Na podlagi petega odstavka 32.a člena Zakona o carinski službi (Uradni list RS, št. 1/91-I, 58/93 in 65/93) izdaja minister za finance
P R A V I L N I K
o službeni izkaznici pooblaščenih uradnih oseb organov carinske službe
1. člen
S tem pravilnikom se ureja oblika in vsebina, ter izdajanje, zamenjava in evidenca službenih izkaznic pooblaščenih uradnih oseb organov carinske službe.
2. člen
Službena izkaznica pooblaščenih uradnih oseb organov carinske službe (v nadaljnjem besedilu: službena izkaznica) se izdaja delavcem s posebnimi pooblastili in odgovornostmi ter delavcem organov carinske službe, ki jih direktor Republiške carinske uprave, v skladu z 31. členom zakona o carinski službi, določi za pooblaščene uradne osebe.
3. člen
Imetnik službene izkaznice je pooblaščen, da v imenu carinske službe in v okviru svojih uradnih pooblastil ravna v skladu s carinskim zakonom, z zakonom o carinski službi in drugimi predpisi, ki urejajo pristojnosti in način dela delavcev organov carinske službe.
4. člen
Službena izkaznica je sestavljena iz:
– usnjenega ovitka,
– identifikacijske kartice,
– kartončka z najpomembnejšimi pooblastili in prostorom za podatke o imetniku.
5. člen
Usnjeni ovitek je iz sivozelenega usnja velikosti 73 x 103 mm (zaprti format) oziroma 146 x 103 mm (odprti format).
Na sprednji strani ovitka sta v slepem tisku vtisnjena grb Republike Slovenije in napis »SLUŽBENA IZKAZNICA« (skica št. 1).
6. člen
Obrazec identifikacijske kartice je vgrajen v levo polovico ovitka in termično zaprt z neprepustno in transparentno folijo.
Obrazec vsebuje:
– V levem zgornjem kotu je prostor za fotografijo, velikosti 27 x 38 mm. Nad fotografijo je barvna oznaka glede na obseg pooblastil imetnika izkaznice.
– Fotografija imetnika je v barvni tehniki – v zimski službeni obleki in brez kape, oziroma v civilni obleki za imetnike službene izkaznice, ki ne nosijo službene obleke.
– Pod fotografijo je prostor za registrsko številko identifikacijske kartice.
– Desno od prostora za fotografijo je napis »REPUBLIKA SLOVENIJA, MINISTRSTVO ZA FINANCE, REPUBLIŠKA CARINSKA UPRAVA«, pod njim pa carinski znak.
– V spodnjem desnem kotu je prostor za pečat uprave in podpis direktorja Republiške carinske uprave ter datum izdaje.
– Ob desnem robu obrazca je primerjalna skala - glede na obseg pooblastil imetnika – v štirih barvah.
Osnovna barva obrazca identifikacijske kartice je bela, barva tiska pa je črna (obrazec št. 1).
7. člen
Kartonček z najpomembnejšimi pooblastili in prostorom za podatke o imetniku vsebuje:
– V zgornjem delu kartončka so izpisana najpomembnejša pooblastila imetnika z naslednjo vsebino:
»Imetnik te izkaznice je pooblaščen za nadzor ljudi in blaga, ter prometnih sredstev, ki prehajajo čez državno mejo, preprečevanje in odkrivanje carinskih prekrškov, kaznivih dejanj in gospodarskih prestopkov v carinskem postopku, ter za devizno-valutno kontrolo pri prestopu meje. Pri opravljanju nalog ima pravico pregledati osebne in druge dokumente za prestop meje, prometno sredstvo in stvari, opraviti osebno preiskavo, ter nositi in uporabiti strelno orožje v skladu s predpisi. V skladu s predpisi lahko zadrži osebo do prihoda delavcev za notranje zadeve, vendar najdalj do 3 ur.«
– V spodnjem delu kartončka je prostor za priimek in ime imetnika, ime carinarnice oziroma Republiške carinske uprave ter registrsko številko, ki je enaka registrski številki na obrazcu identifikacijske kartice (obrazec št. 2).
8. člen
Službeno izkaznico izda direktor Republiške carinske uprave na predlog upravnika carinarnice oziroma kadrovske službe Republiške carinske uprave.
9. člen
O izdanih službenih izkaznicah se vodi evidenca v kadrovski službi Republiške carinske uprave.
Evidenca o izdanih službenih izkaznicah vsebuje naslednje podatke:
priimek in ime osebe, ki ji je bila izdana službena izkaznica, registrska številka izkaznice, EMŠO, datum izdaje in prenehanja veljavnosti, ter naziv organizacijske enote, v kateri dela delavec, ki mu je izdana službena izkaznica.
10. člen
Imetniki službene izkaznice so dolžni imeti na delu službeno izkaznico vedno pri sebi.
Službene izkaznice ni dovoljeno posojati, odtujiti ali je nositi v tujino.
11. člen
Imetnik službene izkaznice je dolžan izgubo ali poškodovanje službene izkaznice takoj oziroma najkasneje v 24 urah sporočiti carinarnici in Republiški carinski upravi ter takoj objaviti preklic njene veljavnosti v Uradnem listu Republike Slovenije.
12. člen
Službena izkaznica se zamenja v naslednjih primerih:
– če je dotrajana ali poškodovana, tako da se ne more več uporabljati;
– če imetnik spremeni priimek,
– če se izda nova izkaznica zaradi izgube prejšnje.
13. člen
Službena izkaznica preneha veljati in jo je imetnik dolžan vrniti carinarnici oziroma Republiški carinski upravi v naslednjih primerih:
– če delavcu preneha delovno razmerje ali se razporedi na delovno mesto, za katero ni predpisana službena izkaznica;
– če se delavcu odvzamejo pooblastila, zaradi katerih je bil upravičen do službene izkaznice;
– če se v disciplinskem postopku z dokončno odločbo ugotovi, da je delavec hudo kršil delovne obveznosti.
Začasno, do zaključka kazenskega postopka, se odvzame službena izkaznica, če je zoper imetnika uvedena preiskava ali če je vložen obtožni predlog oziroma vložena obtožnica brez preiskave.
14. člen
Službene izkaznice, ki so prenehale veljati, se komisijsko uničijo.
Komisijo za uničenje službenih izkaznic imenuje direktor Republiške carinske uprave. Komisija uniči vse izkaznice, ki so v tekočem letu postale neveljavne.
15. člen
Skica in obrazca službene izkaznice so sestavni deli tega pravilnika.
16. člen
Ta pravilnik začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 418-22/94
Ljubljana, dne 14. marca 1994.
Mitja Gaspari l. r.
Minister za finance