Uradni list

Številka 40
Uradni list RS, št. 40/1994 z dne 8. 7. 1994
Uradni list

Uradni list RS, št. 40/1994 z dne 8. 7. 1994

Kazalo

1647. Pravilnik o šolninah in drugih prispevkih v visokem šolstvu, stran 2591.

Na podlagi prvega odstavka 77. člena zakona o visokem šolstvu (Uradni list RS, št. 67/93) minister za šolstvo in šport izdaja
PRAVILNIK
o šolninah in drugih prispevkih v visokem šolstvu
1. člen
Visokošolski zavodi zaračunavajo šolnino in druge prispevke za študij po študijskih programih z javno veljavnostjo ter prispevke za druge posamične storitve v skladu s tem pravilnikom.
2. člen
Državljani Republike Slovenije plačujejo šolnino za:
– redni študij po dodiplomskih študijskih programih, ki se ne izvajajo kot javna služba,
– izredni študij po dodiplomskih študijskih programih,
– za podiplomske študijske programe ne glede na način izvajanja ter
– za študijske programe za izpopolnjevanje. Državljani Republike Slovenije ne plačujejo šolnine za redni študij po dodiplomskih študijskih programih, ki se izvajajo kot javna služba, razen za tisti del, ki presega z nacionalnim programom visokega šolstva določene standarde.
Tujci in Slovenci brez slovenskega državljanstva, ki se izobražujejo na visokošolskih zavodih v Republiki Sloveniji, plačujejo šolnino po predpisih, ki urejajo študij tujcev.
3. člen
Za redni in izredni študij se lahko zaračunavajo naslednji prispevki:
– vpisni stroški (stroški izbirnih postopkov, vpisna dokumentacija, indeks, študentska izkaznica ipd.),
– stroški četrtega in nadaljnjih izpitov pri istem predmetu,
– stroški komisijskih izpitov,
– stroški, povezani z izvajanjem študijskega programa na terenu in strokovnih ekskurzijah (prevoz, namestitev ipd),
Poleg stroškov iz prejšnjega odstavka se lahko določi tudi varščina za poplačilo morebitne škode.
4. člen
Šolnina za študij po dodiplomskih in podiplomskih študijskih programih se plačuje za vsako študijsko leto posebej, za študijske programe za izpopolnjevanje pa za čas, kolikor trajajo.
5. člen
Elementi za izračun stroškov za letnik dodiplomskega študijskega programa in za študijske programe za izpopolnjevanje so:
– plače izvajalcev,
– obveznosti in prispevki delodajalca ob izplačilu plač,
– druga izplačila osebnih prejemkov,
– stroški upravno-administrativnih in strokovno-tehničnih nalog visokošolskega zavoda,
– fiksni stroški (električna energija, voda, ogrevanje),
– stroški opravljanja raziskovalnega dela visokošolskih učiteljev po drugem odstavku 42. člena zakona o visokem šolstvu,
– amortizacija opreme in objektov, potrebnih za izvedbo študijskega programa,
– drugi materialni stroški (laboratorijski material, potrošni material, potni stroški, najemnina, literatura, stroški izdelave diplomske naloge ipd.).
Pri izračunu stroškov se ne upoštevajo elementi oziroma stroški, za katere se sredstva zagotavljajo iz javnih oziroma drugih namenskih virov.
6. člen
Stroški za izvedbo letnika dodiplomskega študijskega programa so vsota dejanskih stroškov po posameznih elementih iz 5. člena tega pravilnika, obračunanih v skladu z zakonom o visokem šolstvu in po predpisih o oblikovanju plač v visokošolskih zavodih, kolektivni pogodbi ter normativih in standardih za opravljanje visokošolske dejavnosti.
Šolnina za posameznega študenta se določi tako, da se stroški iz prejšnjega odstavka delijo s številom študentov, vpisanih v posamezni študijski program, in ustrezno zmanjšajo glede na odstotek dejanske izvedbe tega študijskega programa.
7. člen
Šolnina za študij po podiplomskih študijskih programih se lahko določi v višini do povprečne šolnine za letnik istovrstnega ali sorodnega rednega dodiplomskega študija.
Če so izkazani materialni stroški večji od materialnih stroškov, določenih s predpisi o normativih in standardih za izvajanje dodiplomskih študijskih programov ali jih ti predpisi ne določajo, se šolnina iz prvega odstavka tega člena lahko ustrezno poveča, in sicer: za specialistični ali magistrski študij do 50%, za doktorski študij brez predhodnega magistrskega ali specialističnega študija do 200% in za doktorski študij po končanem magistrskem ali specialističnem študiju do 50%.
Prispevki iz 3. člena tega pravilnika za študij po študijskih programih iz prejšnjega odstavka tega člena se obračunavajo v višini in na način, določen v 8. členu tega pravilnika.
8. člen
Stroški iz prve in četrte alinee 3. člena tega pravilnika se študentu zaračunajo po dejanskih stroških.
Za obračun plačila četrtega in nadaljnjih izpitov pri istem predmetu ter komisijskih izpitov se upošteva 10% vrednosti ure predavanj visokošolskega učitelja oziroma visokošolskih učiteljev, ki sodelujejo v izpitni komisiji.
Varščina za poplačilo morebitne škode, ki jo vplača študent ob vpisu v posamezni letnik študija, lahko znaša do 5% šolnine tega letnika. Če študent ni povzročil škode, mu visokošolski zavod varščino vrne skupaj s pripadajočimi obrestmi, ki jih priznavajo banke za hranilne vloge na vpogled. V nasprotnem primeru mu nastalo škodo zaračuna in preostanek, skupaj s pripadajočimi obrestmi, vrne.
9. člen
Študentom, ki ponavljajo letnik, se šolnina zaračuna po dejanskih stroških za tiste obveznosti po študijskem programu, ki jih še niso opravili.
10. člen
Določbe 5., 6., 7. in 8. člena tega pravilnika se uporabljajo tudi za izračunavanje šolnin in drugih prispevkov za študij po študijskih programih za izpopolnjevanje.
11. člen
Stroški nostrifikacijskega postopka se zaračunajo v skladu z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.
Če ima Republika Slovenija sklenjen meddržavni sporazum o medsebojnem priznavanju diplom oziroma spričeval, se stroški nostrifikacijskega postopka ne zaračunavajo.
12. člen
Stroški postopka za izvolitev v naziv visokošolskega učitelja, znanstvenega delavca in visokošolskega sodelavca se lahko zaračunajo v skladu s 5. in 6. členom tega pravilnika.
Za izvolitev v naziv visokošolskega učitelja, znanstvenega delavca in visokošolskega sodelavca se stroški iz predhodnega odstavka ne zaračunajo, če prosilci zasedajo delovna mesta, sistemizirana za opravljanje visokošolske dejavnosti na kateremkoli javnem visokošolskem zavodu v Republiki Sloveniji, oziroma jih bodo zasedli po izvolitvi v naziv.
13. člen
Šolnino in druge prispevke po tem pravilniku določi pristojni organ visokošolskega zavoda.
Če s tem pravilnikom oziroma z drugimi predpisi ni drugače določeno, pristojni organ visokošolskega zavoda določi ceno tudi za druge posamične storitve.
14. člen
Visokošolski zavod mora o šolnini in drugih prispevkih za študij obvestiti ministrstvo, pristojno za visoko šolstvo, najkasneje petnajst dni pred vpisom.
15. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 603-18/94
Ljubljana, dne 30. junija 1994.
dr. Slavko Gaber l. r.
Minister za šolstvo in šport

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti