Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o preprečevanju pranja denarja (ZPPDPEN-A)
Razglašam zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o preprečevanju pranja denarna (ZPPDPEN-A), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 24. oktobra 1995.
Št. 012-01/95-102
Ljubljana, dne 1. novembra 1995.
Predsednik
Republike Slovenije
Milan Kučan l. r.
Z A K O N
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O PREPREČEVANJU PRANJA DENARJA (ZPPDPEN-A)
1. člen
V zakonu o preprečevanju pranja denarja (Uradni list RS, št.36/94) se v drugem odstavku 1. člena za tretjo alineo doda četrta alinea, ki se glasi:
“– prikrivanje nezakonito pridobljenega družbenega premoženja in družbenega kapitala pri lastninskem preoblikovanju podjetij.”
2. člen
V prvem odstavku 4. člena se besedilo “vsakem sprejemu in izročitvi gotovine, vrednostnih papirjev ali plemenitih kovin in draguljev” nadomesti z besedilom “vsaki transakciji z gotovino, vrednostnimi papirji ali plemenitimi kovinami in dragulji”, za besedo “zahteva” pa se dodata besedi “ali opravi”.
V četrtem odstavku 4. člena se beseda “le” nadomesti z besedo “tudi”.
3. člen
V 5. členu se za drugim odstavkom dodata tretji in četrti odstavek, ki se glasita:
“Pri pologih v dnevno nočni trezor se opravi identifikacija odgovornih oseb organizacij.
Če iz uradnih osebnih dokumentov ni mogoče pridobiti vseh podatkov iz 26. člena tega zakona, se manjkajoči podatki pridobijo od stranke.”
4. člen
Za 6. členom se doda nov 6.a člen, ki se glasi:
“6.a člen
Če organizacija v primerih iz četrtega odstavka 5. člena in prvega odstavka 6. člena podvomi v resničnost podatkov, lahko od stranke zahteva tudi njeno pisno izjavo.”
5. člen
V 8. členu se za besedo “Urad” dodata besedi “Republike Slovenije”.
6. člen
V prvem odstavku 9. člena se za besedo “podatke” dodata besedi “in informacije”, črtata pa se besedi “od organizacij”.
7. člen
V 10. členu se za prvim odstavkom doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
“Organizacije morajo sporočati uradu tudi podatke o več med seboj povezanih gotovinskih transakcijah, ki skupno presegajo vrednost 3,600.000 tolarjev.”
Sedanji drugi in tretji odstavek postaneta tretji in četrti odstavek.
8. člen
V prvem odstavku 12. člena se za besedo “prvega” doda vejica in črta beseda “in”, za besedo “drugega” pa se doda besedilo “in tretjega”.
9. člen
14. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Če urad oceni, da so v zvezi s transakcijami ali določenimi osebami podani razlogi za sum pranja denarja, lahko od organizacij zahteva podatke iz 26. člena tega zakona, podatke o premoženjskem stanju in bančnih vlogah teh oseb ter druge podatke in informacije, ki so potrebne za odkrivanje pranja denarja.
V primerih iz prejšnjega odstavka tega člena morajo organizacije uradu na njegovo zahtevo poslati tudi vso potrebno dokumentacijo.
Urad lahko od organizacij zahteva pisno informacijo in dokumentacijo v zvezi z opravljanjem njihovih nalog po tem zakonu.
Podatke, informacije in dokumentacijo iz prejšnjih odstavkov tega člena morajo organizacije poslati uradu brez odlašanja, najkasneje pa v 15 dneh od prejema zahteve.
Urad lahko zaradi obsežnosti dokumentacije ali drugih upravičenih razlogov organizaciji s pisnim obvestilom podaljša rok iz prejšnjega odstavka, lahko pa v takih primerih opravi pregled dokumentacije v organizaciji.”
10. člen
Za 15. členom se dodata 15.a in 15.b člen, ki se glasita:
“15.a člen
Če urad oceni, da so v zvezi s transakcijami ali določenimi osebami podani razlogi za sum pranja denarja, lahko od državnih organov in organizacij z javnimi pooblastili zahteva podatke in informacije, ki so potrebne za odkrivanje pranja denarja.
15.b člen
Zaradi centralizacije in analize vseh podatkov s področja pranja denarja so Banka Slovenije, sodišča, državna tožilstva in drugi državni organi dolžni uradu posredovati podatke v zvezi s postopki o prekrških po tem zakonu in o kaznivih dejanjih pranja denarja.
Državni organi in Banka Slovenije so dolžni uradu tekoče posredovati naslednje podatke: ime, priimek, datum rojstva in naslov ovadene osebe ali osebe, zoper katero je bil podan predlog za uvedbo postopka o prekršku, zakonsko označbo ter kraj, čas in način storitve dejanja, ki ima znake kaznivega dejanja ali prekrška.
Državna tožilstva in sodišča so dolžna uradu najmanj enkrat letno posredovati naslednje podatke: ime, priimek, datum rojstva in naslov ovadene osebe ali osebe, zoper katero je bil podan predlog za uvedbo postopka o prekršku, fazo postopka in njihovo zadnjo odločitev v posamezni fazi ter zakonsko označbo kaznivega dejanja ali prekrška.”
11. člen
17. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Urad sme posredovati pridobljene podatke in informacije tujim organom in mednarodnim organizacijam na njihovo zahtevo ali na lastno iniciativo ob pogoju dejanske vzajemnosti.”
12. člen
V 18. členu se za besedo “podatkov” dodata besedi “in informacij”, besedi “posamezni transakciji” pa se nadomestita z besedo “transakcijah”.
13. člen
20. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Organizacija svoji stranki ali tretji osebi ne sme razkriti, da je ali da bo podatek ali informacija o njej ali o transakciji iz tretjega odstavka 10. člena in iz 14. člena tega zakona sporočen uradu.
Podatek o zahtevi in posredovanju podatkov ter informacij iz prejšnjega odstavka tega člena je uradna tajnost.”
14. člen
21. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Pri dajanju podatkov in informacij po tem zakonu za organizacije, državne organe, sodišča in njihove delavce ne velja obveznost varovanja bančne, poslovne in uradne tajnosti.”
Organizacije ne odgovarjajo za škodo, povzročeno strankam ali tretjim osebam, če uradu dajo podatke in informacije ali izvršijo njegovo odredbo o začasni ustavitvi izvršitve transakcije v skladu z določbami tega zakona ali na njegovi podlagi izdanih predpisov.”
15. člen
V 22. členu se za besedo “Urad” postavi vejica in doda besedilo: “organi carinske službe”, za besedo “podatke” pa se dodata besedi “in informacije”.
16. člen
V prvem odstavku 23. člena se pika nadomesti z vejico in za besedo “organizacij” doda besedilo: “državnih organov in sodišč.”
V tretjem odstavku se beseda “pet” nadomesti z besedo “deset”.
17. člen
V 24. členu se za besedama “v Uradu” postavi vejica in doda besedilo: “organih carinske službe”.
18. člen
V prvem odstavku 25. člena se za besedilom: “iz 4. člena tega zakona” vejica nadomesti s piko in črta besedilo: “Urad pa evidence o transakcijah iz 10. člena tega zakona”.
Za drugim odstavkom se doda tretji odstavek, ki se glasi:
“Urad vodi evidence o transakcijah iz 10. člena in evidence podatkov iz 15.b člena tega zakona.”
19. člen
V prvem odstavku 26. člena se v drugi in tretji alinei črta beseda “poklic”, v peti alinei pa se za besedo “datum” dodajo besede: “in čas izvedbe”.
V tretjem odstavku se pika nadomesti z vejico in doda besedilo: “znesek transakcije, kraj in čas prehoda državne meje ter namen prenosa gotovine ali čekov.”
Za tretjim odstavkom se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
“Evidence iz tretjega odstavka 25. člena tega zakona, ki se nanašajo na transakcije, obsegajo podatke iz prvega odstavka tega člena. Evidence o prekrških po tem zakonu in kaznivih dejanjih pranja denarja pa obsegajo naslednje podatke: ime, priimek, datum rojstva in naslov ovadene osebe ali osebe, zoper katero je bil podan predlog za uvedbo postopka o prekršku, kraj, čas in način storitve dejanja, ki ima znake kaznivega dejanja ali prekrška, fazo postopka, v kateri se nahaja zadeva ter zakonsko označbo kaznivega dejanja ali prekrška.”
Dosedanji četrti odstavek postane peti odstavek.
20. člen
27. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Z denarno kaznijo najmanj 1,000.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba, če:
– ne identificira stranke, ki zahteva ali opravi transakcijo, odpre račun ali vzpostavi trajno poslovno razmerje (4. člen),
– ne hrani podatkov in dokumentacije najmanj pet let po opravljeni transakciji oziroma po prenehanju veljavnosti pogodbe (7. člen),
– uradu ne pošlje predpisanih podatkov ali jih ne pošlje v določenih rokih (prvi, drugi, tretji in četrti odstavek 10. člena ter prvi in četrti odstavek 12. člena),
– ne upošteva odredbe urada o začasni ustavitvi izvršitve transakcije (13. člen),
– uradu ne pošlje zahtevanih podatkov, informacij in dokumentacije ali jih ne pošlje v določenih rokih (14. člen),
– ne zagotovi notranje kontrole nad opravljanjem nalog po tem zakonu ali ne poskrbi za strokovno usposabljanje delavcev, ki opravljajo naloge, določene s tem zakonom (16. člen),
– ne vodi evidenc (prvi odstavek 25. člena),
– evidence iz prvega odstavka 25. člena ne vsebujejo predpisanih podatkov (26. člen).
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
Z denarno kaznijo najmanj 500.000 tolarjev se kaznuje posameznik, ki opravlja samostojno dejavnost, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.”
21. člen
28. člen se črta.
22. člen
V drugem odstavku 29. člena se številka “5” nadomesti s številko “4”.
23. člen
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 715-02/93-2/6
Ljubljana, dne 24. oktobra 1995.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Jožef Školč l. r.