Na podlagi 40. člena zakona o zdravstvenem varstvu živali (Uradni list SRS, št. 37/85), 2. člena Odredbe o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja živalskih kužnih bolezni v letu 1994 (Uradni list RS, št. 72/93) in 162. člena Statuta občine Ljubljana Šiška (Uradni list SRS, št. 13/86) je Izvršni svet Skupščine občine Ljubljana Šiška na 157. seji dne 11. 2. 1994 sprejel
ODREDBO
o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja živalskih kužnih bolezni v letu 1994 v občini Ljubljana Šiška
1. člen
Da se odkrijejo in preprečijo v tej odredbi navedene živalske kužne bolezni, morajo pooblaščene veterinarske organizacije: Veterinarski zavod ljubljanske regije P.O. Grosuplje DE Osnovno zdravstveno varstvo živali Ljubljana (v nadaljnjem besedilu: veterinarski zavod). Obratna veterinarska ambulanta DO Jata Zalog, Obratna veterinarska ambulanta Agroemona PG in Obratna veterinarska ambulanta KZ Ljubljana OC Preska opraviti v letu 1994 s to odredbo predpisane ukrepe.
Imetniki živali so dolžni izvajati ukrepe iz te odredbe.
2. člen
Veterinarski zavod in obratne veterinarske ambulante morajo pred vsakim začetkom izvajanja ukrepov iz te odredbe o tem obvestiti veterinarsko inšpekcijo Mestne uprave za inšpekcijske službe Mesta Ljubljane in o opravljenem delu poročati na predpisanih obrazcih.
3. člen
Preventivna cepljenja se morajo opraviti tolikokrat, kot je potrebno, da so živali stalno zaščitene.
4. člen
Veterinarski zavod in obratne veterinarske ambulante, ki opravljajo preventivna cepljenja ali diagnostične preiskave, morajo voditi evidenco o datumu cepljenja, oziroma preiskave, imenu in bivališču imetnika živali, opisu živali, proizvajalcu, serijski in kontrolni številki cepiva ter o rezultatu cepljenja in preiskave.
5. člen
Veterinarski zavod in obratne veterinarske ambulante morajo spremljati zdravstveno stanje živali po uporabi biološkega preparata in obveščati veterinarsko inšpekcijo Mestne uprave za inšpekcijske službe mesta Ljubljane o vseh nezaželenih stranskih pojavih in morebitni nezanesljivi imunosti.
6. člen
Splošno preventivno cepljenje psov proti steklini in dehelmintizacija psov mora biti opravljena do 15. aprila 1994.
Mladi psi morajo biti vakcinirani proti steklini takoj, ko dopolnijo štiri mesece starosti.
Na okuženem in ogroženem območju je treba preventivno cepiti proti steklini tudi domače živali, ki se pasejo brez nadzorstva.
Cepljenje psov in domačih živali, ki se pasejo, opravi veterinarski zavod.
Stroške dehelmintizacije psov plačajo imetniki živali sami.
7. člen
Preventivna cepljenja kokoši, piščancev, brojlerjev, puranov in japonskih prepelic proti atipični kokošji kugi se mora opraviti:
– na perutninskem obratu DO Jata Zalog v Repnjah;
– v večjih rejah individualnih proizvajalcev in v naselju Repnje;
Cepljenje z živo ali mrtvo vakcino po programu imunoprofilakse opravi veterinarski zavod, v perutninskem obratu DO Jata Zalog v Repnjah pa obratna ambulanta DO Zalog.
8. člen
Proti prašičji kugi je treba preventivno cepiti prašiče v gospodarstvih, ki imajo 10 ali več plemenskih svinj oziroma najmanj 50 pitancev.
Proti tej bolezni je treba preventivno cepiti tudi prašiče, ki se hranijo s pomijami ali z odpadki živalskega izvora, ne glede na njihovo število v gospodarstvu.
Stroške cepljenja teh prašičev plačajo rejci sami. Cepljenje s sevom K lapiniziranega virusa opravi veterinarski zavod.
9. člen
Tuberkulinizirati je treba:
– 50% vseh krav in brejih telic zasebnih rejcev na območju občine po programu X. splošne tuberkulinizacije,
– osnovno govejo čredo Agroemona PG, Obrat Vodice,
– plemenske bike KZ Ljubljana, OC Preska,
– kokoši, kjer je ugotovljena kokošja tuberkuloza in na vseh dvoriščih, ki neposredno mejijo na okuženo dvorišče.
Tuberkulinizacijo osnovne goveje črede Agroemone PG, Obrat Vodice, govejo živino zasebnih rejcev in kokoši opravi veterinarski zavod. Tuberkulinizacijo bikov v KZ Ljubljana, OC Preska opravi Veterinarska fakulteta Ljubljana.
10. člen
Na brucelozo je treba preiskati enkrat letno:
– 10% rej krav in brejih telic v hlevih individualnih proizvajalcev z 10 ali več krav in/ali brejih telic s serološkim pregledom krvi po programu, ki ga določi veterinarska inšpekcija;
– 20% osnovne goveje črede Agroemona PG, Obrat Vodice s serološkim pregledom krvi;
– bike v KZ Ljubljana, OC Preska s serološko preiskavo krvi;
– dvakrat letno je treba klinično in serološko pregledati vse ovne na infekcijo z brucella ovis pri rejcu Jakobu Kopitarju, Podutiška c. 164.
Vzorce krvi pri individualnih rejcih odvzame veterinarski zavod.
Vzorce krvi v obratu Agroemona, OE Vodice in Osemenjevalnem centru odvzame veterinarski zavod s sodelovanjem tehnične ekipe OVA.
Laboratorijske preiskave krvi opravi Veterinarska fakulteta v Ljubljani.
11. člen
Veterinarski zavod mora opraviti vse preiskave v zvezi s Pravilnikom o ukrepih za preprečevanje, ugotavljanje in zatiranje vnetja vimena pri kravah (Uradni list RS, št. 39/93) pri vseh proizvajalcih, ki oddajajo mleko za javno potrošnjo in pri proizvajalcu mleka Agroemona PG, Obrat Vodice.
Preiskave morajo biti opravljene do 31. maja 1994.
12. člen
Veterinarski zavod mora opraviti preventivna cepljenja plemenskih živali-kuncev proti hemoragični bolezni kuncev na stroške imetnika živali.
13. člen
Plemenjake v OC Preska je treba preiskati enkrat letno na mehurčasti izpuščaj (IBR/IPV), vibriozo, kampylobacteriozo, leptospirozo, trihomoniazo, levkozo ter opraviti bakteriološki pregled semena na onesnaženost z ubikvitarnimi bakterijami.
Vzorce vzame veterinarski zavod v sodelovanju z OVA, preiskavo krvi in semena opravi Veterinarska fakulteta Ljubljana.
14. člen
Na govejo levkozo je treba pregledati plemenske živali v osnovni goveji čredi Agroemona PG, Obrat Vodice.
Vzorec krvi odvzame veterinarski zavod, preiskave seruma s preizkusom v agarskem gelu opravi Veterinarska fakulteta Ljubljana.
15. člen
Na leptospirozo je treba enkrat letno pregledati 20% vseh še nepregledanih plemenskih živali v osnovni goveji čredi Agroemona PG, Obrat Vodice.
Vzorce krvi odvzame Veterinarski zavod, serološko preiskavo krvi opravi Veterinarska fakulteta v Ljubljani.
16. člen
Čebelje družine vzrejevalca matic Bukovšek Alojza, Golo Brdo 19 je treba preiskati na hudo gnilobo čebelje zalege, pršičavost in nosemavost. Omenjene družine je treba tretirati proti varoozi z registriranimi zdravili po navodilu proizvajalcev.
Vzorce mrtvic odvzame veterinarski zavod do 31. marca 1994.
Pregled mrtvic opravi Veterinarska fakulteta do 30. aprila 1994, pregled na hudo gnilobo pa opravi spomladi ali jeseni (jesenski pregled velja do naslednjega pregleda).
17. člen
Na vrtoglavost postrvi je treba v ribogojnicah: Zveza ribiških družin Povodje in Zavoda za ribištvo Gameljne pregledati enkrat letno postrvske vrste rib, ki se vlagajo, prodajajo ali prevažajo.
Vzorci mladic morajo biti poslani v preiskavo od 1. junija do 31. decembra 1994, vzorci tržnih rib pa do 15. septembra 1994.
Na virusno hemoragično septikemijo postrvi je treba preiskati plemenske jate postrvskih rib do 15. februarja 1994.
Vzorce rib vzame veterinarski zavod in jih dostavi na Veterinarsko fakulteto v preiskavo.
18. člen
Proti bovini trihofitiji je treba cepiti goveda v gospodarstvu Agroemona GE Vodice in GE Smlednik.
Cepljenje živali opravi obratna veterinarska ambulanta na stroške imetnika živali.
19. člen
Na klamidiozo je treba. 2x letno serološko preiskati 10% ptic iz matične reje okrasnih in sobnih ptic ter jate pasemskih golobov. Pregled se opravi v rejah ptic, katere posamezne živali so namenjene za prodajo in razstavo.
Vzorce krvi oziroma drugega materiala odvzame veterinarski zavod, preiskavo na klamidiozo pa opravi Veterinarska fakulteta na stroške imetnika živali.
20. člen
Ta odredba začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 10-1167/94
Ljubljana, dne 11. februarja 1994.
Predsednik
Izvršnega sveta
Skupščine občine
Ljubljana Šiška
Peter Zule l. r.