Uradni list

Številka 3
Uradni list RS, št. 3/1995 z dne 20. 1. 1995
Uradni list

Uradni list RS, št. 3/1995 z dne 20. 1. 1995

Kazalo

330. Odredba o homologiranju varnostnih stekel in drugih materialov za zastekljevanje cestnih vozil (št. 43.00), stran 258.

Na podlagi 4., 40. in 80. člena zakona o standardizaciji (Uradni list SFRJ, št. 37/88 in 23/91) v zvezi s 4. členom ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) izdaja minister za znanost in tehnologijo
O D R E D B O
o homologiranju varnostnih stekel in drugih materialov za zastekljevanje cestnih vozil (št. 43.00)
1 SPLOŠNO
1.1 Varnostna stekla in drugi materiali, ki se uporabljajo za zastekljevanje na cestnih vozilih, morajo biti homologirani v skladu s to odredbo.
2 PODROČJE UPORABE
2.1 Ta odredba se nanaša na varnostno steklo in druge materiale, ki so namenjeni za vgradnjo kot vetrobranska in druga stekla ter ločilne stene v cestna motorna vozila in njihove prikolice. Izjema so stekla za svetlobna telesa in instrumentalno ploščo, specialna stekla za zaščito pred izstrelki in nasilnim razbitjem kot tudi materiali za zastekljevanje, ki niso iz stekla.
2.2 Ta odredba se ne nanaša na vgradnjo varnostnih stekel in drugih materialov za zastekljevanje v cestna motorna vozila in njihove priklopnike niti ne na dvojna stekla.
3 ZAHTEVE
3.1. Vsa stekla, še posebej vetrobranska, morajo biti izdelana tako, da je v primeru, da se razbijejo, možnost poškodb potnikov in drugih udeležencev v prometu čim manjša. Steklo mora biti tudi dovolj odporno proti obremenitvam, ki lahko nastopijo pri normalni uporabi vozila, kot tudi proti atmosferskim in temperaturnim obremenitvam ter kemičnim vplivom, ognju in obrabi.
3.2 Varnostno steklo mora biti poleg tega tudi dovolj prozorno, ne sme povzročati popačenja oblike predmeta pri pogledu skozi vetrobransko steklo in ne sme povzročati zamenjave barv, ki se uporabljajo pri cestni in prometni signalizaciji. V primeru razbitja vetrobranskega stekla mora imeti voznik še možnost takega pregleda nad cestiščem, da lahko vozilo varno ustavi.
4 PRESKUŠANJE VARNOSTNEGA STEKLA
4.1 Preskušanje varnostnega stekla v smislu te odredbe lahko opravi samo pooblaščeni laboratorij v skladu z določili pravilnika ECE R 43.00. Ta pravilnik izhaja iz sporazuma o prevzemu enotnih pogojev za homologacijo in za vzajemno priznavanje homologacije opreme in delov motornih vozil, ki je bil sprejet 20. marca 1958 v Ženevi. K temu sporazumu je z nasledstvenim sklepom pristopila tudi Republika Slovenija (Uradni list RS - Mednarodne pogodbe, št. 15/92).
4.2 Pravilnik ECE R 43.00 je mogoče dobiti v izvirniku (v angleškem jeziku) v informacijski službi Urada Republike Slovenije za standardizacijo in meroslovje v Ljubljani.
5 HOMOLOGACIJA VARNOSTNEGA STEKLA
5.1 Homologacija varnostnega stekla v smislu te odredbe in s tem v zvezi izdani dokumenti morajo biti izdelani v skladu s pravilnikom ECE R 43.00. Homologacijski organ v Republiki Sloveniji je Urad Republike Slovenije za standardizacijo in meroslovje.
6 POSTOPEK PREVERJANJA
6.1 Ustreznost vozil v skladu s to odredbo se preverja po postopku, ki ga predpisuje odredba o homologaciji vozil (Uradni list RS, št. 14/93).
7 VELJAVNOST
7.1 Z dnem uveljavitve te odredbe preneha veljati Odredba o obveznem homologiranju varnostnih stekel za motorna vozila in njihove prikolice (Uradni list SFRJ, št. 68/85).
7.2 Ta odredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 6.1-03/94-005/37
Ljubljana, dne 30. septembra 1994.
Prof. dr. Rado Bohinc l. r.
Minister za znanost
in tehnologijo

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti