Na podlagi 55. člena zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 5/91, 12/92, 71/93 in 38/94) in 202. člena statuta občine Sevnica (Uradni list RS, št. 6/78, 25/82 in 39/85), je Izvršni svet Skupščine občine Sevnica na 46. seji dne 22. 9. 1994 sprejel
PRAVILNIK
o kadrovskem štipendiranju dijakov in študentov za potrebe družbenih dejavnosti in javne uprave v občini Sevnica
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se določajo:
– merila za dodeljevanje kadrovskih štipendij za potrebe družbenih dejavnosti in javne uprave v občini Sevnica
– postopek za izvajanje štipendiranja.
2. člen
Sredstva za kadrovske štipendije se zagotavljajo v proračunu občine Sevnica.
II. MERILA ZA DODELJEVANJE KADROVSKIH ŠTIPENDIJ
3. člen
Štipendije se dodeljujejo dijakom in študentom, ki so državljani Republike Slovenije, v skladu s kadrovskimi potrebami v občini. Dijaki in študenti se obvežejo, da bodo po končanem šolanju sklenili delovno razmerje v javnih zavodih in upravnih organih na območju občine Sevnica.
Pri dodeljevanju štipendij imajo prednost kandidati iz občine Sevnica.
4. člen
Pri podeljevanju štipendij se upošteva šolski uspeh ter učenčeve oziroma študentove sposobnosti za izbran izobraževalni program, oziroma za opravljanje poklica.
5. člen
V okviru meril 4. člena tega pravilnika imajo prednost:
– prosilci iz sevniške občine
– prosilci z nižjim dohodkom na družinskega člana.
6. člen
Pri ugotavljanju upravičenosti do kadrovske štipendije se iz druge alinee 5. člena upoštevajo vsi dohodki in prejemki družine, kot to velja za izplačevanje republiških štipendij.
7. člen
Višina štipendije se določa v odstotku od zajamčenega osebnega dohodka po zakonu o zajamčenem osebnem dohodku (Uradni list RS, št. 48/90 in 38/94), zmanjšanega za prispevke in davke (v nadaljevanju: zajamčeni osebni dohodek po zakonu) – glede na učni uspeh in kraj bivanja dijaka oziroma študenta.
8. člen
Kadrovska štipendija obsega:
– osnovna kadrovska štipendija za dijake in študente, ki se šolajo v kraju stalnega bivališča, znaša za dijake 20%, za študente pa 35% zajamčenega osebnega dohodka po zakonu,
– dodatek k osnovni štipendiji za povečane stroške bivanja za čas šolanja izven kraja stalnega bivališča (staršev, skrbnikov ali zakonitih zastopnikov) znaša 50% zajamčenega osebnega dohodka po zakonu,
– dodatek za stroške prevoza v šolo za primestni in medkrajevni promet po ceniku, vendar največ do 50% zajamčenega osebnega dohodka po zakonu.
Dodatka iz druge in tretje alinee tega člena se med seboj izključujeta.
9. člen
Dijaki in študenti so upravičeni do posebnega dodatka (stimulacije) za učni uspeh, dosežen v preteklem šolskem letu. Dodatka se izplačujeta v naslednji višini:
– dijakom za prav dober uspeh 15%, za odličen uspeh pa 25% od zajamčenega osebnega dohodka po zakonu,
– študentom s povprečno oceno:
---------------------------------------
7,01 do 7,50 10%
7,51 do 8,00 15%
8,01 do 8,50 20%
8,51 do 9,00 25%
9,01 dalje 30%
zajamčenega osebnega dohodka po zakonu.
Pri študentih se uspeh določi tako. da se izračuna povprečje vseh številčno izraženih ocen, doseženih od 1. oktobra do 30. septembra v preteklem študijskem letu.
Dodatek za doseženi učni uspeh ne pripada dijakom in študentom prvega letnika.
10. člen
Štipendije se izplačujejo za celo šolsko leto, razen v zaključnem letniku, kjer se upošteva redni absolventski staž.
Mesečno se štipendije nakazujejo štipendistom do 10. v mesecu za tekoči mesec.
11. člen
Kadrovske štipendije se med šolskim letom valorizirajo ob spremembi višine zajamčenega osebnega dohodka in to za odstotek spremenjene višine zajamčenega osebnega dohodka.
Dodatek za stroške prevoza se spremeni, ko se cene prevoza povečajo za več kot 5%, izplačuje pa se pri prvem naslednjem izplačilu.
III. DODELJEVANJE ŠTIPENDIJ
12. člen
Kadrovske štipendije se dodeljujejo v skladu z ugotovljenimi potrebami po strokovnih kadrih na podlagi javnega razpisa. Vsebino razpisa za štipendije določi Sekretariat za družbene dejavnosti in občo upravo.
Razpis obsega:
a) poklic, stopnjo strokovne izobrazbe, za katero se razpisuje štipendija
b) število razpisanih štipendij
c) rok, v katerem je potrebno vložiti prijavo
d) pogoj, da bo štipendist po končanem šolanju sklenil delovno razmerje v skladu s pogodbo o štipendiranju.
13. člen
Prijavi na razpis je treba priložiti:
a) dokazilo o vpisu v tekoči letnik šole
b) dokazilo o učnem uspehu zadnjega letnika predhodnega izobraževanja
c) potrdilo o državljanstvu Republike Slovenije
d) življenjepis
Zahtevano dokumentacijo morajo kandidati poslati v 15 dneh po objavi razpisa.
14. člen
Sekretariat za družbene dejavnosti in občo upravo opravi izbor kandidatov v skladu z merili in kriteriji tega pravilnika.
15. člen
Medsebojna razmerja med izvršnim svetom kot štipenditorjem in štipendistom se določi s pisno pogodbo.
Pogodbo o štipendiranju sklene s štipendistom, po pooblastilu predsednika izvršnega sveta sekretar sekretariata za družbene dejavnosti in občo upravo.
16. člen
Sekretariat za družbene dejavnosti in občo. upravo mora o izbiri kandidatov pisno obvestiti vse prosilce v roku 30 dni po izbiri. Prosilci imajo v 15 dneh od dneva prejema sklepa pravico vložiti ugovor na Izvršni svet Skupščine občine Sevnica. Odločitev izvršnega sveta je dokončna.
17. člen
Pogodba o štipendiranju vsebuje zlasti naslednja določila:
– čas prejemanja štipendije,
– obveznost štipendista do štipenditorja glede šolanja,
– čas, ko mora štipendist šolanje končati in pričeti z delom v zavodu, v katerega ga je napotil štipenditor,
– obveznost štipenditorja, da redno nakazuje štipendijo in da štipendistu zagotovi zaposlitev najkasneje dva meseca po zaključku šolanja; v nasprotnem primeru se ima štipendist pravico zaposliti po lastni izbiri,
– obveznost štipendista, da vrne štipendijo, če ne izpolni pogodbene obveznosti, razen v primeru, ko zaradi daljše bolezni, trajne nezmožnosti za delo ali drugega opravičljivega razloga ni mogel izpolniti pogodbene obveznosti,
- morebitna druga določila, s katerimi podrobneje urejamo razmerja med štipendistom in štipenditorjem,
– čas, ko mora štipendist ostati v delovnem razmerju.
18. člen
Štipendistu, ki predčasno uspešno konča šolanje, se izplača štipendija v enkratnem znesku za čas, ko bi mu ta pripadala, v višini štipendije za mesec, v katerem je zaključil šolanje.
19. člen
Štipendist mora predložiti pred pričetkom šolskega oziroma študijskega leta dokazilo o učnem uspehu in vpisu v naslednji letnik (dijak do 31. avgusta študent do 30. septembra).
Štipendistu, ki ne izpolni obveznosti iz prejšnjega odstavka, se štipendija ne izplačuje, dokler ne predloži dokazil.
20. člen
Štipendist, ki ponavlja letnik, ne more prejemati štipendije, razen v upravičenih primerih (daljša bolezen).
21. člen
Štipendist, ki posvoji volji ali krivdi prekine izobraževanje, je dolžan povrniti izplačane štipendije po tem pravilniku, revalorizirane sorazmerno z rastjo cen na drobno.
22. člen
Sekretariat za družbene dejavnosti in občo upravo občine Sevnica je dolžan spremljati učne uspehe štipendistov. vzdrževati z njimi stike, se seznanjati z morebitnimi problemi pri opravljanju njihovih študijskih obveznosti ter enkrat letno izvršnemu svetu predložiti poročilo o izpolnjevanju pogodbenih obveznosti štipendistov in o drugi problematiki v zvezi z štipendiranjem.
23. člen
V pogodbi o štipendiji se določi, da je krajevno pristojno sodišče za reševanje sporov, ki bi nastali pri izpolnjevanju pogodbenih obveznosti temeljno sodišče v Novem mestu, enota v Sevnici.
IV. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
24. člen
Pogodbe, sklenjene s štipendisti pred uveljavitvijo tega pravilnika, ostanejo v veljavi do izteka štipendijske pogodbe. Izračun štipendij se štipendistom iz prejšnjega odstavka tega člena opravi po kriterijih, določenih s tem pravilnikom s pričetkom naslednjega šolskega leta.
25. člen
Ta pravilnik začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 60400-0002/94
Sevnica, dne 22. septembra 1994.
Predsednik
Izvršnega sveta
Skupščine občine Sevnica
Jože Kovač, dipl. ek. l. r.