Na podlagi prvega odstavka 12. člena zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 1/95) izdaja minister za gospodarske dejavnosti
P R AV I L N I K
o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa merila za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov.
2. člen
Gostinec določi obratovalni čas gostinskega obrata samostojno v skladu s svojimi poslovnimi interesi ob upoštevanju določb tega pravilnika oziroma odločbe za gostinstvo pristojne enote upravne enote.
Gostinec mora obratovati v skladu s tako določenim in objavljenim obratovalnim časom.
3. člen
Gostinec mora letni razpored obratovalnega časa za svoj gostinski obrat prijaviti za gostinstvo pristojni enoti upravne enote najpozneje do 15. decembra tekočega leta za naslednje koledarsko leto.
4. člen
Letni razpored obratovalnega časa gostinskega obrata mora obsegati:
– dnevni razpored obratovalnega časa,
– tedenski razpored obratovalnega časa,
– čas, v katerem bo gostinski obrat zaprt zaradi letnih dopustov zaposlenih in zaradi preureditvenih del.
5. člen
Gostinec, ki začne opravljati dejavnost med letom, mora prijaviti letni razpored obratovalnega časa najmanj 15 dni pred pričetkom poslovanja.
6. člen
Gostinec lahko med letom spremeni razpored obratovalnega časa gostinskega obrata.
Spremembo mora prijaviti za gostinstvo pristojni enoti upravne enote najmanj 15 dni pred pričetkom obratovanja po spremenjenem obratovalnem času.
7. člen
Gostinci, katerih gostinski obrati so ob avtocestah in magistralnih cestah zunaj strnjenih stanovanjskih naselij, na območju mednarodnih mejnih prehodov in na mestnih avtobusnih in železniških postajah, ne smejo v glavni turistični sezoni oziroma v obdobju, ko je turistični promet največji, zapreti gostinskega obrata zaradi letnih dopustov zaposlenih in preureditvenih del .
8. člen
Za gostinstvo pristojna enota upravne enote z odločbo zavrne prijavljeni letni razpored obratovalnega časa, če ta ni določen v skladu z določbami tega pravilnika. Tako stori tudi, če je na določenem območju zaradi zagotavljanja ustrezne ravni gostinske ponudbe treba uskladiti dan v tednu, ko je gostinski obrat zaprt, ali čas, ko je gostinski obrat zaprt zaradi letnih dopustov zaposlenih oziroma preureditvenih del.
V primerih iz prejšnjega odstavka za gostinstvo pristojna enota upravne enote, po predhodni uskladitvi prijavljenega letnega razporeda obratovalnega časa gostincu predlaga ustrezno spremembo.
9. člen
Gostinec mora začasno zaprtje gostinskega obrata zaradi dogodkov, na katere ne more vplivati, oziroma višje sile (smrt v družini, bolezen, nujna odsotnost in podobno) prijaviti za gostinstvo pristojni enoti upravne enote takoj po njihovem nastanku oziroma najkasneje v treh dneh.
10. člen
Tedenski in dnevni razpored obratovalnega časa mora biti objavljen na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat.
Na enak način mora biti objavljeno tudi obvestilo o začasnem zaprtju gostinskega obrata (ob načrtovanem zaprtju najmanj sedem dni pred tem) s priporočilom bližnjega podobnega obrata.
II. MERILA ZA DOLOČITEV OBRATOVALNEGA ČASA
11. člen
Gostinski obrat mora obratovati najmanj pet dni v tednu, pri čemer ne sme biti zaprt v soboto in nedeljo skupaj.
Za gostinstvo pristojna enota upravne enote lahko gostincu na njegov predlog v utemeljenih primerih (majhen promet, posebna ponudba in podobno) odobri, da v določenem obdobju leta obratuje manj kot pet dni v tednu ali da vse leto obratuje le določene dneve v tednu (na izletniških točkah v višinskih ali odročnih krajih).
Določba iz prvega odstavka tega člena ne velja za gostinske obrate s sezonskim poslovanjem in planinske domove.
12. člen
Gostinec mora obratovati vsaj osem ur dnevno. Obratovalni čas je lahko deljen na največ dva dela, od katerih mora vsak trajati vsaj štiri ure (v gostinskih obratih s penzionsko ponudbo je obratovalni čas izjemoma lahko deljen na tri dele).
Za gostinstvo pristojna enota upravne enote lahko gostincu na njegov predlog v utemeljenih primerih odobri, da dnevno obratuje manj kot osem ur.
13. člen
Obratovalni čas se začne, ko gostje lahko vstopijo v gostinski obrat, če je ta v zaprtem prostoru, če pa dostopa v gostinski obrat ni mogoče zapreti, pa ko gostinec začne za goste opravljati gostinske storitve.
Obratovalni čas se konča, ko gostje ne morejo več vstopati v gostinski obrat, če je ta v zaprtem prostoru, če pa dostopa v gostinski obrat ni mogoče fizično zapreti, ko gostinec preneha za goste opravljati gostinske storitve.
14. člen
Gostje, ki so ob koncu obratovalnega časa še v gostinskem obratu, ga morajo zapustiti najkasneje v 30 minutah, če gostinski obrat streže le z enostavnimi jedmi, pijačami in napitki (kavarne, slaščičarne, okrepčevalnice, bari), oziroma najkasneje v 60 minutah, če gostinski obrat streže tudi z zahtevnejšimi jedmi (restavracije, gostilne).
V gostinskih obratih je lahko ob razporedu obratovalnega časa objavljena tudi ura, do katere gostinec sprejema naročila za jedi. Tako določen čas ne sme biti daljši od 30 minut pred koncem obratovalnega časa.
15. člen
Gostinec lahko določi svoj obratovalni čas vsak dan med 6. in 22. uro, če s tem pravilnikom ni določeno drugače.
Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena lahko določijo svoj obratovalni čas:
– recepcije gostinskih obratov, ki gostom ponujajo nastanitev, v obdobju, ko ti obratujejo, med 0. in 24. uro;
– posamezne enote v hotelih (npr. hotelske restavracije) določijo svoj obratovalni čas v skladu z običaji hotelskega poslovanja);
– restavracije, gostilne in kavarne med 6. in 1. uro naslednjega dne;
– nočni lokali (nočni bari, diskoteke in podobno) med 18. in 4. uro naslednjega dne;
– obrati za pripravo in dostavo jedi med 0. in 24. uro.
Po teh merilih določen obratovalni čas gostinskega obrata začne veljati, ko ga evidentira za gostinstvo pristojna enota upravne enote.
16. člen
Ne glede na določbe prvega in drugega odstavka 15. člena tega pravilnika lahko gostinski obrat obratuje v podaljšanem obratovalnem času, če za to pridobi dovoljenje za gostinstvo pristojne enote upravne enote.
Za gostinstvo pristojna enota upravne enote mora pri izdaji dovoljenja iz prejšnjega odstavka upoštevati potrebe gostov in značilnosti območja, kjer je gostinski obrat, pa tudi mnenje občinskega organa, pristojnega za gostinstvo.
17. člen
Ne glede na določbe 15. in 16. člena tega pravilnika smejo gostinski obrati, ki gostom strežejo le z jedmi in pijačami (restavracije, gostilne, kavarne, slaščičarne, okrepčevalnice in bari) in so v stanovanjskih objektih ali objektih v strnjenih pretežno stanovanjskih naseljih ali strnjenih pretežno stanovanjskih delih naselja, poslovati le med 6. in 22. uro. To velja tudi za tiste enote nastanitvenih gostinskih obratov, ki svojo dejavnost opravljajo zunaj zaprtih prostorov (gostinski vrtovi, hotelske terase ipd.).
O morebitnih izjemah odloča za gostinstvo pristojna enota upravne enote, ki mora pri izdaji dovoljenja upoštevati mnenje občinskega organa, pristojnega za gostinstvo.
Dovoljenje iz prvega odstavka prejšnjega člena oziroma drugega odstavka tega člena se izda za eno leto z možnostjo podaljšanja.
18. člen
Gostinski obrati v nepremičnih objektih ob avtocestah in na območju mednarodnih mejnih prehodov morajo vse leto obratovati vse dni v tednu najmanj med 6. in 24. uro.
Na mestnih avtobusnih in železniških postajah mora vsaj en gostinski obrat obratovati vsaj 30 minut pred odhodom prvega medmestnega avtobusa ali vlaka in vsaj 15 minut po prihodu ali odhodu zadnjega. Ne glede na to določbo tem obratom ni treba obratovati med 23. in 5. uro.
Gostinski obrati iz prvega in drugega odstavka tega člena za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času ali neprekinjeno obratovanje ne potrebujejo dovoljenja iz drugega odstavka prejšnjega člena.
19. člen
Gostinski obrati lahko brez dovoljenja za gostinstvo pristojne enote upravne enote obratujejo dlje, kot traja njihov obratovalni čas, na dan pred prazniki ter ob tradicionalnih priložnostih (pustovanje, martinovanje), ob drugih priložnostih pa le po odločitvi občinskega organa, pristojnega za gostinstvo.
III. NADZOR
20. člen
Uresničevanje določb tega pravilnika nadzorujejo pristojni tržni inšpekcijski organ in policisti.
IV. KAZENSKE DOLOČBE
21. člen
Z denarno kaznijo najmanj 300.000 tolarjev se kaznuje za prekršek gostinec pravna oseba oziroma gostinec fizična oseba:
– če ne določi obratovalnega časa (2. člen);
– če za gostinstvo pristojni enoti upravne enote ne prijavi letnega razporeda obratovalnega časa ali sprememb letnega razporeda obratovalnega časa (3., 5., 6. člen);
– če za gostinstvo pristojni enoti upravne enote ne prijavi začasnega zaprtja gostinskega obrata (9. člen);
– če ne objavi obvestila o razporedu obratovalnega časa oziroma začasnem zaprtju gostinskega obrata na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat (10. člen).
Z denarno kaznijo najmanj 50.000 tolarjev se kaznuje za prekršek tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
V. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
22. člen
Gostinci morajo uskladiti obratovalni čas v gostinskih obratih z določbami tega pravilnika najkasneje v treh mesecih po njegovi uveljavitvi.
23. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije
dr. Maks Tajnikar l. r.
Minister
za gospodarske
dejavnosti