Na podlagi 43. člena zakona o urejanju prostora (Uradni list SRS, št. 18/84 in 15/89), 1. in 2. člena zakona o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Uradni list RS, št. 48/90) ter 118. člena statuta občine Jesenice (Uradni vestnik Gorenjske, št. 19/82 in 1/85) je Skupščina občine Jesenice na 27. seji zbora krajevnih skupnosti in 28. seji zbora združenega dela in družbenopolitičnega zbora dne 16. 5. 1994 sprejela
PROGRAMSKO ZASNOVO
ZA ZAZIDALNI NAČRT "CERKEV NA HRUŠICI"
(ureditveno območje J4/C1 – vzhodni del)
Obravnavane površine predstavljajo vzhodni del ureditvenega območja J4/C1, kot ga določa družbeni plan občine Jesenice za obdobje 1986 – 1990 (Uradni vestnik Gorenjske, št. 8/88 in Uradni list RS, št. 28/90 in 31/90) za potrebe centralnih dejavnosti, z obveznostjo izdelave zazidalnega načrta. S programsko zasnovo se določa delno območje J4/C1 – 2 z njegovo namembnostjo, preostali del J4/C1 – 1 ureja odlok o sprejetju zazidalnega načrta Hrušica – center (Uradni vestnik Gorenjske, št. 15/84).
1. Delno območje J4/C1 obsega zemljišča ob železnici Beljak – Jesenice, od podvoza ceste pod železnico, južno od bivše magistralne ceste, do novega priključka naselja Hrušica na novo prestavljeno magistralno cesto. Območje je nasutje odpadnega materiala iz železniškega predora Karavanke, kar bo pogojevalo način temeljenja objektov sakralnega kompleksa in ureditve.
2. Območje, ki ga obravnava programska zasnova, meri 6590 m2.
3. Parcele, ki jih programska zasnova vključuje v območje priprav za izdelavo zazidalnega načrta: 267/1 del, 265/4, 273, 252/1 del vse K.O. Hrušica.
4. Površine v obravnavanem območju so namenjene sakralnemu objektu – CERKVI s spremljajočim programom, ki se bo dokončno oblikoval še v procesu izdelave izvedbenega akta – zazidalnega načrta.
Izhodiščni program pozidave kompleksa Osnovni program:
1. objekt – cerkev
2. spremljajoči objekti
3. zunanja ureditev kompleksa
add. 1: cerkev – ca. 180 – 200 sedežev kapaciteta s stojišči ca. 500 ljudi
Upošteva se želja po čimvečji višini, ogrevanju in akustiki.
add. 2: spremljajoči objekti:
– 2 učilnici verouka – ca. 30 učencev
– 1 pevska soba
– 1 dvorana oziroma prireditveni prostor s ca. 100 sedeži
– avla
– prostor za Karitas + skladišče
– interni bife, ki se navezuje na avlo in odpira na trg
– pisarna župnijskega urada
– stanovanjski del:
stanovanje za župnika – dvosobno + kuhinja
2 sobi za goste s sanitarijami
skupna ležišča s sanitarijami
add. 3: zunanja ureditev kompleksa:
– trg (vsi objekti se grupirajo okrog piazzette)
– dostop z bivše magistralne ceste preko stopnišča in rampe ter 5 parkingov
– parkingi (vključijo se parkirna mesta objekta Hrušica 71, ki so že bili predvideni na prostoru, ki ga obravnavamo)
– protihrupna zaščita
– igrišče za manjše otroke
– športno igrišče – večnamensko oziroma navezava na obstoječ športni center, ki je severno od obravnavanega kompleksa
– ureditev zelenic in zasaditev brežin
– ureditev in zasaditev dostopa (hortikulturna ureditev)
– postavitev manjših elementov ureditve (vodnjak, znamenja, poudarki)
– proučitev možnosti ureditve krožne poti za procesijo s potrebno opremo
5. Zasnove prometnega, komunalnega in energetskega režima.
Glavni dostop in dovoz do kompleksa s cerkvijo je z bivše magistralne ceste preko parkirišča oziroma stopnišča na trg, okrog katerega bodo locirani vsi predvideni oziroma potrebni objekti.
Vsi dostopi in dovozi morajo biti projektirani brez arhitektonskih ovir. Pri dimenzioniranju parkirnih prostorov se obvezno upoštevajo potrebe obstoječe grajene strukture.
Kompleks je možno priključiti na energetske in komunalne vode.
6. Usmeritve za urbanistično, arhitektonsko in krajinsko oblikovanje
Urbanistično je kompleks zasnovan kot trg, okrog katerega so locirani cerkev in spremljajoči objekti v funkcionalno celoto, s centralnim in pomožnim dostopom.
Arhitektonsko je treba objekte prilagoditi obstoječi gradnji in že obravnavanim posegom v tem območju, sakralni objekt pa prilagoditi tovrstni sodobni arhitekturi (z elementi gornjesavske arhitekture). Višine objektov se prilagodijo obstoječi zazidavi, pri višini sakralnega objekta pa je treba upoštevati teren in izpostavljenost. Zazidava naj izkoristi naravne danosti in upošteva obstoječo vegetacijo, ki naj se čimbolj ohrani.
V območju varovalnega pasu železnice se izvede protihrupna zaščita območja.
7. Zaklanjanje v kompleksu ni potrebno (odlok o določitvi območij, v katerih se gradijo zaklonišča na območju občine Jesenice).
8. Detajlni opis meje
Izhodiščna točka je severno vzhodni mejnik parcele 265/4 (v naravi jugozahodni vogal podvoza pod železnico Beljak – Jesenice), ki meji z železnico s parc. št. 428/1. Meja poteka po vzhodni meji parcele 265/4 do meje s parcelo 252/1, kjer se obrne proti zahodu, potem parcelo 252/1 seka do jugovzhodnega vogala parcele 273, nekaj časa poteka po južni meji omenjene parcele, naprej seka parcelo 252/1 (v naravi je to rob vkopa – brežine novega priključka na magistralno cesto, ki ga sledi do obstoječe ceste s parc. št. 420). Obrne se proti severu in seka parcelo 252/1 in parcelo 265/4 ter 267/1 in se na robu ceste s parc. št. 420 obrne proti vzhodu do izhodiščne točke.
Vse parcele so v katastrski občini Hrušica.
9. V postopku priprave zazidalnega načrta mora projektant upoštevati obstoječo grajeno strukturo tako, da se programi (spremljajoči objekti in naprave) ne bi podvajali, temveč dopolnjevali.
10. OCENA KOMUNALNE UREDITVE ZEMLJIŠČA SKUPAJ Z DOVOZOM IN DOSTOPOM TER OCENO ZUNANJE UREDITVE
aproksimativno ca. 16,000.000 SIT
OPOMBA:
Ocena stroškov je izvedena na podlagi cene za enoto za maj 1993.
11. Končne določbe.
Ta programska zasnova začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 351-31/93-2
Jesenice, dne 16. maja 1994.
Predsednik
Skupščine občine Jesenice
dr. Božidar Brudar, dipl. inž. l. r.