Uradni list

Številka 22
Uradni list RS, št. 22/1993 z dne 30. 4. 1993
Uradni list

Uradni list RS, št. 22/1993 z dne 30. 4. 1993

Kazalo

1043. Sklep poslovniške narave o parlamentarni preiskavi, stran 1259.

Na podlagi tretjega odstavka 18. člena začasnega poslovnika Državnega zbora je Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 22. aprila 1993 sprejel
SKLEP
poslovne narave o parlamentarni preiskavi
1. člen
Državni zbor lahko odredi preiskavo o zadevah javnega pomena.
Državni zbor mora odrediti preiskavo iz prejšnjega odstavka, če to zahteva tretjina poslancev državnega zbora ali državni svet.
2. člen
Predlog poslancev za uvedbo preiskave iz prvega odstavka prejšnjega člena mora biti poslan predsedniku državnega zbora, ki ga uvrsti na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora, če je bil poslan najkasneje 30 dni pred to sejo.
3. člen
Predlog poslancev za uvedbo preiskave iz prejšnjega člena in zahteva za uvedbo preiskave iz drugega odstavka 1. člena tega sklepa mora vsebovati kratek opis predmeta parlamentarne preiskave in predlog dokazov, ki naj se izvedejo v parlamentarni preiskavi.
4. člen
Zahteva za uvedbo parlamentarne preiskave mora biti poslana predsedniku državnega zbora v pisni obliki, zahteva poslancev državnega zbora pa tudi s podpisi najmanj tretjine poslancev.
Zahteva iz prejšnjega odstavka mora biti obravnavana na prvi naslednji seji državnega zbora, če je bila poslana najkasneje 30 dni pred to sejo.
5. člen
Državni zbor o zahtevi iz prejšnjega člena ne glasuje.
Državni zbor v sklepu o uvedbi parlamentarne preiskave v celoti prevzame zahtevo za uvedbo parlamentarne preiskave, pri tem sme zahtevek razširiti ali dopolniti, če se s tem ohrani predlagani cilj parlamentarne preiskave.
6. člen
Državni zbor za vsak primer parlamentarne preiskave imenuje posebno preiskovalno komisijo.
Državni zbor mora najkasneje v 15 dneh po izdaji sklepa o uvedbi parlamentarne preiskave izdati odlok o imenovanju preiskovalne komisije.
Preiskovalna komisija je vezana na dodeljeno nalogo in sme parlamentarno preiskavo razširiti le po predhodnem soglasju državnega zbora ob upoštevanju pogoja iz drugega odstavka 5. člena tega sklepa.
Preiskovalna komisija ima v zadevah poizvedovanja in preučevanja smiselno enaka pooblastila kakor pravosodni organi.
7. člen
Preiskovalno komisijo sestavljajo predsednik preiskovalne komisije in osem članov.
Predsednik in člani preiskovalne komisije morajo biti poslanci državnega zbora.
Preiskovalna komisija ima sekretarja.
Preiskovalna komisija ima lahko zaradi zapletenosti zadeve enega ali več strokovnih delavcev, ki nudijo strokovno pomoč predsedniku in članom preiskovalne komisije.
8. člen
Državni zbor lahko na predlog preiskovalne komisije ali predlagatelja odloči, da se parlamentarna preiskava prekine.
Državni zbor ne more prekiniti parlamentarne preiskave, če temu nasprotuje predlagatelj ali preiskovanec.
Prekinjen postopek se lahko na predlog preiskovalne komisije ali predlagatelja nadaljuje, če tako odloči državni zbor.
9. člen
Po končani parlamentarni preiskavi preiskovalna komisija izda pisno poročilo, ki ga pošlje v obravnavo državnemu zboru.
Preiskovalna komisija lahko na lastno pobudo ali na zahtevo državnega zbora med parlamentarno preiskavo izdela vmesno poročilo o poteku preiskave in njenih ugotovitvah.
Poročilo mora vsebovati opis poteka postopka preiskave, bistvene ugotovitve in dokazna sredstva, na katera so se člani preiskovalne komisije oprli pri svoji presoji dokazov in odločitvi.
Če v preiskovalni komisiji ni soglasja glede rezultata parlamentarne preiskave, se lahko navedejo v poročilu ločena mnenja članov, ki se ne strinjajo z večino.
10. člen
Če se pokaže, da preiskovalna komisija ne bo mogla opraviti svojega dela do konca mandatne dobe državnega zbora, mora preiskovalna komisija pravočasno, najkasneje pa na zadnjem zasedanju državnega zbora poročati o poteku preiskave in o razlogih za nedokončanje preiskave.
Parlamentarna preiskava, ki ni bila končana v mandatni dobi državnega zbora, se šteje za zaključeno.
11. člen
Organizacijo in delo komisij, ki opravljajo parlamentarno preiskavo ureja poseben poslovnik, ki ga sprejme državni zbor.
12. člen
Dokler državni zbor ne sprejme poslovnika iz 11. člena tega sklepa, uredi državni zbor z odlokom o odreditvi preiskave in imenovanju preiskovalne komisije tudi vprašanja postopka.
13. člen
Ta poslovniški sklep začne veljati, ko ga sprejme Državni zbor z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev.
Št. 020-02/92-28/41
Ljubljana, dne 22. aprila 1993.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
mag. Herman Rigelnik l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti