Uradni list

Številka 14
Uradni list RS, št. 14/1993 z dne 19. 3. 1993
Uradni list

Uradni list RS, št. 14/1993 z dne 19. 3. 1993

Kazalo

638. Navodila za izdajanje soglasij Agencije po 2. odstavku 44. člena Zakona o lastninskem preoblikovanju podjetij (Uradni list RS, št. 55/92 in 7/93), stran 648.

Agencija Republike Slovenije za prestrukturiranje in privatizacijo objavlja na podlagi 4. alinee 2. odstavka 5. člena Zakona o Agenciji Republike Slovenije za prestrukturiranje in privatizacijo (Uradni list RS, št. 7/93)
NAVODILA
za izdajanje soglasij Agencije po 2. odstavku 44. člena Zakona o lastninskem preoblikovanju podjetij (Uradni list RS, št. 55/92 in 7/93)
Z drugim odstavkom 44. člena Zakona o lastninskem preoblikovanju podjetij (Uradni list RS, št. 55/92, 7/93; dalje zakon) je predpisano, da morajo podjetja z družbenim kapitalom, dokler se ne preoblikujejo v skladu s tem zakonom, pridobiti v primeru prodaje, vlaganja ali kakršnegakoli razpolaganja s sredstvi večje vrednosti, ki presega okvir rednega poslovanja podjetja, predhodno soglasje Agencije Republike Slovenije za prestrukturiranje in privatizacijo (v nadaljnjem besedilu: Agencija).
Podjetja z družbenim kapitalom so (3. člen zakona): družbena podjetja (p.b.); podjetja v mešani lastnini in sestavljene oblike podjetij, ki imajo med viri sredstev v bilanci stanja nenominiran družbeni, kapital, to je kapital, ki nima znanega lastnika (tako imenovana podjetja skupine A). Na podjetja v mešani lastnini in sestavljene oblike podjetij, katerih kapital je v celoti v lasti znanih lastnikov (tako imenovana podjetja skupine B), pa čeprav so ti lastniki kapitala lahko tudi izključno samo podjetja v družbeni lastnini, se obravnavano zakonsko določilo ne nanaša. Za razvrstitev podjetij v eno od zgoraj navedenih skupin ni merodajen njihov pravno-formalni status, temveč status kapitala (virov sredstev), ki ga podjetje izkazuje v bilanci stanja. Zaradi navedenega zakona v tretjem odstavku 3. člena tudi izrecno določa, da se štejejo za družbeni kapital tudi trajne vloge, navadne in prednostne delnice ali deleži, ki ne pripadajo nobeni pravni ali fizični osebi.
S tem navodilom Agencija predpisuje dokumentacijo, ki jo morajo predložiti podjetja z družbenim kapitalom k svoji zahtevi za pridobitev predhodnega soglasja Agencije.
Obseg predpisane dokumentacije kot priloge vloge za pridobitev soglasja Agencije je odvisen od vrste sredstev, s katerimi podjetje razpolaga (dalje: predmet transakcije), ter načina razpolaganja (dalje: vrsta transakcije).
Izdaja soglasja Agencije za razpolaganje s sredstvi večje vrednosti bo pogojena z namenom in obsegom (vrednost transakcije v razmerju do vrednosti vseh sredstev podjetja) transakcije, kot tudi namembnosti predmeta transakcije. Kolikor bo iz priložene dokumentacije izhajalo, da glede na obseg posamezne transakcije ali več manjših zapovrstnih transakcij po 44. členu zakona podjetje dejansko izvaja prodajo vseh sredstev podjetja (27. člen zakona), oziroma prodaja tisti del sredstev, ki predstavljajo bistveni pogoj za opravljanje njene poglavitne (pretežne) dejavnosti, bo Agencija zahtevala, da se takšna transakcija opravi v okviru programa lastninskega preoblikovanja podjetja.
 
1. VLOGA
Vloga za pridobitev predhodnega soglasja Agencije mora poleg elementov, kot jih določa za vloge 67. člen ZUP, obsegati tudi:
1.1. navedbo matične številke podjetja
1.2. opis transakcije po vrsti in predmetu ter njeno utemeljitev – namen
1.3. navedbo udeležencev v transakciji in njihov pravni status
1.4. navedbo knjižne vrednosti predmeta transakcije in% razmerje te vrednosti glede na vrednost celotne aktive (sredstev) podjetja ter knjižne vrednosti družbenega kapitala
1.5. navedbo vseh predhodnih že izvedenih transakcij v obračunskem letu po vrsti, predmetu ter njihovi posamični in skupni vrednosti
1.6. navedbo pravne podlage za izvedbo opisane transakcije (sklepa pristojnega organa podjetja, splošnega akta podjetja, ki ter kako ureja postopek opisane transakcije, sklenjene pogodbe ipd.)
1.7. navedbo kontaktne osebe
1.8. navedbo vseh prilog (dokumentacije, ki je priložena vlogi za pridobitev soglasja).
Pojasnilo: Aktivno legitimirano za vložitev vloge za pridobitev predhodnega soglasja Agencije je podjetje z družbenim kapitalom, ki je lastnik sredstev, s katerimi želi razpolagati (to je podjetje, ki ta sredstva izkazuje v svoji aktivi).
 
2. PRILOGE K VLOGI
2.1. Splošna dokumentacija (ne glede na vrsto in predmet transakcije):
2.1.1. FTC, Registracije podjetja – registrski list s prilogami št. RL 1. in RL 2.
2.1.2. FTC, Obrazca o razvrstitvi organizacije po dejavnosti
2.1.3. Sklep organa upravljanja podjetja o transakciji
2.2. Posebna dokumentacija (glede na vrsto in predmet transakcije):
Pojasnilo: Pri vseh vrstah transakcij, kjer se kot priloga zahteva pogodba, mora slednja vsebovati pogodbeno določilo, po katerem je veljavnost že sklenjenega pravnega posla pogojena s pridobljenim soglasjem Agencije. H kupoprodajnim pogodbam, ki navedenega pogodbenega določila ne vsebujejo, pa morajo pogodbene stranke skleniti tozadevni aneks.
Pri vseh vrstah transakcij, kjer se kot priloga k vlogi zahteva pisna izjava statutarnega pooblaščenca podjetja, mora podjetje svoji vlogi priložiti izjavo po vzorcu, podanem v točki 3. teh navodil.
2.2.1. Prodaja sredstev podjetja:
Pojasnilo: Kot prodaja sredstev podjetja se šteje tudi dajanje slednjih v leasing.
2.2.1.1. Nepremičnin:
2.2.1.1.1. Kupoprodajna pogodba
2.2.1.1.2. Potrdilo pristojnega javnega pravobranilca
2.2.1.1.3. Cenitev vrednosti nepremičnine
2.2.1.1.4. Dokazilo o javnosti (kompetitivnosti) postopka prodaje
2.2.1.1.5. Pisna izjava statutarnega pooblaščenca podjetja
Pojasnilo: Dokumentacija; navedena pod tč. 2.2.1.1.2. ter tč. 2.2.1.1.4. je predpisana alternativno in izključujoče, glede na pravni status strank kupoprodajne pogodbe. Tako predstavlja potrdilo pristojnega JP (izdano na podlagi 17. člena Zakona o prometu z nepremičninami – Uradni list SRS, št. 19/76 in 42/86) obvezno sestavino vloge, kolikor je prodajalec družbeno pravna oseba, ter prodaja nepremičnino fizičnim ali civilno pravnim osebam. v navedenem primeru vlagatelju ni potrebno posebej dokazovati tudi javnosti postopka prodaje (prodaja na javni dražbi) kot enega od elementov zakonitosti izvedenega postopka transakcije, saj je slednje »pokrito« s potrdilom pristojnega JP. V vseh drugih primerih, ko v postopku prodaje nepremičnine ni predvidena obveznost predložitve dokumentacije pristojnemu JP, ter ima prodajalec status podjetja z družbenim kapitalom v smislu zakona, pa je vlogi potrebno predložiti dokazilo, iz katerega bo razvidna javnost postopka prodaje. Javnost postopka prodaje lahko vlagatelj-prodajalec zagotovi bodisi s prodajo nepremičnin na javni dražbi oziroma z zbiranjem ponudb.
Agencija bo pri izdajanju soglasij po tej točki upoštevala le cenitev vrednosti nepremičnine, opravljeno ter izdelano po sodno zapriseženem cenilcu za ocenjevanje nepremičnin ali cenilcu z izdanim potrdilom Agencije za ocenjevanje nepremičnin (tč. 2.2.1.1.3.).
Iz sklopa izdajanja soglasij Agencije po tej točki je izvzet stanovanjski sklad podjetij – prodaja sredstev skupne porabe za stanovanjske potrebe, – ki se prodaja po določilih Stanovanjskega zakona kot lex specialis, saj je za tovrstno prodajo stanovanj bivšim imetnikom stanovanjske pravice že sam zakonodajalec izključil obveznost dostavljanja kupoprodajnih pogodb pristojnemu JP.
 
2.2.1.2. Oprema
2.2.1.2.1. Kupoprodajna pogodba
2.2.1.2.2. Cenitev vrednosti opreme
2.2.1.2.3. Dokazilo o javnosti (kompetitivnosti) postopka prodaje
2.2.1.2.4. Pisna izjava statutarnega pooblaščenca podjetja
Pojasnilo: Predmet izdajanja predhodnih soglasij po tej točki je oprema podjetja.
Agencija bo pri izdajanju soglasij po tej točki upoštevala le cenitev vrednosti opreme, opravljeno ter izdelano po sodno zapriseženem cenilcu za ocenjevanje opreme ali cenilcu z izdanim potrdilom Agencije za ocenjevanje opreme (tč. 2.2.1.1.2.).
Javnost postopka prodaje (tč. 2,2.1.2.3.) vlagatelj-prodajalec zagotovi bodisi s prodajo opreme na javni dražbi ali s prodajo opreme z zbiranjem ponudb, izvedeno na način, predviden z izvedbenimi predpisi za izvedbo lastninskega preoblikovanja podjetij.
 
2.2.1.3. Deležev, delnic:
2.2.1.3.1. Kupoprodajna pogodba
2.2.1.3.2. Cenitveno poročilo o vrednosti deleža(ev) oziroma delnic
2.2.1.3.3. Dokazilo o javnosti (kompetitivnosti) postopka prodaje
Pojasnilo: Pri prodaji deležev in delnic bo cenitev (tč. 2.2.1.3.2.) podjetja s strani pooblaščenih ocenjevalcev predstavljala podlago za določitev vrednosti deležev oziroma delnic, ki se prodajajo. Pooblaščeni ocenjevalci za cenitev podjetij so ocenjevalci z licenco Agencije.
Pri prodaji deležev in delnic, ki se izvaja izven kroga obstoječih družbenikov-lastnikov le-teh, je potrebno zagotoviti tudi dokazila o zagotovljeni javnosti (konkurenci) v postopku transakcije-prodaje. Prodaja deležev oziroma delnic se v tem primeru izvede na enega od naslednjih načinov: s prodajo delnic oziroma deležev z zbiranjem ponudb, z javno prodajo delnic oziroma deležev ali z njihovo prodajo na javni dražbi. Tehniko izvedbe naštetih načinov prodaje vsebujejo izvedbeni predpisi za izvedbo lastninskega preoblikovanja podjetij.
Za prodajo delnic preko borze vrednostnih papirjev soglasje Agencije ni potrebno.
 
2.2.1.4. Prodaja ostalih sredstev podjetja:
Pojasnilo: Za presojo, katera sredstva, se uvrščajo pod termin ostalih sredstev podjetja, je merodajna njihova zavedenost v aktivi zadnje bilance stanja podjetja.
2.2.1.4.1. Kupoprodajna pogodba
2.2.1.4.2. Strokovna ocena o vrednosti predmeta transakcije
2.2.1.4.3. Dokazilo o javnosti (kompetitivnosti) postopka prodaje
Pojasnilo: Za izdelavo strokovne ocene o vrednosti sredstev, ki jih podjetje prodaja, so pristojni sodno zapriseženi cenilci ustrezne stroke glede na predmet transakcije ali cenilci s potrdilom Agencije za ocenjevanje predmeta transakcije (tč. 2.2.1.4.2.).
Javnost postopka prodaje (tč. 2.2.1.4.3.) vlagatelj-prodajalec zagotovi bodisi s prodajo sredstev na javni dražbi ali s prodajo sredstev z zbiranjem ponudb, izvedeno na način, predviden z izvedbenimi predpisi za izvedbo lastninskega preoblikovanja podjetij.
 
2.2.2. Vlaganje sredstev:
Pojasnilo: Vlaganje sredstev podjetja se z vidika dokumentacije, ki jo mora podjetje predložiti vlogi za izdajo soglasja, deli na: vlaganje sredstev, ki ima za posledico nastanek (ustanovitev) novega pravnega subjekta, ter vlaganje sredstev v obstoječo pravno osebo.
Kot vlaganje sredstev se šteje tudi konverzija terjatev podjetja v lastniški delež.
Kolikor vlaga sredstva v ustanovitev novega podjetja oziroma v obstoječe podjetje več vlagateljev, je potrebno vlogi obvezno priložiti tudi ocenitev vložkov vseh ostalih vlagateljev.
Izjemo od spodaj določene dokumentacije, ki se nanaša na obveznost cenitve vrednosti predmeta vlaganja, predstavlja situacija, ko podjetje vlaga sredstva v svoje (lastno) podjetje, tj. v podjetje, katerega edini – 100% – lastnik je, ter se z nameravano transakcijo navedeno razmerje ne spreminja. V tem primeru ni potrebna cenitev vrednosti predmeta vlaganja, kot tudi ne cenitveno poročilo o vrednosti podjetja, v katerega se sredstva vlagajo, temveč zadostuje, da podjetje dokumentaciji priloži izjavo o odloženi cenitvi (vzorec vsebine izjave je podan v tč. 4. teh navodil), s katero se obveže, da bo ustrezni cenitvi opravilo v primeru prodaje predmeta vlaganja ali spremembe lastniških deležev v podjetju, v katerega se ta sredstva vlagajo. Poleg navedene izjave o odloženi cenitvi pa je potrebno v pogodbo o vlaganju sredstev vnesti tudi pogodbeno določilo, ki podjetju, v katerega se sredstva vlagajo, prepoveduje nadaljnje razpolaganje s temi sredstvi brez predhodne pisne odobritve vlagatelja. Predpogoj za izdajo pisne odobritve s strani vlagatelja pa bo predhodna cenitev navedenih sredstev.
 
2.2.2.1. Nepremičnin:
2.2.2.1.1. Pogodba o vlaganju nepremičnin
2.2.2.1.2. Cenitev vrednosti nepremičnine
2.2.2.1.3. Cenitveno poročilo o vrednosti podjetja, v katerega se sredstva vlagajo
2.2.2.1.4. Ocenitev vložkov drugih vlagateljev
2.2.2.1.5. Pisna izjava statutarnega pooblaščenca podjetja
Pojasnilo: S pogodbo o vlaganju sredstev, navedeno pod tč. 2.2.2.1.1., je mišljena bodisi Pogodba o ustanovitvi nove pravne osebe, ali pa, v primeru vlaganja v obstoječo pravno osebo, sklenjen Aneks k tej pogodbi o ustanovitvi.
Glede dokumentacije, navedene pod tč. 2.2.2.1.2., tč. 2.2.2.1.3. ter 2.2.2.1.4., veljajo ustrezna predhodna pojasnila, dana k točkama 2.2.1.2.2. ter 2.2.1.3.2., kot tudi uvodno pojasnilo pot tč. 2.2.2., s tem, da kolikor se sredstva vlagajo v ustanovitev novega pravnega subjekta, dokumentacije pod tč. 2.2.2.1.3. vlagatelj ne prilaga.
Podjetje, v katerega se sredstva vlagajo, pa bo moralo, neodvisno od izdanega soglasja po 44. členu zakona, pridobiti soglasje Agencije v skladu z Uredbo o vpisu podjetij in drugih pravnih oseb, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, v sodni register (Uradni list SFRJ, št. 74/90;
Uradni list RS, št. 20/91 in 33/92) ali drugim, temu ustreznim kasnejšim predpisom.
2.2.2.2. Opreme:
2.2.2.2.1. Pogodba o vlaganju opreme
2.2.2.2.2. Cenitev vrednosti opreme
2.2.2.2.3. Cenitveno poročilo o vrednosti podjetja, v katerega se sredstva vlagajo
2.2.2.2.4. Ocenitev vložkov drugih vlagateljev
2.2.2.2.5. Pisna izjava statutarnega pooblaščenca podjetja
Pojasnilo: Za priložitev dokumentacije, navedene pod tč. 2.2.2.2.2., 2.2.2.2.3. ter 2.2.2.2.4., veljajo pojasnila, dana za identično dokumentacijo, navedeno pod točko 2.2.2.1. teh navodil.
2.2.2.3. Deležev, delnic:
2.2.2.3.1. Pogodba o vlaganju deleža(ev) oziroma delnic
2.2.2.3.2. Cenitveno poročilo o vrednosti deleža(ev) oziroma delnic
2.2.2.3.3. Cenitveno poročilo o vrednosti podjetja, v katerega se sredstva vlagajo
2.2.2.3.4. Ocenitev vložkov drugih vlagateljev
Pojasnilo: Za vlaganje deležev oziroma delnic veljajo vsebinsko ista pravila oziroma izjeme, kot je navedeno v pojasnilih pod tč. 2.2.1.3., ter uvodnih pojasnilih pod tč. 2.2.2. ter navodil.
 
2.2.2.4. Vlaganje ostalih sredstev podjetja:
2.2.2.4.1 Pogodba o vlaganju sredstev
2.2.2.4.2. Strokovna ocena vrednosti predmeta transakcije
2.2.2.4.3. Cenitveno poročilo o vrednosti podjetja, v katerega se sredstva vlagajo 2.2.2.4.4. Ocenitev vložkov drugih vlagateljev
Pojasnilo: Za dokumentacijo, navedeno pod tč. 2.2.2.4.2. velja pojasnilo, dano pod tč. 2.2.1.4.2.
 
3. OBRAZEC VSEBINE PISNE IZJAVE
Pojasnilo: Pisno izjavo po spodaj podanem vzorcu izjave morajo svoji vlogi priložiti podjetja, ki so oziroma bodo v okviru določila drugega odstavka 44. člena zakona vložila na Agencijo svoje vloge za izdajo soglasja za razpolaganje z nepremičninami oziroma opremo.
Podčrtani tekst obrazca nadomestijo podjetja s podatki, na katere ta tekst napotuje.
Direktor Agencije
Dr. Marko Simoneti l. r.

AAA Zlata odličnost
Prijavite se s svojim e-poštnim naslovom in prejmite kodo za 10 % popust.
Akcija traja od 4. do 30. 11. 2024.

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti