Na podlagi 29. in 49. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94 in 14/95) in 53. člena statuta Občine Piran ter na predlog župana Občine Piran je Občinski svet občine Piran na seji dne 1. 6. 1995 sprejel
O D L O K
o organizaciji in delovnem področju uprave Občine Piran ter o delavcih v občinski upravi
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se ureja organizacija občinske uprave, določa njeno delovno področje in okvirni način njenega delovanja.
2. člen
Občinska uprava je enovita uprava in strokovni organ občine, ki opravlja upravne in strokovne naloge iz pristojnosti občine.
Občinska uprava samostojno nastopa v pravnem prometu v skladu z zakonom, statutom in drugimi predpisi in akti občinskih organov.
3. člen
Za neposredno izvajanje nalog občinske uprave skrbi tajnik.
Župan lahko na predlog tajnika pooblasti drugega delavca občinske uprave za podpisovanje določenih aktov poslovanja s področja dela občinske uprave.
Tajnik skrbi in je odgovoren županu ter svetu za izvajanje zakona o splošnem upravnem postopku in drugih predpisov o upravnem postopku ter za zakonitost dela občinske uprave.
4. člen
Občinska uprava opravlja na delovnih področjih, določenih s tem odlokom, vse upravne in strokovne naloge razen tistih, ki so s statutom in odloki poverjene drugim organom oziroma izvajalcem.
Upravne in strokovne naloge so naslednje:
– izdajanje predpisov za izvrševanje statuta, odlokov ter drugih splošnih aktov in odločitev občinskega sveta, župana in drugih organov in delovnih teles;
– izdajanje posamičnih upravnih aktov;
– priprava splošnih aktov, proračuna in zaključnega računa, drugih aktov, poročil in drugih gradiv za občinske organe;
– upravljanje z občinskim premoženjem;
– zagotavljanje izvajanja javnih služb in nadzor nad njihovim izvajanjem;
– pospeševanje razvoja na področju gospodarstva in družbenih dejavnosti;
– nadzorstvo nad izvajanjem občinskih predpisov;
– nadzorstvo nad javnim redom in mirom, mirujočim prometom in komunalno ureditvijo
– zagotavljanje zaščite in reševanja ter požarne varnosti,
– zagotavljanje strokovno administrativnih in finančnih del in nalog za druge pravne osebe in organe.
II. ORGANIZACIJA OBČINSKE UPRAVE
5. člen
Naloge občinske uprave opravljajo natranje organizacijske enote.
Občinska uprava ima naslednje organizacijske enote:
1. urad župana;
2. urad za finance in družbene dejavnosti;
3. urad za urejanje prostora;
4. urad za premoženje in gospodarske javne službe;
5. urad za komunalni nadzor.
6. člen
Notranjo organizacijsko enoto vodi načelnik, ki ga imenuje in razrešuje župan.
Notranjo organizacijo urada predpiše župan na predlog načelnika urada.
Za usklajevanje dela med uradi skrbi tajnik.
1. Urad župana opravlja:
– naloge strokovnega, organizacijskega, in servisnega značaja pomembne za delovanje občinske uprave, kadrovske zadeve, prevajanje, pisarniška opravila, vzdrževanje, tehnične naloge in druge naloge;
– protokolarne zadeve;
– naloge na področju zaščite in reševanja ter požarnega varstva;
– strokovne in organizacijske naloge za organe občine in druge organe in delovna telesa;
– lokalne volitve;
2. Urad za finance in družbene dejavnosti opravlja naloge na naslednjih področjih:
– finančno poslovanje;
– računovodstvo in knjigovodstvo;
– proračun in računi drugih oranov;
– delovanje finančnih in investicijskih skladov občine;
– strokovne in razvojne naloge za predšolsko vzgojo in izobraževanje;
– zdravstvo;
– kultura in kulturna dediščina
– šport in telesna kultura;
– socialno varstvo;
– promocija in turizem;
– upravne naloge odločanja o podelitvi koncesij s področja dela urada.
3. Urad za urejanje prostora opravlja naloge z naslednjih področjih:
– varstvo okolja (razen nalog na področju javnih služb varstva okolja);
– urejanje prostora in urbanistično načrtovanje;
– strokovne naloge pri poseganju v prostor;
– upravne naloge pri posegih v prostor - za katere je odgovorna občina.
Urad za urejanje prostora opravlja tudi druge naloge na področju okolja in prostora, ki sodijo v pristojnost občinske uprave.
4. Urad za občinsko premoženje in gospodarske javne službe opravlja naloge z naslednjih področij:
– upravljanje občinskega premoženja;
– gospodarjenje s stavbnimi zemljišči;
– evidenca občinskega premoženja (premoženjska bilanca);
– lokalne gospodarske javne službe (javne službe varstva okolja, komunalne in druge javne službe);
– lokalne javne ceste in javne poti ter stanovanjsko gospodarstvo;
– kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo.
Urad za občinsko premoženje in gospodarske javne službe opravlja tudi druge naloge iz pristojnosti občinske uprave, ki se nanašajo na premoženje občine, gospodarske javne službe in investicije v gospodarsko infrastrukturo.
5. Urad za komunalni nadzor opravlja naloge nadzora nad izvrševanjem občinskih in drugih predpisov, ki jo pooblaščajo za nadzor na področju komunalne urejenosti, mirujočim prometom in javnim redom in mirom;
Urad ima pri opravljanju svojih nalog pooblastila, ki so določena v zakonih in občinskih odlokih za področje komunalne inšpekcije.
7. člen
Naloge iz pristojnosti občinske uprave na področjih, ki niso našteta v 6. členu opravlja tisti urad v katero delovno področje spada naloga po svoji naravi. O tem odloča župan ali tajnik občinske uprave.
Če je zadeva takšna, da po svoji naravi ne spada v delovno področje uradov iz 2. do 5. točke 6. člena, jo opravlja urad župana.
8. člen
Delo občinske uprave je javno.
O delu občinske uprave obvešča javnost župan ali od njega pooblaščena oseba.
Občinska uprava oziroma njeni delavci morajo varovati tajnost podatkov, ki so z zakonom ali drugimi predpisi določeni kot osebna, državna ali uradna tajnost.
9. člen
Za pripravo in izvedbo posameznih enkratnih ali občasnih zahtevnejših nalog, ki terjajo aktivnost dveh ali več organizacijskih enot, župan lahko imenuje delovne skupine ali projektne skupine, kateri vodje neposredno odgovarjajo županu za delo v zvezi z opredeljenimi nalogami ali projekti.
10. člen
Sekretar občinskega sveta je za svoje delo odgovoren občinskemu svetu in županu.
11. člen
Upravne in strokovne naloge občinske uprave opravljajo tajnik občinske uprave, načelniki, višji upravni delavci, upravni in strokovni delavci ter tehnični delavci v skladu z aktom o sistemizaciji delovnih mest občinske uprave, ki jo določi župan.
12. člen
V upravnih stvareh na prvi stopnji iz izvirne pristojnosti občine odloča tajnik občinske uprave, ki lahko za odločanje pooblasti delavca v upravi, ki izpolnjuje z zakonom predpisane pogoje za vodenje upravnega postopka in odločanje.
13. člen
Tajnik občinske uprave lahko pooblasti drugega delavca uprave, ki izpolnjuje predpisane pogoje, za vodenje upravnega postopka do izdaje odločbe.
Na drugi stopnji odloča v upravnih stvareh iz izvirne pristojnosti župan. Postopek pa vodi delavec uprave, ki ga pooblasti župan. Zoper odločitev župana je dopusten upravni spor.
V upravnih stvareh iz prenesene pristojnosti odloča na prvi stopnji župan, ki lahko za odločanje in vodenje postopka pooblasti delavca v upravi, ki izpolnjuje predpisane pogoje.
14. člen
O izločitvi tajnika občinske uprave pri odločanju v upravnem postopku ali drugega delavca v upravi odloča župan.
O izločitvi župana pri odločanju v upravnem postopku odloči občinski svet, ki v tem primeru tudi odloči v upravni stvari.
15. člen
Delavce občinske uprave sprejema v delovno razmerje župan na podlagi sistemizacije delovnih mest.
Za sprejemanje v delovno razmerje in odločanje o drugih pravicah iz delovnega razmerja lahko župan pooblasti tajnika občinske uprave.
O disciplinski odgovornosti delavca v občinski upravi odloča na prvi stopnji župan, na drugi stopnji pa tričlanska disciplinska komisija, ki jo imenuje župan.
16. člen
Za delavce v občinski upravi se smiselno uporabljajo predpisi o delovnih razmerjih in plačah, ki veljajo za delavce v državni upravi.
Delavcem v občinski upravi določi plačo župan.
III. KONČNE DOLOČBE
17. člen
Delavci uprave prejšnje Občine Piran, ki jih je na podlagi statutarnega sklepa Občine Piran (Uradne objave, št. 27/94) in sklepa Občinskega sveta občine Piran, št. 021-3/93-94 z dne 23. 12. 1994 prevzela nova občina Piran, nadaljujejo z delom kot delavci nove občinske uprave.
Delavci iz prejšnjega odstavka tega člena uveljavljajo pravice in obveznosti iz delovnega razmerja v novi občinski upravi skladno z zakonom, statutom občine ter odlokom in aktom o sistemizaciji od 1. 1. 1995.
18. člen
Akt o sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi določi župan najkasneje v tridesetih dneh po uveljavitvi tega odloka.
19. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati odlok o ustanovitvi in delovnem področju uprave Občine Piran (Uradne objave, št. 23/90 z dne 26. 7. 1990).
20. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 021-4/95
Piran, dne 1. junija 1995.
Predsednica
Občinskega sveta
občine Piran
dr. Milena Oblak-Juh l. r.
In base agli articoli 29 e 49 della Legge sulle autonomie locali (Gazz. uff. RS, n, 72/93, 57/94 e 14/95) ed all’ articolo 53 dello Statuto del Comune di Pirano, nonché su proposta del Sindaco del Comune di Pirano, il Consiglio comunale del Comune di Pirano ha accolto durante la sua seduta del 1. 6. 1995 il seguente
D E C R E T O
inerente l’ organizzazione e le competenze di lavoro dell’ amministrazione del comune di pirano nonché’ inerente gli impiegati nell’ amministrazione comunale
I. DISPOSIZIONI GENERALI
art. 1
Con questo decreto vengono regolate l’ organizzazione dell’ amministrazione comunale, le sue competenze lavorative ed il suo assetto organizzativo.
art. 2
L’ amministrazione comunale e l’ amministrazione unitaria ed organo professionale del comune, che espleta compiti a carattere amministrativo e professionale di competenza del comune.
L’ amministrazione comunale si comporta da soggetto autonomo nel traffico giuridico in conformitŕ con la legge, lo statuto e le altre disposizioni ed atti degli organi comunali.
art. 3
Il segretario cura l’ attuazione diretta dei compiti dell’ amministrazione comunale.
Il sindaco, su proposta del segretario, puo autorizzare un altro impiegato dell’ amministrazione comunale alla firma di determinati atti amministrativi inerenti le competenze lavorative dell’ amministrazione comunale.
Il segretario cura ed e responsabile nei confronti del sindaco e del consiglio per l’ attuazione della Legge sul procedimento amministrativo generale e degli altri atti inerenti il procedimento amministrativo, nonché per la legalitá dell’ operato dell’ amministrazione comunale.
art. 4
L’ amministrazione comunale espleta nell’ ambito delle competenze lavorative determinate da questo decreto tutti i compiti amministrativi e professionali, tranne quelli che con lo statuto ed i decreti sono affidati ad altri organi ovvero esecutori.
I compiti amministrativi e professionali sono i seguenti:
– rilascio delle disposizioni per l’ attuazione dello statuto, dei decreti e degli altri atti generali e delle decisioni del consiglio comunale, del sindaco, degli altri organi e corpi lavorativi;
– rilascio di atti amministrativi individuali;
– preparazione degli atti generali, del bilancio e del conto consuntivo, di altri atti, di relazioni ed altri materiali per gli organi del comune;
– amministrazione del patrimonio comunale;
– assicurare l’ espletamento dei servizi pubblici e controllare detto espletamento;
– stimolo dello sviluppo nel campo dell’ economia e delle attivitŕ sociali;
– controllo sull’ attuazione delle disposizioni comunali;
– controllo dell’ ordine e della quiete pubblica, del traffico stazionario e dell’ assetto comunale;
– assicurare la protezione ed il salvataggio, nonché la tutela antincendio;
– assicurare l’ attuazione dei compiti e mansioni professionali, amministrative e finanziarie per altre persone giuridiche ed organi.
II. ORGANIZZAZIONE DELL’ AMMINISTRAZIONE COMUNALE
art. 5
I compiti dell’ amministrazione comunale vengono espletati dalle unita organizzative interne.
L’ amministrazione comunale e composta dalle seguenti unita organizzative:
1. ufficio del sindaco;
2. ufficio per le finanze e le attivita sociali;
3. ufficio per l’ assetto dello spazio;
4. ufficio per il patrimonio ed i servizi pubblici a carattere economico;
5. ufficio per l’ ispezione comunale.
art. 6
L’ unita organizzativa interna viene diretta dal capoufficio, che viene nominato ed esonerato dal sindaco.
L’ organizzazione interna dell’ ufficio viene prescritta dal sindaco su proposta del capo ufficio.
L’ operato dei vari uffici viene armonizzato dal segretario.
1. L’ ufficio del sindaco espleta:
– compiti a carattere di servizio professionale ed organizzativo, importanti per l’ operato dell’ amministrazione comunale, evade questioni inerenti il personale, espleta il servizio traduzioni ed altri compiti d’ ufficio, nonché cura la manutenzione, espleta servizi di natura tecnica e di altra natura;
– compiti protocollari;
– compiti nel settore della protezione, del salvataggio e della tutela antincendio;
– compiti professionali ed organizzativi per gli organi del comune, per altri organi e corpi lavorativi;
– le elezioni locali.
2. L’ ufficio per le finanze e le attivita sociali espleta compiti nei seguenti settori:
– amministrazione finanziaria;
– contabilita;
– bilancio e conti degli altri organi;
– operato dei fondi finanziari e d’ investimento del comune;
– compiti professionali e di sviluppo per l’ educazione prescolare e l’ istruzione;
– sanita
– cultura e patrimonio culturale;
– sport e cultura fisica;
– tutela sociale;
– promozione e turismo;
– compiti amministrativi di decisione inerente l’ affidamento di concessioni che rientrano nelle competenze lavorative dell’ ufficio.
3. L’ ufficio per l’ assetto dello spazio espleta compiti rilevati ai seguenti settori:
– tutela dell’ ambiente (tranne i compiti del settore attinente i servizi pubblici di tutela ambientale);
– assetto dello spazio e pianificazione urbanistica;
– compiti professionali nell’ ambito degli interventi nello spazio;
– compiti amministrativi nell’ ambito degli interventi nello spazio - per i quali e responsabile il comune.
L’ ufficio per l’ assetto dello spazio espleta anche altri compiti nel settore ambientale e dello spazio, che sono di competenza dell’ amministrazione comunale.
4. L’ ufficio per il patrimonio comunale ed i servizi pubblici a carattere economico espleta compiti rilevati ai seguenti settori:
– amministrazione del patrimonio comunale;
– gestione dei terreni edificabili;
– evidenza del patrimonio comunale (bilancio patrimoniale);
– servizi pubblici a carattere economico di natura locale (servizi pubblici di tutela ambientale, servizi pubblici comunali e di altro genere);
– strade e vie pubbliche a carattere locale nonché economia abitativa;
– agricoltura, demanio forestale e pesca.
L’ ufficio per il patrimonio comunale ed i servizi pubblici a carattere economico espleta anche altri compiti di competenza dell’ amministrazione comunale che sono attinenti il patrimonio del comune, i servizi pubblici a carattere economico e gli investimenti nell’ infrastruttura dell’ economia.
5. L’ ufficio per l’ ispezione comunale espleta compiti attinenti l’ attuazione delle disposizioni comunali ed altre, che gli affidano la competenza per il controllo nel settore dell’ assetto comunale, del traffico stazionario, della quiete e dell’ ordine pubblico.
L’ ufficio, nell’ ambito dell’ espletamento delle sue mansioni, fruisce delle autorizzazioni definite nelle leggi e nei decreti comunali per il settore dell’ ispezione comunale.
art. 7
I compiti di competenza dell’ amministrazione comunale che non sono elencati nell’ articolo 6 vengono espletati dall’ ufficio nelle cui competenze rientra il compito in funzione della sua natura. In merito decide il sindaco o il segretario dell’ amministrazione comunale.
Nel caso la questione sia tale che, in funzione della sua natura non rientri nelle competenze degli uffici dal punto 2 al punto 5 dell’ articolo 6, essa viene evasa dall’ ufficio del sindaco.
art. 8
L’ operato dell’ amministrazione comunale e pubblico.
In merito all’ operato dell’ amministrazione comunale il sindaco o una persona da questi autorizzata forniscono informazioni al pubblico.
L’ amministrazione comunale ovvero i suoi impiegati sono in dovere di tutelare la segretezza dei dati che con legge o con altra disposizione vengono definiti quali segreto personale, di stato o d’ ufficio.
art. 9
Per la preparazione e l’ attuazione di singoli compiti unici o saltuari a carattere piů impegnativo, che necessitano dell’ attivita di due o piů unita organizzative, il sindaco puo nominare gruppi di lavoro o di progetto, i cui dirigenti sono direttamente responsabili al sindaco per l’ operato inerente i compiti o i progetti determinati.
art. 10
Il segretario del consiglio comunale risponde per il suo operato al consiglio comunale ed al sindaco.
art. 11
I compiti amministrativi e professionali dell’ amministrazione comunale vengono espletati dal segretario dell’ amministrazione comunale, dai capi ufficio, dagli impiegati amministrativi di livello superiore, dagli impiegati amministrativi e professionali, nonché dal personale tecnico in conformita all’ atto di sistematizzazione dei posti di lavoro dell’ amministrazione comunale, che viene definito dal sindaco.
art. 12
Nelle questioni amministrative in prima istanza, di competenza originale del comune, decide il segretario dell’ amministrazione comunale, che a livello decisionale puo autorizzare un impiegato dell’ amministrazione che soddisfa le condizioni previste dalla legge per dirigere il procedimento amministrativo e decidere in merito.
art. 13
Il segretario dell’ amministrazione comunale puo autorizzare un altro impiegato dell’ amministrazione, che soddisfa le condizioni prescritte, per la direzione del procedimento sino al rilascio della decisione.
In seconda istanza, in merito alle questioni amministrative di competenza originale del comune, decide il sindaco. Il procedimento viene diretto da un impiegato dell’ amministrazione autorizzato dal sindaco. Contro la decisione del sindaco e ammesso il contenzioso amministrativo.
Nelle questioni amministrative trasferite in competenza al comune decide in prima istanza il sindaco, che puo autorizzare per la direzione del procedimento un impiegato dell’ amministrazione che soddisfa le condizioni prescritte.
art. 14
In merito all’ esonero del segretario dell’ amministrazione comunale o di una altro impiegato dell’ amministrazione dal potere decisionale nell’ ambito del procedimento amministrativo decide il sindaco.
In merito all’ esonero del sindaco dal potere decisionale nell’ ambito del procedimento amministrativo decide il consiglio comunale, che in questo caso decide pure in merito alla questione amministrativa.
art. 15
Gli impiegati dell’ amministrazione comunale vengono assunti in rapporto di lavoro dal sindaco in base alla sistematizzazione dei posti di lavoro. Per l’ assunzione in rapporto di lavoro e per decidere in merito agli altri diritti derivanti dal rapporto di lavoro il sindaco puo autorizzare il segretario dell’ amministrazione comunale.
In merito alla responsabilita dell’ impiegato nell’ amministrazione comunale decide in prima istanza il sindaco, mentre in seconda istanza decide la commissione disciplinare composta da tre membri, nominata dal sindaco.
art. 16
Per gli impiegati nell’ amministrazione comunale si applicano analogicamente le disposizioni inerenti i rapporti di lavoro e le retribuzioni, che vigono per gli impiegati dell’ amministrazione statale.
Le retribuzioni degli impiegati nell’ amministrazione comunale vengono determinate dal sindaco.
III. DISPOSIZIONI FINALI
art. 17
Gli impiegati dell’ amministrazione del precedente Comune di Pirano, che in base alla Delibera statutaria del Comune di Pirano (Pubblicazioni ufficiali, n, 27/94) ed alla delibera del Consiglio comunale del Comune di Pirano, n. 021-3/93-94, d.d. 23. 12. 1994, sono stati acquisiti dal nuovo Comune di Pirano, continuano con il lavoro in qualita di impiegati della nuova amministrazione comunale.
Gli impiegati di cui al comma precedente di questo articolo attuano i diritti e gli obblighi derivanti dal rapporto di lavoro nella nuova amministrazione comunale in conformita alla legge, allo statuto comunale, al decreto ed all’ atto di sistematizzazione, dal 1. 1. 1995 in avanti.
art. 18
L’ atto di sistematizzazione dei posti di lavoro nell’ amministrazione comunale viene determinato dal sindaco entro 30 giorni dall’ entrata in vigore di questo decreto.
art. 19
Con il giorno dell’ entrata in vigore di questo decreto cessa la validita del Decreto inerente la costituzione e le competenze lavorative dell’ Amministrazione del Comune di Pirano (Pubblicazioni ufficiali, n. 23/90, d.d. 26. 7. 1990).
art. 20
Questo decreto entra in vigore il giorno successivo alla sua pubblicazione sulla Gazzetta ufficiale della Repubblica di Slovenia.
Numero: 021-4/95
Pirano, 1. 6. 1995
Il Presidente
del Consiglio comunale
Dott. Milena Oblak-Juh