Na podlagi 28. člena in drugega odstavka 29. člena Zakona o zdravstvenem varstvu živali (Uradni list SRS, št. 37/85) ter 192. člena Statuta občine Ribnica (Skupščinski Dolenjski list, št. 11/78 in 2/82) je Izvršni svet Skupščine občine Ribnica na svoji seji dne 21. 1. 1993 sprejel
ODREDBO
o pristojbinah za veterinarsko sanitarne preglede in dovoljenja v občini Ribnica
I
1. Za obvezne veterinarsko sanitarne preglede pošiljk živali, živalskih proizvodov, živalskih surovin in živalskih odpadkov pri nakladanju, razkladanju, prekladanju in gonjenju živali, ki se odpremljajo iz območja občine in preko državne meje« se določi pristojbina:
a) za kamionske, vagonske, letalske in ladijske pošiljke kopitarjev, parklarjev in žive perutnine:
SIT
– do 10 ton 1.350,00
- za vsako nadaljnjo tono 145,00
b) za kosovne pošiljke:
- kopitarjev in odraslega goveda od kom 185,00
- telet od kom 85,00
- prašičev in drobnice od kom 110,00
- žive perutnine za vsakih 50 kom 15,00
- za čebele, za vsakih začetih 10 panjev 205,00
c) za meso kopitarjev in parklarjev od 1 kg 0,60
- za divjačino od kg 0,90
- za perutnino od kg 0,60
- za drobovino od kg 0,60
- za ribe, rake, polže tudi žive od kg 0,60
- za mast od kg 0,60
- za mleko od litra 0,14
- za mlečne izdelke od kg 0,60
- za jajca cela od kom 0,14
- za jajčne izdelke od kom 0,60
- za ostale neimenovane živalske proizvode,
surovine in odpadke kamor spadajo: volna, dlaka,
preja, čreva, kosti, parklji, rogovi, kostna moka,
mesna moka, ribja moka, mezda, tehnična mast,
loj, cepljenec, slanina, čebelji vosek, kužni odpadki itd. od kg 1,25
d) če prijavljena pošiljka ni pravočasno pripravljena za pregled, veterinarski delavec, ki opravlja veterinarsko sanitarni pregled pa pride ob določeni uri na nakladalno, razkladalno oziroma prekladalno postajo, mora tisti, ki je pregled naročil oziroma napovedal, plačati zamudnino v višini 1.350 SIT za vsako začeto uro čakanja.
2. Za izdajo dovoljenja za promet z mlekom in mlečnimi izdelki za javno potrošnjo oziroma za podaljšanje veljavnosti dovoljenja se določi pristojbina:
– za vsako kravo molznico 490 SIT.
Posestniku, ki ne oddaja mleka v zbiralnico ali mlekarno pač pa ga daje na drug način v javno potrošnjo, se poleg določene pristojbine zaračuna še odvzem mleka v takem gospodarstvu in stroške pregleda molznic na tuberkulozo.
3. Za veterinarsko sanitarne preglede divjadi, zakolov domačih živali in drugih živil živalskega izvora v gostinskih obratih, na tržnicah, v pakirnicah ali pri zasebnikih se določi pristojbina:
– za vsako začeto uro porabljenega časa za pregled 1.070 SIT.
4. Za predpisano veterinarsko napotnico za bolne živali, ki se zaradi klanja odpremljajo v klavnico ter živali, zaklane v sili, se določi pristojbina v znesku 280 SIT.
II
Če se pregled opravlja izven rednega delovnega časa, za dan nedelje in državnega praznika ali v nočnem času od 22. do 5. ure se pristojbine oziroma zamudnina poveča za 50%.
K navedenim pristojbinam se prišteje še 15% kot prispevek za zdravstveno varstvo živali.
III
Pristojbina za pregled pošiljk živali, živalskih proizvodov, živalskih surovin in živalskih odpadkov ob nakladanju, razkladanju, pristojbine za veterinarsko sanitarne preglede živali živil živalskega izvora in promet z mlekom in mlečnimi izdelki plača organizacija združenega dela takoj po opravljenem pregledu oziroma ob izdaji dovoljenja. Pristojbina se lahko obračunava tudi mesečno.
IV
Pristojbine, plačane v gotovini ali z drugimi sredstvi plačilnega prometa, odvede občina ali organizacija združenega dela na račun št. 51310-840-045-3210 – Občinske pristojbine za zdravstveno varstvo živali.
Pristojbine iz prejšnjega odstavka se morajo odvajati mesečno na račun najmanj enkrat mesečno na mesec, takoj če bi pobrana sredstva presegla blagajniški maksimum.
V
Višina pristojbin se med letom spreminja glede na vrednost režijske ure dr. vet. medicine.
VI
Ta odredba začne veljati takoj po sprejemu in se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Predsednik
Izvršnega sveta
Skupščine občine Ribnica
Janez Henigman dipl. org. dela l. r.