TARIFNA PRILOGA
k splošni kolektivni pogodbi za gospodarstvo za leto 1994
1. Izhodiščne plače za mesec marec 1994 so po posameznih tarifnih razredih naslednje:
-------------------------------------------------------------------
Tarifni razred Izhodiščna bruto plača v SIT
za poln delovni čas
-------------------------------------------------------------------
I. enostavna dela 35.828
II. manj zahtevna dela 39.411
III. srednje zahtevna dela 44.068
IV. zahtevna dela 49.084
V. bolj zahtevna dela 55.533
VI. zelo zahtevna dela 66.281
VII. visoko zahtevna dela 75.239
VIII. najbolj zahtevna dela 89.570
IX. izjemno pomembna, najbolj zahtevna dela 107.484
-------------------------------------------------------------------
Zneski izhodiščnih plač pri organizacijah oziroma delodajalcih se lahko znižajo do 10% glede na zneske iz prvega odstavka, če bi izplačilo plač ogrozilo obstoj organizacije oziroma delodajalca (izguba ali stečaj). Podrobnejša merila se določijo v kolektivnih pogodbah dejavnosti.
Pristojni organ lahko odloči o znižanju, če si pridobi mnenje sindikatov pri organizaciji oziroma delodajalcu. Sindikat je dolžan podati svoje mnenje v roku 10 dni. če pristojni organ ne upošteva mnenja sindikata, lahko sindikat sproži postopek pred arbitražo v skladu z določili kolektivne pogodbe, ki velja za to organizacijo oziroma delodajalca. Znižanje lahko traja največ 6 mesecev, po tem obdobju pa se lahko podaljša za enako obdobje po ponovni pridobitvi mnenja sindikatov, razen če ni drugače določeno v kolektivnih pogodbah dejavnosti.
2. V kolektivnih pogodbah dejavnosti se lahko določi do 15% višje zneske za prvi tarifni razred, pri tem pa se. ne morejo spremeniti razmerja med posameznimi razredi, ki so veljala v kolektivnih pogodbah dejavnosti na dan 1. 1. 1993.
3. Izhodiščne plače se povečajo vsake tri mesece za naslednje trimesečje glede na rast drobnoprodajnih cen po naslednji eskalacijski lestvici:
Rast cen Faktor rasti izhodiščnih plač
do 3% 0
nad 3% do 5% 0,7- za vsak odstotek razlike nad 3%
nad 5% do 8% 0,8 – za vsak odstotek razlike nad 5%
nad 8% 0,9 – za vsak odstotek razlike nad 8%
Prva uskladitev se izvede na osnovi kumulativne, rasti cen na drobno v obdobju april – junij 1994, druga uskladitev pa se izvede na osnovi kumulativne rasti cen na drobno v obdobju april – september 1994.
Možno povečanje izhodiščnih plač za posamezno trimesečje izračunamo tako, da kumulativno rast cen od aprila do konca posameznega obdobja pomnožimo z ustreznimi faktorji iz zgornje lestvice, tako se npr. v primeru rasti cen v obdobju april – september 1994 nad 8% plače za prve 3% ne povečajo, za naslednja 2% se povečajo za vsak odstotek za 0,7, za naslednje 3% se povečajo za vsak odstotek za 0,8,- za razliko nad 8% pa se za vsak odstotek te razlike povečajo za 0,9.
Od ugotovljenega možnega povečanja se odšteje odstotek že predhodno izkoriščene rasti plač.
V kolektivnih pogodbah dejavnosti ni mogoče določiti ugodnejše eskalacijske lestvice.
4. Podpisniki splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo soglašajo, da bodo podpisniki kolektivnih pogodb dejavnosti le te spremenili in dopolnili oziroma sklenili nove, najkasneje do 30. 6. 1994. Do sklenitve novih oziroma sprejema sprememb in dopolnitev veljavnih kolektivnih pogodb dejavnosti se tudi za te kolektivne pogodbe uporabljajo določila te tarifne priloge, razen prvega odstavka 1. točke s tem, da izhodiščne plače ne morejo biti nižje od tistih, ki so določene v 1. točki in ne višje od tistih, ki so določene v 2. točki te tarifne priloge.
Podpisniki splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo bodo zagotovili, da se bodo pogajanja za sklenitev kolektivnih pogodb dejavnosti začela najkasneje 10 dni po podpisu te tarifne priloge.
5. Regres zajetni dopust za leto 1994 znaša v bruto znesku 60% zadnjega znanega statističnega podatka o povprečni bruto mesečni plači v gospodarstvu Republike Slovenije. Izjemoma je mogoče izplačati regres za letni dopust v znesku nad 60% do 80% zadnjega znanega statističnega podatka o povprečni bruto mesečni plači v gospodarstvu Republike Slovenije pod pogojem, da podjetje izkazuje dobiček po zadnji bilanci. Regres za zaposlene, katerih osnovna plača je nižja od povprečja v gospodarstvu, je lahko višji, vendar ne sme preseči 100% povprečne mesečne plače v gospodarstvu Republike Slovenije.
Če se regres izplača v več delih, se od nove osnove lahko'računa le neizplačani del.
6. Povračilo stroškov prehrane med delom za mesec april 1994 znaša 6.000 SIT in se povečuje skladno z eskalacijsko lestvico iz 3. točke.
7. Povračila stroškov za službeno potovanje znašajo:
za april 1994
v SIT
a) dnevnice
– cela dnevnica (nad 12 ur do vključno 24 ur odsotnosti) 2.900
– polovična dnevnica (nad 8 ur do 12 ur odsotnosti) 1.400
– znižana dnevnica (6 do 8 ur odsotnosti, če se potovanje začne
2 uri pred pričetkom delovnega časa ali konča dve uri po njem) 1.000
b) kilometrina (30% cene super bencina) 21,60
c) stroški za prenočišče se izplačujejo po predloženem računu,
skladno s potnim nalogom. Cena nalogu ni drugače določeno in če
delavec ne predloži računa, ima pravico do povračila stroškov v
višini 1.000
Zneski povračil stroškov po tej točki se povečujejo skladno z rastjo drobnoprodajnih cen po eskalacijski lestvici iz 3. točke. Višina kilometrine se valorizira skladno z rastjo cene super bencina.
Organizacije oziroma delodajalci, ki v skladu s tarifno prilogo za leto 1993 k splošni kolektivni pogodbi za gospodarstvo izplačujejo višje zneske, od tistega, ki je določen v 6. točki, le teh ne usklajujejo s eskalacijsko lestvico iz 3. točke; dokler se ti zneski ne izenačijo z zneskom iz 6. točke te tarifne priloge.
8. Če v roku enega meseca po podpisu te tarifne priloge ne bo dosežen dogovor z Vlado Republike Slovenije o poenotenju zneskov iz 7. točke za vse zaposlene v Republiki Sloveniji, se pogodbeni stranki strinjata, da veljajo za gospodarstvo enaki zneski, po tej točki kot za negospodarstvo.
9. Pogodbeni stranki sta soglasni, da bosta v primeru, ko bo stopnja rasti drobnoprodajnih cen dosegla 13%, v primerjavi z marcem 1994, določili novo eskalacijsko lestvico.
10. Tarifna priloga k splošni kolektivni pogodbi za gospodarstvo za leto 1994 začne veljati naslednjega dne po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se od 1. 4. 1994.
Ljubljana, dne 25. aprila 1994.
Konfederacija sindikatov '90
Slovenije
Predsedujoči
Boris Mazalin l. r.
Konfederacija sindikatov Slovenije PERGAM
Predsednik
Dušan Rebolj l. r.
Neodvisni sindikati Slovenije
Predsednik
Rastko Plohi l. r.
Sindikat delavcev poslovnih
bank Slovenije
Predsednica
Irena Milanovič l. r.
Zveza svobodnih sindikatov
Slovenije
Predsednik
Dušan Semolič l. r.
Gospodarska zbornica
Slovenije
Predsednik
Dagmar Šuster l. r.
Obrtna zbornica Slovenije
predsednik
Miha Grah l. r.
Združenje delodajalcev Slovenije
Predsednik
Miran Goslar l. r.
Neodvisnost – konfederacija
novih sindikatov Slovenije
Predsednik
France Tomšič l. r.