Na podlagi 114. člena zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 14/90, 5/91, 71/93), kolektivne pogodbe za gozdarstvo Slovenije (Uradni list RS, št. 68/94), ter po opravljenih pogajanjih sta pogodbeni stranki sklenili
S P R E M E M B E
kolektivne pogodbe za gozdarstvo Slovenije
1. člen
Zadnji stavek četrtega odstavka 33. člena se spremeni tako, da se glasi: “V tem času ima delavec pravico do nadomestila plače v višini, ki je določena v 96. členu te pogodbe.”
2. člen
3. točka 37. člena se spremeni tako, da se glasi: “z delom ob sobotah, in sicer največ 20 sobot na leto, vendar največ 3 sobote na mesec za vsa delovna mesta, ki so vezana na teren.”
V 4. točki 37. člena se za besedami”z izrabo dopusta” doda vejica, za njo sledi “vendar največ 10 dni”.
3. člen
42. člen se za besedami “socialni in drugi pogoji” spremeni tako, da se glasi:
- delavci, ki so dopolnili najmanj 50 let starosti, največ do 5 delovnih dni;
- delavci, ki jim je priznana najmanj 60 % telesna okvara, do največ 5 delovnih dni;
- delovnim invalidom, ki imajo pravico do skrajšanega delovnega časa, do največ 5 delovnih dni;
- delavcem, ki negujejo in varujejo težje telesno ali duševno prizadeto osebo, do največ 5 delovnih dni;
- delavci za otroke s kroničnimi obolenji, do 3 delovne dni;
- delavki za otroke, mlajše od 3 let starosti in delavki oziroma delavcu samohranilcu otroka do 14 let starosti, za vsakega otroka največ 2 delovna dneva;
- delavkam za otroke stare 3 do 7 let, za vsakega otroka 1 delovni dan;
- delovnim invalidom II. in III. kategorije, do 2 delovna dneva;
- delavcem mlajšim od 18 let, 7 delovnih dni.
Na podlagi teh kriterijev poslovodni organ določi konkretno število dni dopusta za posameznega delavca.
4. člen
Zadnji stavek četrtega odstavka 91. člena se spremeni tako, da se glasi: “Odločitev na podlagi teh meril sprejme poslovodni organ na podlagi predhodnega soglasja organa upravljanja in soglasja sindikata. Višino znižanja določa tarifna priloga.”
5. člen
Zadnji odstavek 104. člena se spremeni tako, da se glasi: “Enaka pomoč pripada delavcu tudi v primeru težje invalidnosti, bolezni daljše od 6 mesecev ali elementarne nesreče.”
6. člen
Tarifna priloga h kolektivni pogodbi za gozdarstvo se v celoti črta. Nova tarifna priloga se glasi:
1. Izhodiščne plače iz 89. člena kolektivne pogodbe za gozdarstvo so po posameznih tarifnih razredih za mesec april 1995 take:
-------------------------------------------------------------------------
Izhod. bruto plača
Tarifni razredi za poln delovni čas
A B
-------------------------------------------------------------------------
I. enostavna dela 51.500 51.500
II. manj zahtevna dela 56.650 75.190
III. srednje zahtevna dela 63.345 86.005
IV. zahtevna dela 70.555 91.670
V. bolj zahtevna dela 79.825 94.245
VI. zelo zahtevna dela 95.275 99.395
VII. visoko zahtevna dela 108.150 123.600
VIII. najbolj zahtevna dela 128.750 146.775
IX. izjemno zahtevna dela 154.500 176.130
--------------------------------------------------------------------------
Izhodiščne plače za tipična dela v gozdarstvu iz stolpca “B” zajemajo delo na terenu in s tem povezane težavne pogoje dela. Delo na terenu je sestavina zahtevnosti dela gozdarskih delavcev. Zato veljajo za delavce, kadar delajo na terenu.
Izhodiščne plače se lahko znižajo največ za 5%. Odločitev na osnovi meril iz 91. člena sprejme poslovodni organ po predhodnem doseženem soglasju organov upravljanja in sindikata. Sindikat je dolžan podati svoje mnenje v roku 10 dni.
Če pristojni organ ne upošteva mnenja sindikata, lahko sindikat sproži postopek pred arbitražo v skladu z določili te kolektivne pogodbe.
Znižanje lahko traja največ 6 mesecev razen v primeru, ki je kot izjemen naveden v 91. členu. Znižanje se lahko podaljša za enako obdobje po ponovni pridobitvi mnenja sindikata.
2. Izhodiščne plače se vsake tri mesece povečujejo za naslednje trimesečje za 80% rasti cen na drobno v zadnjem trimesečju.
Ko rast cen na drobno v primerjavi z marcem 1995 preseže 10% se za nadaljnje povečanje izhodiščnih plač upošteva celotna rast cen na drobno.
Prva uskladitev se izvede na osnovi rasti cen v obdobju april–junij 1995 v skladu s prvim odstavkom te točke.
3. Regres za letni dopust za leto 1995 znaša v bruto znesku 70% zadnjega znanega statističnega podatka o povprečni bruto mesečni plači v gospodarstvu Republike Slovenije. Regres za zaposlene, katerih plača je nižja od povprečja v gospodarstvu, znaša 100% povprečne mesečne bruto plače v gospodarstvu v Republiki Sloveniji.
Regres za letni dopust se obračunava in izplačuje kot individualna pravica delavca. Če se regres izplača v več delih, se od nove osnove lahko obračuna le neizplačani del.
4. Povračila stroškov prehrane in stroškov za službena potovanja se izplačujejo in povečujejo v višini zgornjega zneska določenega z uredbo o višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih prejemkov, ki se pri ugotavljanju davčne osnove priznavajo kot odhodek, oziroma v skladu s posebnim predpisom, ki bo poenotil izplačila povračil stroškov prehrane, regresa za letni dopust in stroškov za službena potovanja za vse zaposlene v Republiki Sloveniji.
7. člen
Spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za gozdarstvo Slovenije pričnejo veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 25. aprila 1995.
Predstavnik delodajalcev
GZS-Splošno združenje
gozdarstva Slovenije
predsednik
izvršilnega odbora
mag. Emilijan Trafela l. r.
Predstavnik delojemalcev:
Sindikat gozdarstva
Slovenije
predsednik
republiškega odbora
Marko Fičur l. r.
Ta sprememba kolektivne pogodbe je bila s sklepom o registraciji spremembe kolektivne pogodbe, ki ga je izdalo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve vpisana v register kolektivnih pogodb z datumom 14. 7. 1995 pod zap. št. 50/1 in št. spisa 121-03-044/94-07.