Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi zakona o odpisu terjatev iz naslova zamudnih obresti
Razglašam zakon o odpisu terjatev iz naslova zamudnih obresti, ki ga je sprejel Državni zbor Republike
Slovenije na seji dne 20. februarja 1995.
Št. 012-01/95-13
Ljubljana, dne 28. februarja 1995.
Predsednik
Republike Slovenije
Milan Kučan l. r.
Z A K O N
O ODPISU TERJATEV IZ NASLOVA ZAMUDNIH OBRESTI
1. člen
Fizičnim osebam, ki so v času od 7. decembra 1991 do 31. decembra 1992 opravljale dejavnost in bile vpisane v ustrezni register ali drugo predpisano evidenco na območju Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zasebniki) in zaradi neugodnih gospodarskih razmer niso v rokih poravnavale davkov in prispevkov, se odpišejo zamudne obresti iz naslova nepravočasno plačanih davkov in prispevkov do proračuna Republike Slovenije, do Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Republike Slovenije in do Zavoda za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zamudne obresti), za sebe in za pri njih zaposlene delavce, obračunane v obdobju od 7. decembra 1991 do 31. decembra 1992 pod pogoji in na način, določen s tem zakonom.
2. člen
Ta zakon se nanaša na zamudne obresti pri naslednjih nepravočasno plačanih davkih in prispevkih:
– davek od dohodka iz dejavnosti,
– davek od osebnih prejemkov za zaposlene delavce,
– prispevek za zaposlovanje za zasebnika in za pri njem zaposlene delavce,
– prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zasebnika in za pri njem zaposlene delavce,
– prispevek za zdravstveno zavarovanje za zasebnika in za pri njem zaposlene delavce (v nadaljnjem besedilu: obveznosti).
3. člen
Zamudne obresti za obveznosti iz 2. člena tega zakona se ugotovijo na dan 31. decembra 1992.
4. člen
Za neugodne gospodarske razmere se štejejo, če je imel zasebnik na dan 31. decembra 1992:
– neporavnane zapadle terjatve do pravnih oseb iz drugih republik bivše SFRJ;
– neporavnane zapadle terjatve do pravnih oseb, ki so v stečaju;
– neporavnane zapadle terjatve do pravnih oseb s področja elektrogospodarstva, premogovništva, železniškega gospodarstva, PTT in cestnega gospodarstva;
– neporavnane zapadle terjatve do pravnih oseb, ki so družbeni kapital prenesle na Sklad Republike Slovenije za razvoj.
5. člen
Zasebniku se zmanjša obveznost plačila zamudnih obresti za razliko med zneskom obračunanih zamudnih obresti po zakonu o obrestni meri zamudnih obresti (Uradni list RS, št. 14/92, 13/93), ki niso bile plačane do dneva uveljavitve tega zakona in zneskom odpisanih zamudnih obresti po tem zakonu.
Za razliko med zneskom obračunanih zamudnih obresti po zakonu o obrestni meri zamudnih obresti, ki so bile plačane do dneva uveljavitve tega zakona in zneskom odpisanih zamudnih obresti po tem zakonu, se zmanjšajo druge obračunane zamudne obresti, ki jih zasebnik ni plačal do dneva uveljavitve tega zakona.
Če zasebnik ne izkazuje drugih obračunanih in neplačanih zamudnih obresti, se razlika med zneskom obračunanih in plačanih zamudnih obresti po zakonu o obrestni meri zamudnih obresti in zneskom odpisanih zamudnih obresti po tem zakonu, poračuna z drugimi dospelimi obveznostmi zasebnika.
Če zasebnik ne izkazuje neporavnanih dospelih obveznosti iz prejšnjega odstavka, se lahko razlika med zneskom obračunanih in plačanih zamudnih obresti po zakonu o obrestni meri zamudnih obresti in zneskom odpisanih zamudnih obresti po tem zakonu, všteje v naslednja plačila obveznosti zasebnika po tem zakonu ali vplačila drugih vrst obveznosti, za katere je zadolžen pri izpostavi.
6. člen
Davčni organ ugotavlja, ali so izpolnjeni pogoji za odpis zamudnih obresti po tem zakonu na podlagi pismenega zahtevka, ki ga zasebnik vloži najkasneje v 60 dneh po uveljavitvi tega zakona.
Pismeni zahtevek iz prejšnjega odstavka mora vsebovati dokazila o razmerah iz 4. člena tega zakona.
7. člen
Zasebnik, ki ne izkazuje neporavnanih dospelih obveznosti, lahko zahteva vračilo razlike iz četrtega odstavka 5. člena tega zakona.
Zahtevek iz prejšnjega odstavka predloži zasebnik davčnemu organu v 30 dneh od dneva pozitivne rešitve zahtevka za odpis zamudnih obresti.
8. člen
Za razliko med zneskom obračunanih in plačanih zamudnih obresti po zakonu o obrestni meri zamudnih obresti in zneskom obračunanih zamudnih obresti po tem zakonu se ne obračunavajo revalorizacija in obresti.
9. člen
Zasebniki, ki poravnavajo zamudne obresti v skladu z uredbo o poravnavanju zamudnih obresti za nepravočasno plačane prispevke in davke (Uradni list RS, št.13/93), lahko vložijo zahtevek za odpis zamudnih obresti po tem zakonu v roku, določenem v 6. členu tega zakona.
Zasebniku iz prvega odstavka tega člena z dnem vložitve zahtevka za odpis zamudnih obresti po tem zakonu preneha obveznost poravnavanja zamudnih obresti v skladu z uredbo o poravnavanju zamudnih obresti za nepravočasno plačane prispevke in davke.
10. člen
Ugotovljeno višino odpisanih zamudnih obresti za nepravočasno plačane prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in za zdravstveno zavarovanje iz četrte in pete alinee 2. člena tega zakona se poravna Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije oziroma Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije v roku 30 dni po odločitvi davčnega organa po odpisu zamudnih obresti iz proračuna Republike Slovenije.
11. člen
Podrobnejša navodila o poravnavanju obveznosti in o podatkih, ki jih je potrebno predložiti davčnemu organu, po potrebi izda minister za finance.
12. člen
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 440-04/93-3/7
Ljubljana, dne 20. februarja 1995.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Jožef Školč l. r.