Uradni list

Številka 20
Uradni list RS, št. 20/1993 z dne 23. 4. 1993
Uradni list

Uradni list RS, št. 20/1993 z dne 23. 4. 1993

Kazalo

969. Odredba o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja živalskih kužnih bolezni v letu 1993, stran 1051.

Na podlagi določil tretjega odstavka 40. člena Zakona o zdravstvenem varstvu živali (Uradni list SRS, št. 37/85) in drugega odstavka 2. člena Odredbe o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja živalskih kužnih bolezni v letu 1993 (Uradni list RS, št. 63/92) ter 184. člena Statuta občine Slovenske Konjice (Uradni list SRS, št. 23/82) izdaja Izvršni svet Skupščine občine Slovenske Konjice
ODREDBO
o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja živalskih kužnih bolezni v letu 1993
1. člen
Da se odkrijejo in preprečijo v tej odredbi navedene živalske kužne bolezni, morata veterinarski organizaciji Zavod za živinorejo in veterinarstvo Celje (ZZVC) PE Slovenske Konjice in Obratna veterinarska ambulanta Perutninske zadruge Ptuj opraviti v letu 1993 ukrepe zaradi odkrivanja in preprečevanja kužnih bolezni.
Imetniki živali so dolžni izvajati ukrepe iz te odredbe.
2. člen
Veterinarski zavod in obratna ambulanta, ki opravljata preventivna cepljenja ali diagnostične preiskave, morata voditi evidenco o datumu cepljenja oziroma preiskave, o naslovu imetnika živali, o opisu živali, o proizvajalcu, o serijski in kontrolni številki cepiva ter o rezultatu cepljenja oziroma preiskave. Prav tako morata spremljati zdravstveno stanje živali po uporabi biološkega preparata in obveščati pristojni občinski organ veterinarske inšpekcije o vseh nezaželenih stranskih pojavih in morebitni nezanesljivi imunosti.
Veterinarski zavod in obratna ambulanta sta dolžna pred vsakim začetkom izvajanja ukrepov iz te odredbe o tem obvestiti občinsko veterinarsko inšpekcijo.
O opravljenem delu morata poročati na predpisanih obrazcih.
3. člen
Preventivna cepljenja se morajo opraviti tolikokrat, kolikorkrat je potrebno, da so živali stalno zaščitene.
Kontrolo imunosti opravi Veterinarska fakulteta v Ljubljani po programu, ki ga določi Republiška veterinarska uprava.
4. člen
Splošno cepljenje psov proti steklini se mora opraviti od 1. 2. do 15. 4. 1993.
Mlade pse se mora zaščitno cepiti proti steklini takoj, ko dopolnijo štiri mesece starosti. Za pravočasno cepljenje mladih psov morajo poskrbeti lastniki sami.
Pred odhodom na pašo morajo biti cepljene tudi živali, ki se pasejo na pašnikih na Rogli.
Cepljenje opravi Zavod za živinorejo Celje – PE Veterinarska postaja Slovenske Konjice.
5. člen
Preventivna cepljenja kokoši, piščancev, brojlerjev in puranov proti atipični kokošji kugi se mora opraviti:
– v perutninskih obratih Perutninske zadruge Ptuj, KZ Ormož (KOKA Varaždin), KZ Savinjska dolina Žalec, Lokastar Škofja Loka
– v obratih individualnih proizvajalcev, kjer pomeni reja perutnine pomembnejšo gospodarsko dejavnost
– v naseljih Bukovlje, Draža vas, Kravjek in Tepanje; cepljenje se opravi v mesecih novembru in decembru 1993.
Cepljenje iz prejšnjega odstavka se opravi z živo ali mrtvo vakcino po programu imunoprofilakse (obvezno navodilo Republiške veterinarske uprave št. 322/A-026/82 z dne 11. marca 1982) oziroma po programu imunoprofilakse, ki je prilagojen epizootiološki situaciji AKK v letu 1993. Cepljenje opravi ZŽVG – PE VP Slovenske Konjice, pri kooperantih Perutninske zadruge Ptuj pa obratna veterinarska ambulanta Perutninske zadruge Ptuj.
Cepljenje se opravi na način, ki ga za posamezno vakcino določi proizvajalec.
6. člen
V valilnici Winter Ane, Zg. Pristava 12, se lahko valijo samo jajca, ki izvirajo iz perutninskih jat, katere so bile zaščitno cepljene proti atipični kokošji kugi, kužnemu tremorju, Marekovi bolezni, Gumboro bolezni, infekcioznemu bronhitisu in pri katerih pri serološki preiskavi na kokošji tifus niso bili. ugotovljeni pozitivni reaktorji ter po 14. tednu starosti niso dobivale nitrofuranskih pripravkov.
Cepljenja in pregled na kokošji tifus opravi ZŽVC -PE VP Slovenske Konjice.
Proti Marekovi bolezni, infekcioznemu bronhitisu in Gumboro bolezni morajo biti cepljene tudi proizvodne jate. Cepljenja opravi ZZV Celje PE VP Slov. Konjice.
Vzorec krvi za kontrolo imunosti po določenih vakcinacijah iz 5. in 6. člena te odredbe vzame obratna veterinarska ambulanta Perutninske zadruge Ptuj oziroma VP Slovenske Konjice po programu RVU. Preiskavo opravi pooblaščeni inštitut Veterinarske fakultete v Ljubljani.
7. člen
Proti prašičji kugi se mora preventivno cepiti prašiče v gospodarstvih, ki imajo 10 ali več plemenskih svinj, oziroma najmanj 50 pitancev.
Cepljenje iz prejšnjega odstavka se opravi s sevom "K" lapiniziranega virusa. Cepljenje opravi Zavod za živinorejo in veterinarstvo Celje – PE VP Slov. Konjice.
8. člen
Tuberkulinizirati se mora vse krave in breje telice v naseljih, kjer je bila zadnja tuberkulinizacija goved opravljena v letih 1990 in 1991 oziroma se mora zaključiti IX. splošna tuberkulinizacija goved.
9. člen
Na brucelozo se mora 1-krat letno preiskati krave v hlevih individualnih proizvajalcev mleka z mlečno prstanastim preizkusom. V primeru sumljive reakcije se mora opraviti serološki pregled krvi.
Vzorčenje opravi ZŽV Celje – PE VP Slovenske Konjice, preiskavo (MPP) pa laboratorij Zavoda za živinorejo in veterinarstvo Celje.
10. člen
Plemenske bike v prirodnem pripustu se mora preiskati na brucelozo, na mehurčasti izpuščaj pri govedu /IBR/IPV/, na vibriozo (infekcija s Campylobacter foetus), leptospirozo, trihomoniazo in levkozo, pri njih pa je treba opraviti tudi koprološki pregled ter bakteriološki pregled semena na onesnaženosti z ubikvitarnimi bakterijami.
Vzorce odvzame Zavod za živinorejo in veterinarstvo Celje – PE VP Slovenske Konjice, preiskavo vzorcev pa opravi Veterinarska fakulteta v Ljubljani.
11. člen
Goveda v večjih aglomeracijah na ogroženih kmetijah se mora cepiti proti bovini trihofitriji.
12. člen
Na kužno malokrvnost kopitarjev se mora preiskati plemenskega žrebca. Veterinarska fakulteta Ljubljana vzame vzorce ob rednih pregledih ter opravi serološki pregled krvi – Coggins test.
13. člen
Na vrtoglavost postrvi se mora v času od junija do decembra 1993 1-krat letno pregledati mladice postrvi v ribogojnici Ribe Maribor v Bukovljah ter po en vzorec tržnih rib v ribogojnici Gilčvert, Lipoglav in v ribogojnici Novak, Špitalič – Žički samostan.
Na virusno hemoragično septikemijo se mora preiskati plemensko jato postrvi v ribogojnici Ribe Maribor v Bukovljah.
Vzorce rib za preiskavo vzame Zavod za živinorejo in veterinarstvo Celje – PE VP Slovenske Konjice in jih dostavi v preiskavo Veterinarski fakulteti v Ljubljani.
14. člen
Na hudo gnilobo čebelje zalege se mora pregledati vsa čebelarstva, v katerih je bilo lani ugotovljeno to obolenje.
15. člen
Proti hemoragični bolezni kuncev se mora cepiti vse plemenske živali – kunce.
16. člen
Stroški za izvedbo te odredbe se v celoti krijejo iz sredstev za zdravstveno varstvo živali proračuna občine Slovenske Konjice po ceniku veterinarskih storitev, katerega določa Republiška veterinarska uprava Ljubljana, razen stroškov cepljenja goved na paši proti steklini, cepljenja goved proti bovini trihofitiji in cepljenja plemenskih kuncev proti hemoragični bolezni, katere plača imetnik živali.
17. člen
Odredba začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 323-9/93-5
Slovenske Konjice, dne 29. marca 1993.
Predsednik
Izvršnega sveta
Skupščine občine
Slovenske Konjice
Rudi Petan, dipl. inž. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti