Na podlagi drugega odstavka 22. člena Zakona o zunanjetrgovinskem poslovanju (Uradni 1. RS, št. 13/93) in 26. člena Zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni 1. RS, št. 4/93) je Vlada Republike Slovenije na 30. seji 10. junija 1993 sprejela
SKLEP
o kriterijih za izdajo dovoljenj za naložbe domačih pravnih oseb v podjetja v tujini
1. Domača pravna oseba (v nadaljnjem besedilu: podjetje), ki bo uporabila lastna sredstva za ustanovitev podjetja v tujini, za nakup ali povečanje ustanoviteljske vloge podjetja v tujini ter za vlaganje v tuja podjetja (v nadaljnjem besedilu: kapitalska naložba), mora pridobiti dovoljenje Ministrstva za finance.
Kot lastna sredstva iz prejšnjega odstavka se štejejo tudi naložbe v nedenarni obliki (terjatve iz izvoza blaga ali storitev, pravice industrijske lastnine, avtorske pravice ipd.).
Dovoljenje iz prvega odstavka mora pridobiti tudi podjetje, katerega kapitalska naložba pomeni kritje izgube pravne osebe v tujini, v kateri je podjetje kapitalsko že udeleženo.
2. Ministrstvo za finance izda dovoljenje podjetju, ki:
– zaključi poslovno leto z dobičkom,
– uporabi sredstva v mejah in v skladu z razporeditvijo dobička, po plačilu davka na dobiček,
– potrebno likvidnost za uresničitev naložbe zagotavlja z lastnimi sredstvi ali s kreditom.
3. Za presojo kriterijev iz prejšnje točke mora podjetje predložiti Ministrstvu za finance revidirane letne izkaze za preteklo leto.
4. Podjetje v vlogi za izdajo dovoljenja iz 1. točke navede: firmo, sedež in organizacijsko obliko podjetja v tujini, njegovo dejavnost; višino ustanovnega kapitala oziroma višino vložka domačega podjetja; vir, iz katerega podjetje financira naložbo; imena ustanoviteljev (v primeru nakupa delnic tujega podjetja z velikim številom ustanoviteljev, njihovo navajanje ni potrebno. Domače podjetje mora predložiti podatke o odkupljenem deležu in obsegu emisije delnic), imena odgovornih oseb.
Podjetje k vlogi za izdajo dovoljenja predloži naslednje dokumente:
– zadnje revidirane računovodske izkaze za preteklo leto,
– potrdilo davčnega organa, da nima na dan pred vložitvijo zahtevka dospelih in neporavnanih davkov in prispevkov,
– potrdilo carinskega organa, da nima na dan pred vložitvijo zahtevka dospelih in neporavnanih carinskih obveznosti,
– fotokopijo vpisa v sodni register (registrski list št. 1),
– potrdilo organizacije pristojne za opravljanje plačilnega prometa, da nima na dan pred vložitvijo zahtevka blokiran žiro račun oziroma izpis o višini blokade po posameznem vrstnem redu, kolikor je žiro račun blokiran,
– sklep organa upravljanja o razdelitvi dobička po plačilu davkov iz predložene bilance uspeha.
Ministrstvo za finance po potrebi lahko zahteva dodatno dokumentacijo.
5. Podjetje mora v šestih mesecih od izdaje odločbe Ministrstva za finance predložiti dokaz iz tujine o realizirani naložbi (vpis v register; pogodbo o ustanovitvi oziroma odkupu deleža ali nakupu delnic).
6. Podjetje mora sporočiti Ministrstvu za finance vsako spremembo lastništva.
7. Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 430-09/93-4/1-8
Ljubljana, dne 10. junija 1993.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik