Uradni list

Številka 79
Uradni list RS, št. 79/1994 z dne 21. 12. 1994
Uradni list

Uradni list RS, št. 79/1994 z dne 21. 12. 1994

Kazalo

2854. Navodilo o spremembah in dopolnitvah navodila o uporabi prisilnih sredstev, stran 4487.

Na podlagi 139. člena zakona o notranjih zadevah (Uradni list SRS, št. 28/80, 38/88 in 27/89 ter Uradni list RS, št. 19/ 91 in 4/92) izdaja minister za notranje zadeve
NAVODILO
o spremembah in dopolnitvah navodila o uporabi prisilnih sredstev
1. V navodilu o uporabi prisilnih sredstev (Uradni list SRS, št. 25/81) se v vseh določbah izraz »republiški sekretar za notranje zadeve« nadomesti z izrazom »minister za notranje zadeve« v ustreznem sklonu.
2. Točka 16 se spremeni tako, da se glasi:
»16. Pooblaščena uradna oseba sme uporabiti strelno orožje:
a) če ne more drugače zavarovati življenja ljudi, pod pogojem, da je življenje ene ali več oseb v neposredni nevarnosti in samo tako lahko odvrne ali prepreči začeti protipravni napad napadalca.
Kdaj je kdo v neposredni življenjski nevarnosti, se presoja glede na način in sredstvo napada ter po fizični moči in številu napadalcev.
Takoj ko nevarnost preneha, se strelno orožje ne sme več uporabiti;
b) da prepreči beg osebi, ki je zalotena pri kaznivem dejanju, za katero je po zakonu mogoče izreči kazen zapora 15 ali 20 let.
Da prepreči beg v primeru iz te določbe, sme pooblaščena uradna oseba uporabiti strelno orožje, če je kdo zaloten pri kakšnem od naslednjih kaznivih dejanj iz Kazenskega zakonika Republike Slovenije:
– umor (prvi in drugi odstavek 127. člena); posebno huda telesna poškodba (drugi odstavek 135. člena);
– posilstvo (drugi odstavek 180. člena); spolno nasilje (drugi odstavek 181. člena); spolni napad na otroka (drugi odstavek 183. člena);
– rop (drugi in tretji odstavek 213. člena); roparska tatvina (drugi odstavek 214. člena);
– povzročitev nevarnosti z jedrskimi snovmi (tretji odstavek v zvezi s petim odstavkom 319. člena);
– veleizdaja (348. člena v zvezi s prvim in drugim odstavkom 362. člena); napad na ozemeljsko celovitost (349. člen v zvezi s prvim in drugim odstavkom 362. člena); napad na neodvisnost države (350. člen v zvezi s prvim in drugim odstavkom 362. člena); kršitev ozemeljske nedotakljivosti (351. člen v zvezi s prvim in drugim odstavkom 362. člena); umor najvišjih predstavnikov države (prvi, drugi in tretji odstavek 352. člena); nasilje zoper najvišje predstavnike države (353. člen); oborožen upor (prvi odstavek 354. člena); terorizem (355. člen); diverzija (356. člen); vohunstvo (drugi odstavek 358. člena);
– genocid (prvi in drugi odstavek 373. člena); vojno hudodelstvo zoper civilno prebivalstvo (prvi, drugi in tretji odstavek 374. člena); vojno hudodelstvo zoper ranjence in bolnike (375. člen); vojno hudodelstvo zoper vojne ujetnike (376. člen); vojno hudodelstvo z uporabo nedovoljenih bojnih sredstev (prvi in drugi odstavek 377. člena); protipravno pobijanje in povzročanje ran sovražniku (prvi in drugi odstavek 379. člena); uničevanje kulturnih in zgodovinskih spomenikov in naravnih znamenitosti (drugi odstavek 384. člena); spravljanje v suženjsko razmerje (tretji odstavek 387. člena); mednarodni terorizem (drugi, tretji in četrti odstavek 388. člena); mednarodni terorizem (drugi, tretji in četrti odstavek 388. člena); ogrožanje oseb pod mednarodnim varstvom (drugi, tretji in četrti odstavek 389. člena); jemanje talcev (prvi, drugi in tretji odstavek 390. člena);
Zalotitev pri kaznivem dejanju je po tem navodilu zalotitev storilca na kraju kaznivega dejanja ali v njegovi neposredni bližini ob storitvi ali takoj po storitvi kaznivega dejanja.
c) da prepreči beg osebi, ki ji je vzeta prostost, ali osebi, za katero je izdan nalog za odvzem prostosti, ker je storila kaznivo dejanje pod b) iz te točke tega navodila. Pri tem mora biti v nalogu za prijetje, privedbo oziroma spremljanje osebe izrecno določeno, da sme pooblaščena uradna oseba uporabiti strelno orožje, če bi taka oseba skušala pobegniti.
V primerih, ko ima pooblaščena uradna oseba pravico uporabiti strelno orožje proti osebi, ki jo vodi oziroma spremlja, če ta skuša pobegniti, jo mora pred ali med vodenjem oziroma spremljanjem opozoriti, da bo v takem primeru uporabila strelno orožje;
č) da odvrne napad na osebo ali objekt, ki ju varuje.
Pooblaščena uradna oseba sme uporabiti strelno orožje proti napadalcu, ki napada osebo ali objekt, ki ju varuje, če je napad neposreden in se je že začel, pa še ni prenehal.
Napad na osebo, ki jo varuje pooblaščena uradna oseba, je vsak neposreden napad s strelnim orožjem, nevarnim orodjem in drugimi sredstvi, s katerimi se spravi v nevarnost življenje te osebe, ali pa napad več napadalcev oziroma enega napadalca, ki je močnejši ali uporablja pri napadu posebne spretnosti.
Napad na objekt, ki ga varuje pooblaščena uradna oseba, je vsako dejanje, ki ima namen poškodovati ali uničiti objekt ali njegov posamezni del ali pa poškodovati in uničiti naprave, v objektu;
d) da se ubrani neposrednega protipravnega napada, s katerim je ogroženo njeno življenje.
Neposreden napad, s katerim je ogroženo življenje pooblaščene uradne osebe, je napad s strelnim orožjem, nevarnim orodjem ali drugimi predmeti, s katerimi se lahko spravi v nevarnost njeno življenje, ali napad dveh ali več napadalcev, napad na kraju in v času, ko pooblaščena uradna oseba ne more pričakovati pomoči, ter napad fizično močnejšega ali koga, ki uporablja pri napadu posebne spretnosti«.
3. V drugem odstavku točke 17 se besedilo: »... pod 29 in 3)«, nadomesti z besedilom: »pod b) in c)«.
4. Prvi in drugi odstavek točke 18 se nadomestita z novima odstavkoma, ki se glasita:
»O vsaki uporabi prisilnega sredstva, razen o uporabi fizične sile ter sredstev za vklepanje in vezanje, mora pooblaščena uradna oseba napisati poročilo in ga izročiti neposrednemu predstojniku«.
O uporabi fizične sile in sredstev za vklepanje in vezanje mora pooblaščena uradna oseba poročati v poročilu o opravljenem delu. Posebno poročilo pa mora napisati, če je bila z uporabo prizadejana telesna poškodba, če so bila fizična sila in sredstva za vklepanje in vezanje uporabljena množično ali zoper vojaško osebo oziroma tujca.«
5. To navodilo začne veljati 1. januarja 1995.
Št. 0001/5-1-09/103-94
Ljubljana, dne 16. decembra 1994.
Andrej Šter l. r.
Minister za notranje zadeve

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti