Na podlagi četrtega odstavka 75. člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 9/92) izdaja minister za zdravstvo
PRAVILNIK
o sestavi, načinu imenovanja in načinu dela Zdravstvenega sveta
SESTAVA ZDRAVSTVENEGA SVETA
1. člen
Zdravstveni svet sestavljajo predsednik in največ štirinajst članov. Med člani je praviloma sedem predstavnikov razširjenih strokovnih kolegijev, trije predstavniki Medicinske fakultete in po en predstavnik Zdravniške in Lekarniške zbornice.
V Zdravstvenem svetu je iz vrst razširjenih strokovnih kolegijev najmanj en predstavnik s področja dejavnosti Inštituta za varovanje zdravja in najmanj dva predstavnika osnovne zdravstvene dejavnosti.
2. člen
Za člane Zdravstvenega sveta so lahko imenovani priznani strokovnjaki s področja svoje dejavnosti, ki so se izkazali na strokovnem, pedagoškem, raziskovalnem in organizacijskem področju.
NAČIN IMENOVANJA ZDRAVSTVENEGA SVETA
3. člen
Minister za zdravstvo (v nadaljevanju minister) v dogovoru z dekanom Medicinske fakultete in s sodelovanjem predsednikov obeh zbornic izbere predsednika Zdravstvenega sveta in določi, katere stroke bodo v posameznem mandatnem obdobju Zdravstvenega sveta v njem zastopane.
Na podlagi dogovora iz prejšnjega odstavka predlagajo kandidate za člane Medicinska fakulteta, obe zbornici in ustrezni razširjeni strokovni kolegiji, pri čemer predsednik razširjenega strokovnega kolegija ne more biti predsednik Zdravstvenega sveta.
4. člen
Izmed predloženih kandidatov minister določi sestavo Zdravstvenega sveta.
Sklep o imenovanju pošlje minister v pritrditev Državnemu zboru Republike Slovenije.
5. člen
Zdravstveni svet je imenovan za štiri leta. Posamezni člani so po preteku mandata lahko ponovno imenovani.
NAČIN DELA ZDRAVSTVENEGA SVETA
6. člen
Zdravstveni svet vodi predsednik, ki opravlja svojo funkcijo v tesnem sodelovanju z ministrom in državnim sekretarjem za področje zdravstva.
7. člen
Zdravstveni svet deluje na sejah, ki so praviloma najmanj enkrat mesečno.
Na seje so glede na tematiko vabljeni tudi drugi strokovnjaki.
Način svojega dela Zdravstveni svet določi s poslovnikom.
8. člen
Posamezni člani Zdravstvenega sveta so zadolženi za podrobnejšo obravnavo vprašanj z določenega strokovnega področja, za kar morajo imeti na voljo oziroma pridobiti vse potrebne informacije.
V skladu s to zadolžitvijo
– proučijo predloženo vprašanje ali pobudo,
– po potrebi vodijo pripravo dodatnega gradiva ali ga sami pripravijo,
– izdelajo konkretne predloge za obravnavo na Zdravstvenem svetu.
Za obravnavo določenih vprašanj lahko predsednik Zdravstvenega sveta imenuje ožje delovne skupine, v katere lahko povabi tudi druge strokovnjake, ki niso člani Zdravstvenega sveta.
9. člen
Zdravstveni svet po obravnavi gradiva na seji sprejme stališče do določenega strokovnega vprašanja, sklep ali priporočilo.
Na podlagi teh stališč, sklepov ali priporočil minister sprejme odločitev in jo poda vsem zainteresiranim.
10. člen
Predsednik Zdravstvenega sveta opravlja svojo funkcijo najmanj v obsegu 30 ur mesečno profesionalno na podlagi pogodbe o delu ali delne zaposlitve na Ministrstvu za zdravstvo.
Člani Zdravstvenega sveta prejmejo za svoje sodelovanje na sejah sejnino v višini ene dnevnice, člani, ki imajo stalno prebivališče zunaj kraja seje, pa tudi povrnjene potne stroške.
Materialne obveznosti v zvezi s posebnimi strokovnimi nalogami se na predlog predsednika Zdravstvenega sveta uredijo s pogodbo med članom Zdravstvenega sveta in ministrstvom.
11. člen
Strokovno administrativne naloge za delovanje Zdravstvenega sveta opravlja strokovna služba Ministrstva za zdravstvo.
V ta namen minister določi strokovnega delavca ministrstva za opravljanje tajniških poslov za Zdravstveni svet.
12. člen
Ta pravilnik se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati z dnem objave.
Št. 42/93
Ljubljana, dne 24. junija 1993.
doc. dr. Božidar Voljč l. r.
Minister
za zdravstvo