Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
UKAZ
o razglasitvi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zunanjetrgovinskem poslovanju
Razglašam zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zunanjetrgovinskem poslovanju, ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 4. februarja 1994.
Št. 0100-19/94
Ljubljana, dne 12. februarja 1994.
Predsednik
Republike Slovenije
Milan Kučan l. r.
ZAKON
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O
ZUNANJETRGOVINSKEM POSLOVANJU
1. člen
V zakonu o zunanjetrgovinskem poslovanju (Uradni list RS, št. 13/93 in 66/93) se za 16. členom doda nov 16. a člen, ki se glasi:
"16. a člen Vlada Republike Slovenije lahko na predlog ministrstva, pristojnega za zunanjo trgovino, predpiše, da gospodarske družbe in fizične osebe, vpisane v sodni register za opravljanje trgovinske dejavnosti, lahko opravljajo posle zastopanja tujih proizvajalcev oziroma distribucije opreme, strojev, naprav in trajnih dobrin za osebno rabo pod enim ali več od naslednjih pogojev:
– da imajo sklenjeno zastopniško ali distribucijsko pogodbo za prodajo celotnega ali dela proizvodnega programa za dobo najmanj enega leta na celotnem področju Republike Slovenije;
– da razpolagajo z lastnimi ali pogodbenimi servisi za vzdrževanje zastopanega programa;
– da imajo zagotovljeno stalno oskrbo z nadomestnimi deli in potrošnim materialom;
– da imajo organizirano tehnično službo ter zagotovljeno možnost tehničnega šolanja in usposabljanja koristnikov opreme;
– da imajo zagotovljeno garancijo, tehnično literaturo in navodilo za uporabo v slovenskem jeziku;
– da kot pogodbeni zastopnik oziroma distributer skrbijo za pridobitev predpisanih atestov od pristojnih institucij."
2. člen
Za 31. členom še doda nov 31. a člen, ki se glasi:
"31. a člen
Družbe, ki so na podlagi 53. člena zakona o gospodarskih družbah dolžne zagotoviti revidiranje letnih računovodskih izkazov in podjetniki, ki so na podlagi 72. člena istega zakona tudi dolžni zagotoviti revidiranje letnih računovodskih izkazov, morajo v okviru tega revidiranja zagotoviti tudi revidiranje povezanih družb v tujini v skladu z mednarodnimi smernicami za revidiranje (International Auditing Guidelines), upoštevajoč mednarodne računovodske standarde (International Accounting Standards).
Ostale družbe, in podjetniki morajo zagotoviti revidiranje letnih računovodskih izkazov, povezanih družb v tujini na zahtevo davčnega ali drugega nadzornega organa, ki v zahtevi določi tudi vsebino, obseg in roke revizije ter daje soglasje k izbranemu revizorju.
Družbe iz prvega in drugega odstavka so dolžne na podlagi računovodskih izkazov vseh pravnih subjektov doma in v tujini; v katerih ima družba lastninski delež, pripraviti konsolidirano bilanco poslovanja.
Davčni ali drugi pristojni nadzorni organ lahko v primerih iz prvega in drugega odstavka tega člena dodatno zahteva od družb in podjetnikov posebno revizijo letnih računovodskih izkazov, pri čemer posebej opredeli obseg in vsebino ter roke revizije in pravila, ki jih mora revizor pri taki reviziji upoštevati. V teh primerih organ, ki je dal zahtevo za dodatno revizijo, da tudi soglasje k izbranemu revizorju.
Revidiranje letnih računovodskih izkazov povezanih družb v tujini oziroma medsebojnega poslovanja domače in povezane družbe lahko zahteva tudi revizijski organ v postopku revidiranja lastninskega preoblikovanja podjetij na podlagi določb zakona o lastninskem preoblikovanju podjetij. V tem primeru revizijski organ določi tudi vsebino in roke za izdelavo revizijskega poročila ter da soglasje k izbranemu revizorju.
Pravne osebe in podjetniki, povezani v tujini z lastno družbo ali z njenim posredovanjem s tretjimi poslovnimi partnerji so dolžni poslovati po načelih dobrega gospodarjenja oziroma tako, da ne zmanjšujejo rezultatov poslovanja, izkazanih v Republiki Sloveniji."
3. člen
V prvem odstavku 32. a člena se za besedami "za gospodarski prestopek pravna oseba" dodata besedi "ali podjetnik" in dodajo nove 2., 3. in.4. točka, ki se glasijo:
"2. če ne zagotovi revidiranja letnih računovodskih izkazov povezanih družb v tujini ter poslovanja s tujino (prvi, drugi in peti odstavek 31. a člena);
3. če ne pripravi konsolidirane bilance poslovanja (tretji odstavek 31. a člena);
4. če ne ravna v skladu z zahtevo davčnega ali drugega pristojnega organa za revizijo letnih računovodskih izkazov (četrti odstavek 31. a člena);
5. če z lastno družbo v tujini ali z njenim posredovanjem s tretjimi poslovnimi partnerji posluje tako, da so kršena načela dobrega gospodarjenja oziroma tako, da zmanjšuje v Republiki Sloveniji izkazane rezultate poslovanja (šesti odstavek 31. a člena);".
Dosedanja 2. točka postane 6. točka.
4. člen
Za 34. členom se doda nov 34. a člen, ki se glasi:
"34. a člen
Kadar so podani pogoji za odvzem premoženjske koristi, pridobljene z gospodarskim prestopkom iz 32. a člena tega zakona, inšpekcijski ali drugi nadzorni organ skupaj z ovadbo predlaga javnemu tožilcu začasno zavarovanje tega zahtevka.
Če javni tožilec v predhodnem postopku ugotovi, da obstoji utemeljen sum storitve tega gospodarskega prestopka, hkrati z obtožnim predlogom predlaga tudi začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi.
Če je pravni osebi ali podjetniku izrečena obsodba za gospodarski prestopek iz 32. a člena tega zakona, se jima s to sodno odločbo odvzame tudi premoženjska korist, ki je bila dosežena z gospodarskim prestopkom."
5. člen
Prvi odstavek 45. člena se spremeni tako, da se glasi: "Domače pravne osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona lastniki oziroma solastniki podjetja v tujini in ki do dneva uveljavitve tega zakona niso pridobile potrebnega dovoljenja, morajo v 30 dneh po uveljavitvi tega. zakona prijaviti lastništvo ali solastništvo podjetja v tujini ministrstvu, pristojnem za finance."
6. člen
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 311-04/92-6/4
Ljubljana, dne 4. februarja 1994
Predsednik Državnega zbora
Republike Slovenije
mag. Herman Rigelnik l. r.