Na podlagi določb 2. odstavka 20. in v zvezi z 72. členom Zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) izdaja Svet Banke Slovenije
SKLEP
o določanju blagajniških maksimumov v trezorjih podružnic in ekspozitur Službe družbenega knjigovodstva v Republiki Sloveniji
1
Z blagajniškim maksimumom se določa najvišji skupni možni znesek gotovine, ki se hrani v trezorjih podružnic in ekspozitur in s katerim je omogočeno nemoteno blagajniško in trezorsko poslovanje v Službi družbenega knjigovodstva ter preskrbovanje bank, pošt in drugih uporabnikov s potrebnimi količinami in ustrezno strukturo gotovine.
2
Višino blagajniškega maksimuma določi guverner.
3
Blagajniški maksimumi se določajo ob koncu vsakega trimesečja za prihodnje trimesečje.
Podružnice Službe družbenega knjigovodstva pošiljajo svoje obrazložene predloge za določanje blagajniških maksimumov najpozneje 15 dni pred koncem trimesečja za naslednje trimesečje Oddelku za gotovinsko poslovanje Banke Slovenije.
Blagajniški maksimum se določi na podlagi največjega odliva gotovine v enem letu. V blagajniški maksimum se ne zajema obrabljenih in poškodovanih bankovcev, niti ne poškodovanih bankovcev.
Podružnice Službe družbenega knjigovodstva lahko pri pripravi predloga za določanje višine blagajniškega maksimuma upoštevajo tudi rezervo gotovine za nepredvidene primere.
4
Že določeni blagajniški maksimum se lahko na predlog Službe družbenega knjigovodstva ali po oceni Banke Slovenije tudi spremeni (tj. zniža ali zviša) med posameznimi trimesečji, če to narekuje obseg gotovinskega poslovanja.
5
Banka Slovenije izvaja kontrolo stanja gotovine v trezorjih Službe družbenega knjigovodstva in ugotavlja, ali se gotovina giblje v okviru določenih maksimumov.
6
Banka Slovenije lahko izda posebna navodila podružnicam Službe družbenega knjigovodstva.
7
Ta sklep začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. GP-20
Ljubljana, dne 1. junija 1993.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
dr. France Arhar l. r.