Z A Č A S N I S T A T U T A R N I A K T
občine Brežice
1. člen
Ta akt ureja najpomembnejša vprašanja konstituiranja občine Brežice in organizacije ter delovanja njenih organov do sprejema statuta.
2. člen
Območje občine Brežice določa zakon.
Občina Brežice je pravni naslednik glede celotnega premoženja in vseh pravic ter obveznosti dosedanje občine Brežice. Prenos pravic in obveznosti se opravi po revidiranem zaključnem računu občine Brežice za leto 1994.
Občina ima začasni žig, ki je okrogle oblike, v premeru meri 34 mm, ob robu je napis Občina Brežice, Cesta prvih borcev 18, v sredini pa napis Brežice.
Občina Brežice je konstituirana, ko se konstituira svet občine, potrdi mandat župana in sprejme ta statutarni akt. Organi občine Brežice začnejo z delom 1. 1. 1995.
Z 31. 12. 1994 prenehajo vsa pooblastila organov in funkcionarjev prejšnje občine Brežice, hkrati pa se za občinske upravne organe prejšnje občine v smislu 104. člena zakona o upravi prenehajo uporabljati določbe zakona o sistemu državne uprave in o izvršnem svetu skupščine SRS ter republiških upravnih organih.
3. člen
Svet občine je najvišji organ odločanja v občini s pristojnostjo, kot jo določata zakon in ta statutarni akt.
Svet lahko imenuje odbore ali komisije in druga začasna ali stalna delovna telesa za pripravo aktov in drugih gradiv za svet. Člani teh teles so lahko tudi osebe, ki niso člani sveta. Odbore vodi član sveta.
Delo sveta občine vodi župan do sprejema statuta.
Do sprejema poslovnika sveta ureja vprašanja njegovega delovanja začasni poslovnik, ki ga sprejme svet na prvi seji.
Občinski svet ima sekretarja, ki opravlja strokovne naloge v zvezi s pripravo sej in delovanjem sveta. Pri opravljanju njegovih nalog mora sekretarju sveta pomagati občinska uprava.
4. člen
Župan predstavlja in zastopa občino.
Poleg pristojnosti, nalog in odgovornosti določenih z zakonom, župan tudi:
– skrbi za izvrševanje občinskega proračun in je zanj odgovoren,
– skrbi za upravljanje in razpolaganje z občinskim premoženjem.
5. člen
Občinska uprava je organ občine, ki opravlja njene upravne naloge.
Organizacijo in delovno področje občinske uprave ureja akt o organizaciji občinske uprave, ki ga na predlog župana sprejme svet in s katerim se ureja tudi notranja organizacija ter položaj zaposlenih v upravi v skladu z zakonom.
Do imenovanja tajnika oziroma vršilca dolžnosti tajnika vodi občinsko upravo župan. Župan lahko za opravljanje nalog na posameznih področjih pooblasti posamezne delavce občinske uprave.
6. člen
Upravne naloge občinske uprave opravljajo zaposleni uprave, ki jih imenuje oziroma zaposli župan v skladu z načrtom delovnih mest občinske uprave.
Do sprejema akta o organizaciji občinske uprave in načrta delovnih mest občinske uprave, opravljajo upravne naloge občinske uprave tisti delavci, ki po zakonu o upravi niso prešli v upravne enote oziroma v posamezna ministrstva, po obstoječi sistemizaciji, ki za ta delovna mesta ostane v veljavi do sprejema načrta delovnih mest občinske uprave in akta o organizaciji občinske uprave.
Župan lahko posameznega delavca v občinski upravi pooblasti za odločanje v zvezi z delavnimi razmerji zaposlenih.
Načrt delovnih mest občinske uprave sprejme občinski svet na predlog župana.
7. člen
Za odločanje v upravnih stvareh na prvi stopnji iz izvirne pristojnosti občine župan pooblasti delavca, zaposlenega v upravi, ki izpolnjuje z zakonom predpisane pogoje za vodenje upravnega postopka in odločanje.
V upravnih stvareh na prvi stopnji iz prenešene pristojnosti odloča župan, ki lahko za odločanje pooblasti zaposlenega v upravi, ki izpolnjuje z zakonom predpisane pogoje za vodenje upravnega postopka in odločanje.
V upravnih stvareh na drugi stopnji iz izvirne pristojnosti odloča župan.
8. člen
O izločitvi zaposlenega v upravnem postopku odloča župan.
O izločitvi župana v upravnem postopku odloča občinski svet, ki v tem primeru tudi odloči v upravni stvari v tisti zadevi.
9. člen
Splošni akti, ki jih sprejema občinski svet so odloki in drugi splošni akti.
Odloki in drugi splošni akti, ki jih je sprejela skupščina prejšnje občine Brežice, ostanejo v veljavi.
Svet lahko spremeni ali razveljavi posamezni odlok ali drug splošni akt, ki ga je sprejela skupščina prejšnje občine Brežice, na predlog župana, stranke ali petih svetnikov.
Statut prejšnje občine, odlok o organizaciji in delovnem področju občinskih upravnih organov ter akt o sistemizaciji del in nalog v teh organih prenehajo veljati s 31. 12. 1994, razen v delu, ki se nanaša na delavce iz drugega odstavka 6. člena.
10. člen
Do sprejema statuta občine delujejo dosedanje krajevne skupnosti na območjih in s pristojnostmi, določenimi s statutom prejšnje občine Brežice.
Mandat organov teh krajevnih skupnosti se podaljša do sprejema statuta občine.
11. člen
Ta akt je sprejet ko ga z dvotretjinsko večino vseh članov sprejme svet občine. Veljati začne s 1. 1. 1995 in velja do sprejema statuta občine, vendar največ tri mesece.
Akt se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 013-4/91-1
Brežice, dne 23. decembra 1994.
Župan občine Brežice
Jože Avšič l. r.