Na podlagi 80. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93), 5. člena zakona o financiranju javne porabe (Uradni list RS, št. 48/90, 34/91, 30/92 in 7/93) ter v skladu s prvim odstavkom 26. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93) izdaja Vlada Republike Slovenije
UREDBO
o vodnih povračilih
1. člen
Povračila od določenih količinskih osnov za vodno gospodarstvo in povračila za izvajanje programov vodnogospodarskih storitev in dejavnosti plačujejo zavezanci iz 29. in 33. člena zakona o vodah (Uradni list SRS, št. 38/81 in 29/86) v naslednji višini:
a) količinske osnove:
– od proizvedene električne energije 10,20 SIT/MWh
– od uporabljene vode 2,90 SIT/m3
b) od naplavin:
– od gramoza 87,30 SIT/m3
– od mivke 436,30 SIT/m3
c) za izvajanje programov vodnogospodarskih storitev in dejavnosti:
– od onesnažene vode 383,50 SIT/E
– od pitne vode 4,40 SIT/m3.
Za zavezance, ki v svojem proizvodnem procesu porabijo nad 5 mio/m3 vode letno, veljajo za plačilo povračila od uporabljene vode popusti, ki jih predlaga Ministrstvo za okolje in prostor.
2. člen
Vodna povračila plačujejo zavezanci z mesečnimi akontacijami do 10. v mesecu za pretekli mesec na vplačilni račun Službe družbenega knjigovodstva, podružnica Ljubljana. Za neporavnane obveznosti zavezanec plača zamudne obresti. Poračun vplačanih akontacij se opravi na podlagi izdanega računa za preteklo leto pri čemer se upoštevajo povprečni letni zneski povračil ter prijavljene letne količine.
Zavezanci, so dolžni do konca januarja tekočega leta Ministrstvu za finance priglasiti vse osnove za izračun vodnih povračil za preteklo leto.
3. člen
Če zavezanec ne prijavi pravočasno podatkov iz drugega odstavka prejšnjega člena, se mesečna akontacija poveča za 10% glede na količinske in druge osnove iz preteklega leta. Če se ugotovi, da je zavezanec prijavil nižje količine za obračun obveznosti, je dolžan plačati poleg ugotovljenih obveznosti tudi zamudne obresti in vse stroške ugotavljanja dejanskih obveznosti.
Če se ugotovi, da zavezanec ni prijavil podatkov iz drugega odstavka prejšnjega člena, mu Ministrstvo za finance lahko določi obveznost v pavšalnem znesku in jo je zavezanec dolžan poravnati do ugotovitve dejanske obveznosti. V primeru, da je ugotovljena dejanska obveznost višja, je zavezanec dolžan poravnati razliko s pripadajočimi zamudnimi obrestmi.
4. člen
Z dnem, ko začne veljati ta uredba preneha veljati uredba o vodnih povračilih (Uradni list RS, št. 8/93).
5. člen
Ta uredba se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati 15. februarja 1994.
Št. 420-07/93-1/2-8
Ljubljana, dne 9. februarja 1994.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik