Na podlagi prvega odstavka 108. člena zakona o usmerjenem izobraževanju (Uradni list SRS, št. 11/80, 6/83, 25/89, 35/89) izdaja minister za šolstvo in šport
PRAVILNIK
o spremembah in dopolnitvah pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja v usmerjenem izobraževanju
1. člen
V pravilniku o preverjanju in ocenjevanju znanja v srednjem izobraževanju (Uradni list RS, št. 5/81, 29/85, 10/88 in 6/90) se v 9. členu prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
"V srednjem izobraževanju so v šolskem letu praviloma tri ocenjevalna obdobja.".
2. člen
V drugem odstavku 14. člena se drugi stavek spremeni tako, da se glasi:
"Izobraževalne organizacije morajo na posebnem obrazcu obvestiti starše učencev o ocenah doseženih pri posameznih predmetih, ob koncu prvega in drugega ocenjevalnega obdobja, ob koncu pouka v šolskem letu pa tudi o splošnem učnem uspehu.".
3. člen
Četrti odstavek 15. člena se spremeni tako, da se glasi:
"Komisija ugotovi ustreznost ocene na podlagi dokumentacije ali s ponovnim preverjanjem učenčevega znanja. Ocena komisije je dokončna.".
4. člen
V prvem odstavku 21. člena se besedilo: "napredovanja v določeni smeri izobraževanja" nadomesti z besedilom: "zaradi nadaljevanja izobraževanja na višji stopnji".
5. člen
V 32. členu se doda nov drugi odstavek, kise glasi: "Na isti dan se lahko opravlja le pisni del izpita iz enega predmeta ali največ dva ustna izpita zaključnega izpita."
6. člen
Spremeni se 34. člen tako, da se glasi: "Kandidati se prijavijo k opravljanju izpita najkasneje pet dni pred izpitnim rokom, odjavijo pa se lahko najkasneje tri dni pred rokom za opravljanje izpita.
Razpored opravljanja posameznih izpitov, mora biti objavljen na mestu, ki je dostopno kandidatom, najmanj dva dni pred rokom za opravljanje izpita.
Če se kandidat pravočasno ne odjavi ali se ne udeleži izpita ali izpit prekine, je neocenjen.
O upravičenosti razlogov zaradi katerih je kandidat neocenjen, na podlagi pisnih dokazil odloča ravnatelj šole takoj, vendar najkasneje v štiriindvajsetih urah po prejemu vloge.
Če je kandidat neocenjen iz upravičenih razlogov, lahko opravlja izpit tudi v izrednem roku pod pogoji in na način, ki ga določi izobraževalna organizacija.".
7. člen
Tretji odstavek 41. b člena se spremeni tako, da se glasi:
"Izpitni odbor, ki šteje največ 7 članov, sestavljajo: predsednik, namestnik in člani.".
Peti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
"Kadar je treba zaradi večjega števila oddelkov zaključnega letnika organizirati delo v več skupinah, ravnatelj imenuje komisije, kijih sestavljajo: predsednik, izpraševalec in tajnik.".
8. člen
Za četrtim odstavkom 41. m člena se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
"Če je kandidat predhodno opravljal maturo in ni bil uspešen, se mu priznajo vsi uspešno opravljeni maturitetni izpiti za enake predmete ali predmetna področja zaključnega izpita. Maturitetni izpit določenega predmeta se lahko prizna tudi kot opravljena seminarska naloga pri zaključnem izpitu na istem predmetnem področju.".
9. člen
Za 41. r členom se doda nov 41. s člen, ki se glasi:
"41. s člen
Udeleženec izobraževanja, ki je opravil zaključni izpit in želi izboljšati oceno iz enega predmeta, ima pravico do enkratnega ponovnega opravljanja izpita v naslednjem izpitnem roku, če želi izboljšati oceno pri dveh ali več predmetih pa v drugem naslednjem roku.
Za splošni uspeh pri zaključnem izpitu se upošteva boljša ocena.".
10. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 603-36/94
Ljubljana, dne 21. decembra 1994.
dr. Slavko Gaber l. r.
Minister