vrednostni papir;
– omogočiti, da celotno hranilno vlogo veže najmanj za polovico obdobja, v katerem mu mora banka po prvem odstavku prejšnjega člena omogočiti razpolaganje s hranilno vlogo.
9. člen
Na zahtevo lastnika mora banka za devizno vlogo izročiti prenosljive obveznice Republike Slovenije po stanju devizne vloge s pripisanimi obrestmi, preračunane v DEM po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan izročitve obveznic (v nadaljnjem besedilu: obveznice Republike Slovenije).
Obveznice Republike Slovenije se glasijo na DEM in so izplačljive v konvertibilni valuti po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan dospelosti.
10. člen
Lastniki deviznih vlog morajo zahtevo za izročitev obveznic Republike Slovenije predložiti banki najpozneje do 30. aprila 1993.
Republika Slovenija izda obveznice najpozneje do 30. junija 1993. Banke izročijo obveznice lastnikom deviznih vlog v roku 30 dni po njihovi izdaji.
Za vrednost izročenih obveznic Republike Slovenije lastnikom deviznih vlog se zmanjša dolg Republike Slovenije do bank.
11. člen
Obveznosti iz izdanih obveznic Republike Slovenije se izplačujejo v polletnih anuitetah. Prva anuiteta dospe v plačilo 30. novembra 1993, zadnja pa 31. maja 2003.
Obveznice Republike Slovenije se obrestujejo po 5-odst6tni letni obrestni meri in se obračunavajo in izplačajo v konvertibilni valuti.
12. člen
Za poravnavo obveznosti iz 7. in 8. člena tega zakona so banke dolžne zagotoviti devizna sredstva.
Banke so dolžne izločati devizna sredstva za poravnavo obveznosti iz prejšnjega odstavka na račune bank v tujini na način in v višini, kot to določi Banka Slovenije.
Devizna sredstva za poravnavo obveznosti iz obveznic Republike Slovenije zagotovi Banka Slovenije.
13. člen
Z izročitvijo vrednostnega papirja banke oziroma obveznic Republike Slovenije lastniku devizne vloge ugasne njegova terjatev iz depozitne pogodbe do banke.
14. člen
Državljani Republike Slovenije lahko uporabijo obveznice Republike Slovenije za nakup delnic po predpisih o lastninskem preoblikovanju pravnih oseb, za dokup pokojninske dobe po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, za plačilo obveznosti iz poračuna dohodnine, za poravnavo carinskih obveznosti do višine 30% in za namene, določene z drugimi zakoni.
Državljani Republike Slovenije, ki jim je banka za njihovo devizno vlogo izročila obveznice Republike Slovenije in njihovi ožji družinski člani lahko uporabljajo te obveznice tudi za odkup stanovanj po stanovanjskem zakonu, in sicer na podlagi posebnega potrdila banke o izročitvi obveznic.
V primerih iz prvega in drugega odstavka tega člena se obveznica obračunava in izplačuje v domači valuti po povprečnem ponderiranem nakupnem menjalniškem tečaju v preteklem tednu, ki ga Banka Slovenije izračuna iz nakupnih menjalniških tečajev bank.
IV. KAZENSKE DOLOČBE
15. člen
Z denarno kaznijo najmanj 500.000 tolarjev se kaznuje za prekršek banka:
1. če na zahtevo lastnika ne izda oziroma ne izroči vrednostnega papirja iz 8. in 9. člena;
2. če ne izloča deviznih sredstev za poravnavo obveznosti po drugem odstavku 12. člena;
3. če izda potrdilo iz drugega odstavka 14. člena neupravičenim osebam.
Z denarno kaznijo najmanj 15.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba banke, ki stori dejanje iz prejšnjega odstavka.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
16. člen
Do izdaje obveznic Republike Slovenije izda banka lastniku devizne vloge na njegovo zahtevo potrdilo o stanju devizne vloge.
Potrdilo iz prejšnjega odstavka nadomešča obveznice Republike Slovenije pri uveljavljanju pravic iz 14. člena tega zakona.
17. člen
Podrobnejši način za izdajo in uporabo obveznic iz 5. in 9. člena ter način uporabe potrdil iz 16. člena tega zakona predpiše Vlada Republike Slovenije.
18. člen
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 450-10/92-2/3-1
Ljubljana, dne 26. januarja 1993.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
mag. Herman Rigelnik l. r.