Uradni list

Številka 63
Uradni list RS, št. 63/1995 z dne 6. 11. 1995
Uradni list

Uradni list RS, št. 63/1995 z dne 6. 11. 1995

Kazalo

2935. Odlok o načinu izvajanja gospodarske javne službe distribucije zemeljskega plina, stran 4947.

Na podlagi 3. in 7. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/95) in 17. člena statuta Občine Kamnik (Uradni list RS, št. 39/95) je Občinski svet občine Kamnik na 8. seji dne 4. 10. 1995 sprejel
O D L O K
o načinu izvajanja gospodarske javne službe distribucije zemeljskega plina
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta odlok ureja način opravljanja gospodarske javne službe distribucije zemeljskega plina v Občini Kamnik in določa pogoje za oskrbo uporabnikov s plinom (v nadaljevanju: javna služba).
2. člen
Distribucija zemeljskega plina iz lokalnega javnega omrežja je v Občini Kamnik gospodarska javna služba.
Gospodarska javna služba iz prvega odstavka tega člena obsega:
– vzdrževanje in upravljanje lokalnega javnega omrežja za distribucijo zemeljskega plina (v nadaljnjem besedilu: plin);
– dobavo plina uporabnikom na tem omrežju;
– nakup plina od izvajalca javne službe transporta plina in prodajo plina uporabnikom na distribucijskem omrežju.
3. člen
Izvajalec javne službe transporta plina je v smislu tega odloka pravna oseba, ki v skladu s predpisi izvaja to javno službo in v tem okviru dobavlja plin izvajalcu javne službe distribucije plina (distributer plina) na območju Občine Kamnik.
Distributer plina je pravna oseba, ki v skladu s predpisi in splošnimi akti Občine Kamnik opravlja gospodarsko javno službo distribucije plina na območju ali delu območja Občine Kamnik.
4. člen
Uporabnik plina v smislu tega odloka je vsaka fizična ali pravna oseba, ki ji distributer plina dobavlja plin iz distribucijskega omrežja ob pogojih, predpisanih s tem odlokom.
Uporabniki, ki so ob uvedbi tega odloka priključeni na transportno omrežje (magistralno omrežje), lahko ostanejo ne glede na določbe prejšnjih dveh odstavkov uporabniki na transportnem omrežju.
II. ORGANIZACIJSKA IN PROSTORSKA ZASNOVA DISTRIBUCIJE PLINA
5. člen
Distribucijo plina se lahko opravlja v vseh organizacijskih oblikah, predvidenih v zakonu o gospodarskih javnih službah.
Praviloma se za distribucijo plina podeli koncesija, in sicer tako, da mora distributer tudi zgraditi distribucijsko omrežje.
6. člen
Koncesija se podeli za določeno oskrbovalno območje, ki obsega del ali celotno ozemlje občine in se določi z odlokom občinskega sveta.
Če v odloku o podelitvi koncesije (koncesijski akt) oskrbovalno območje ni določeno, se šteje, da je oskrbovalno območje tisto, ki ga obsega odlok o lokacijskem načrtu za distribucijsko omrežje.
Že podeljena koncesija se lahko razširi brez razpisa tudi na druga oskrbovalna območja.
Podrobneje določi pogoje koncesije v skladu s tem odlokom koncesijski akt in v skladu z njim koncesijska pogodba.
7. člen
Na oskrbovalnih območjih je priključitev obvezna za stavbe, v katerih je potrebna vgraditev oziroma obratovanje toplotnih energetskih naprav skupne moči preko 50 KW.
Za nove stavbe in za obstoječe stavbe, ki se jih dograjuje, nastane obveznost priključitve na javno plinovodno omrežje ob dograditvi oziroma ob začetku uporabe stavbe.
Za obstoječe stavbe, ki jih je v smislu določil prvega odstavka tega člena obvezno priključiti na distribucijsko plinovodno omrežje, je rok priključitve tretje leto po tem, ko je distributer plina pisno obvestil zavezanca za priključitev o možnosti priključitve na javno plinovodno omrežje.
Za stavbe, v katerih je potrebna vgraditev ali obratovanje toplotnih energetskih naprav skupne moči do 50 KW, nastane obveznost priključitve le, če je to predvideno s prostorskimi izvedbenimi akti ali s programi sanacije ekološkega stanja okolja, ki jih sprejme Občinski svet občine Kamnik.
Obveznost priključitve se ne nanaša na stavbe, za katere je urejena oziroma je s projekti predvidena uporaba virov energije, ki po veljavnih standardih in normativih ne povzročajo onesnaževanje okolja preko dovoljenih meja.
8. člen
Zavezanec za prikljkučitev stavbe na distribucijsko omrežje je lastnik, upravljalec, ali investitor stavbe, če ga za priključitev zavezuje ta odlok.
9. člen
Distributer plina ima pri opravljanju gospodarske javne službe javna pooblastila, določena v zakonu, in sicer:
– izdajanje soglasja za priključitev na distribucijsko omrežje;
– dovoljenje za priključitev;
– izdajanje predhodnih pogojev in soglasij k posegom v prostor.
Distributer plina ima pravico začasno omejiti tlak, prekiniti ali ustaviti dobavo plina pod pogoji, določenimi v zakonu, predpisu državnega organa in tem odloku.
O pritožbah zoper akte, izdane po javnem pooblastilu, odloča župan.
III. INFRASTRUKTURNI OBJEKTI IN NAPRAVE
10. člen
Infrastrukturni objekti in naprave za distribucijo plina sestavljajo distribucijsko omrežje.
Distribucijsko omrežje obsega primarne in sekundarne plinovode in naprave, ki so namenjene oskrbi uporabnikov plina na tem omrežju, vključno s hišnimi priključki.
Hišni priključek je priključni cevovod za dovod plina do posamezne zgradbe s potrebnimi napravami na omrežju in z glavnim zapornim elementom (požarno pipo) ter plinomerom.
Notranja plinska napeljava zajema vso plinovodno napeljavo od plinomera do posameznih plinskih trošil.
Plinska trošila so naprave, ki so priključene na plinsko inštalacijo in trošijo plin.
Notranja plinska inštalacija in plinska trošila niso sestavni del distribucijske infrastrukture in so last uporabnika.
11. člen
Če se opravlja distribucija plina na podlagi koncesije, da občina distribucijsko insfrastrukturo v njeni lasti v najem distributerju.
Kadar je na oskrbovalnem območju potrebno novo distribucijsko omrežje, ga zgradi distributer, ki opravlja distribucijo plina na podlagi koncesije. Z njegovo zgraditvijo postane lastnik tega omrežja za čas trajanja koncesije.
Koncesionar stvari, ki sestavljajo infrastrukturo, ne sme odsvojiti; pogodba, sklenjena v nasprotju s to določbo, je nična.
Koncesionar je dolžan infrastrukturo tekoče in investicijsko vzdrževati, kar je sestavni del izvrševanja javne službe.
12. člen
Distribucijsko infrastrukturo, ki je v lasti občine, le-ta vloži v javno podjetje, ki opravlja distribucijo plina.
Javno podjetje lahko pridobi infrastrukturo tudi z vlaganji javnega ali zasebnega kapitala.
Javno podjetje stvari, ki sestavljajo infrastrukturo, ne sme odsvojiti; pogodba, sklenjena v nasprotju s to določbo, je nična.
Javno podjetje je dolžno infrastrukturo tekoče in investicijsko vzdrževati, kar je sestavni del izvrševanja javne službe.
13. člen
Na stvareh, ki sestavljajo infrastrukturo, ni mogoče pridobiti lastninske pravice s priposestvovanjem ali okupacijo.
Na stvareh, ki sestavljajo infrastrukturo ni mogoče obremeniti s hipoteko ali jih dati v zastavo.
Služnosti in druge stvarne pravice je mogoče ustanoviti na nepremičninah, ki sestavljajo infrastrukturo le, če to ne nasprotuje njihovemu namenu v okviru izvrševanja javne službe.
IV. PRIKLJUČEVANJE NA DISTRIBUCIJSKO OMREŽJE
14. člen
Uporabnik se priključi na distribucijsko omrežje na način in pod pogoji določenimi s tem odlokom, ne glede na to, ali se priključuje na lastno zahtevo ali je k temu zavezan s tem odlokom.
15. člen
Uporabnik mora pri distributerju plina vložiti zahtevek za priključitev stavbe na javno plinovodno omrežje. Zahtevek mora vsebovati vse potrebne podatke za odločanje o možnostih in pogojih priključitve.
16. člen
Distributer plina je dolžan na podlagi pravilno sestavljenega zahtevka izdati zavezancu za priključitev soglasje za priključitev v roku petnajst dni.
Soglasje za priključitev mora vsebovati tehnične, finančne in organizacijske pogoje in obveznosti, ki jih mora uporabnik izpolniti za priključitev stavbe na javno plinovodno omrežje ali spremembo priključne moči. Priključna moč je enaka vsoti nazivnih moči vseh priključenih plinskih trošil.
Distributer je dolžan dati investitorju ali uporabniku pisno soglasje za priključitev, če so pogoji v zahtevi za soglasje usklajeni s pogoji iz tega odloka in če to dopuščajo zmogljivosti distribucijskih infrastrukturnih objektov in naprav.
17. člen
Uporabnik je dolžan nositi del stroškov izgradnje hišnega priključka.
Plačilo stroškov v zvezi z ureditvijo priključka in izvedbo priključitve se ureja s pogodbo med distributerjem in uporabnikom.
18. člen
Po končanih preizkusih hišne plinske napeljave mora o rezultatih izvajalec izdati pisni atest ter izjavo o sposobnosti hišne plinske napeljave za obratovanje.
O funkcionalnem preizkusu plinskih trošil mora izdati pisno izjavo pooblaščeni servis.
19. člen
Uporabnik mora, ko je izpolnil vse pogoje iz soglasja za priključitev, pridobiti od distributerja plina dovoljenje za priključitev stavbe na javno plinovodno omrežje.
Zahtevku za izdajo dovoljenja za priključitev mora priložiti potrebno dokumentacijo iz prejšnjega člena, iz katere je razvidno, da so vsa izvedena dela na plinski napeljavi in na plinskih porabnikih v stavbi izvedena v skladu s strokovno-tehničnimi predpisi, standardi in normativi ter v skladu s pogoji soglasja za priključitev.
20. člen
Distributer plina mora izvesti priključitev potem, ko je na podlagi predložene dokumentacije in pregleda izvedenih del ugotovljeno, da priključitev stavbe na javno plinovodno omrežje ne predstavlja nevarnosti glede požara, prometa ter življenja in zdravja ljudi v stavbi in v njeni okolici.
Distributer plina lahko zavrne priključitev, dokler niso izpolnjeni pogoji iz predhodnega odstavka tega člena. Pred izdajo dovoljenja za priključitev mora distributer plina vročiti uporabniku navodila glede varnega ravnanja in ukrepanja pri uporabi plina. Uporabnik mora podpisati prejem navodil in se zavezati, da bo poskrbel za seznanitev morebitnih drugih odjemalcev plina v stavbi z navodili.
21. člen
Stroški prvega pregleda, preizkusov in atestov plinske napeljave in plinskih trošil v stavbi bremenijo lastnika, upravljalca ali investitorja stavbe. Stroški rednih in izrednih pregledov po priključitvi objekta na javno plinovodno omrežje bremenijo distributerja plina.
22. člen
V dokumentaciji za priključitev, ki ga izda distributer plina potem, ko so izpolnjeni vsi pogoji, mora navesti imena odgovornih oseb, ki so izvedle pregled plinske napeljave in plinskih trošil v stavbi.
Dokumentacijo za priključitev mora distributer plina trajno hraniti v svojem arhivu.
23. člen
Neposredno priključitev stavbe na javno plinovodno omrežje sme opraviti le distributer plina.
24. člen
Določbe tega odloka o priključitvi se uporabljajo tudi za povečanje priključne moči.
V. CENA PLINA IN PLAČEVANJE PORABLJENEGA PLINA
25. člen
Cena plina se določa v skladu z zakonom in drugimi predpisi tako, da pokrije vse stroške distributerja v zvezi z distribucijo.
Cena plina ne sme presegati cene lahkega kurilnega olja glede na pridobljeno toplotno energijo in način uporabe.
26. člen
Podrobneje ureja način določanja cene plina za različne kategorije uporabnikov in način obračunavanja ter plačevanja plina odlok občinskega sveta (tarifa).
27. člen
Ceno plina določa v skladu z zakonom in drugimi predpisi ter na podlagi tarife pristojni organ občinske uprave na predlog distributerja ali po uradni dolžnosti.
28. člen
Uporabnik je dolžan plačati porabljeno količino plina v določenem obdobju (obračunsko obdobje), ki ne sme biti daljše od dveh mesecev.
Količina dobavljenega plina se ugotavlja s predpisanim plinomerom. Distributer plina mora plinomere redno pregledovati in jih zamenjavati v skladu s predpisi, ki urejajo kontrolo meril.
Uporabnik je dolžan distributerju omogočiti dostop do merilnih naprav zaradi odčitavanja, vzdrževanja ali zamenjave plinomera.
Če distributer zaradi odsotnosti uporabnika ni mogel odčitati plinomera, je uporabnik dolžan po distributerjevem obvestilu javiti pravilen odčitek v roku in na način, ki ga le-ta določi. Če uporabnik ne javi odčitka plinomera, mu distributer obračuna dobavljene količine plina glede na dobavo plina v preteklem odbodju z upoštevanjem dinamike dobave.
Redne preglede plinomerov v zakonitem roku in zamenjavo dotrajanih plinomerov, opravlja distributer plina na svoje stroške v skladu z veljavnimi predpisi.
29. člen
Uporabnik in distributer se lahko v skladu s tarifo dogovorita, da plačuje uporabnik plin v enakih obrokih glede na povprečno porabo v preteklem letu ali ocenjeno porabo v tekočem letu.
Višina obroka mora biti določena realno in ne sme biti očitno v korist uporabnika ali distributerja.
Uporabnik lahko kadarkoli zahteva, da se odčita in obračuna njegova dotedanja poraba. Ukrep ustavitve dobave iz 33. člena tega odloka lahko distributer uporabi le v primeru, da uporabnik ne plača tako obračunanega plina.
30. člen
Prepovedan je kakršenkoli neupravičen odjem plina.
Za neupravičen odjem plina se šteje vsakršen odjem plina, ki je speljan mimo plinomera ali nedopusten poseg na plinomer. Neupravičen odjem plina se odjemniku plina obračuna iz polne priključne vrednosti plinskh trošil ob upoštevanju naslednjih ur dnevne uporabe plina:
– 6 ur dnevno za vse kuhalnike in štedilnike,
– 4 ure dnevno za vodne grelnike,
– 24 ur za hladilnike,
– 10 ur dnevno za razsvetljavo,
– 16 ur dnevno za obdobje od 1. oktobra do 1. maja za vsa trošila, ki služijo ogrevanju prostorov,
– pri drugih trošilih v industriji v odvisnosti od števila delovnih izmen 8, 16 in 24 ur.
Obračunana neupravičena poraba plina ne odvezuje uporabnika odškodninske ali kazenske odgovornosti.
VI. DOBAVA PLINA
31. člen
Distributer je dolžan dobavljati plin uporabniku nepretrgano in mu zagotavljati standardni tlak na plinomeru.
Distributer sme zmanjšati tlak ali prekiniti dobavo le v primerih, določenih v zakonu, drugem predpisu in tem odloku.
Distributer mora dobavljati plin tudi v primeru, če ima zaradi določene cene plina s tem izgubo.
Distributer mora dobavljati plin tudi ob nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile, če je to le objektivno mogoče.
V primerih iz drugega in tretjega odstavka tega člena ima distributer pravico zahtevati od Občine Kamnik povračilo dokazane izgube, ki so mu nastali z dobavo plina.
32. člen
Distributer sme začasno znižati običajni tlak plina ali prekiniti dobavo plina naslednjih primerih:
– pri rednih in izrednih vzdrževalnih delih na distribucijskem omrežju,
– pri priključevanju novih delov plinskega omrežja,
– pri okvarah na oskrbovalnem plinskem omrežju,
– če to zahtevajo dela pri gradnji in rekonstrukciji cest in drugih komunikacij, gradbenih objektov in drugih komunalnih napeljav.
Znižanje tlaka plina ali prekinitev dobave plina sme trajati le toliko časa, kolikor je nujno, da je odstranjem vzrok, zaradi katerega je do teh ukrepov prišlo.
Distributer je, razen v primeru nepredvidenega nujnega posega, dolžan predhodno obvestiti uporabnike o znižanju tlaka plina ali prekinitvah dobave plina.
Obvestilo mora biti objavljeno v sredstvih javnega obveščanja ali poslano pisno neposredno uporabniku najmanj 24 ur pred zmanjšanjem tlaka ali prekinitvijo dobave. V obvestilu morajo biti podani vsi ukrepi za zagotovitev varnosti.
33. člen
Distributer ustavi uporabniku dobavo energije po predhodnem pisnem obvestilu, če le-ta v roku, določenem v obvestilu, ne izpolni svoje obveznosti, v naslednjih primerih:
– če uporabnik moti dobavo plina drugim uporabnikom;
– če uporabnik na opomin dobavitelja ne zniža odjemne moči oziroma količine na dogovorjeno vrednost v zahtevanem roku;
– če uporabnik odreče ali onemogoči osebam, ki imajo pooblastilo distributerja, dostop do vseh delov priključka in do objektov, naprav in napeljav distribucijske infrastrukture,
– če uporabnik v primeru pomanjkanja energije ne upošteva posebnih ukrepov o omejevanju odvzema energije iz omrežja;
– če odjemalec namerno poškoduje naprave dobavitelja,
– če se neupravičeno odjema plin,
– če odjemalec ne dovoli dobavitelju dostopa do plinomera,
– če odjemalec v celoti ne plača dobavljenega plina.
34. člen
Distributer ustavi uporabniku dobavo energije brez predhodnega obvestila:
– če uporabnik z obratovanjem svojih plinskih objektov, naprav ali napeljav ogroža življenje ali zdravje ljudi ali ogroža premoženje;
– če uporabnikove naprave ovirajo redno dobavo plina drugim uporabnikom in uporabnik tega noče preprečiti,
– če uporabnik namerno poškoduje naprave distributerja.
35. člen
Uporabnik plina mora vzdrževati plinske napeljave in plinska trošila v stavbi v brezhibnem stanju.
Distributer plina ima pravico in dolžnost redno pregledovati plinsko napeljavo in plinska trošila v stavbi, izvajati preizkus brezhibnosti plinske napeljave ter izvajati funkcionalni preizkus priključenih plinskih trošil.
Distributer plina ima pravico do izrednega pregleda ali preizkusa plinske napeljave in plinskih trošil v stavbi, kadar obstaja utemeljen sum o nepravilnostih na plinski napeljavi, o brezhibnosti plinskih trošil ali o neupravičenem odjemu plina.
36. člen
Redne in izredne preglede in preizkus izvajajo pooblaščeni predstavniki distributerja plina, ki imajo za ta opravila pisna pooblastila.
Uporabnik je dolžan omogočiti pooblaščenim predstavnikom distributerja plina dostop v prostore stavbe zaradi izvajanja pregleda ali preizkusa plinske napeljave in plinskih trošil.
Redni pregledi se opravljajo po predhodnem obvestilu.
37. člen
Uporabnik plina je dolžan nemudoma javiti distributerju plina vsako zaznano okvaro na distribucijskem omrežju ali na plinski napeljavi v stavbi ter izvesti potrebne nujne ukrepe.
38. člen
Distributer je dolžan organizirati dežurno službo tako:
– da na vsak telefonski klic odgovori najkasneje v 30 sekundah;
– da usposobljeni delavci distributerja pridejo k uporabniku, ki je sporočil neobvladano izhajanje plina najkasneje v 60 minutah po obvestilu;
– da usposobljeni delavci distributerja pridejo k uporabniku, ki je sporočil okvaro, pri kateri ni neobvladanega izhajanja plina, najkasneje v dveh urah po obvestilu.
Določbe prejšnjega odstavka se uporabljajo tudi v primeru, da sporoči izhajanje ali okvaro na distribucijskem omrežju tretja oseba.
39. člen
V primeru pomanjkanja plina, ki nastane zaradi nepredvidljivih razmer, katerih posledic ni mogoče preprečiti, lahko pristojni organ občine odloči, da se določenim uporabnik začasno zmanjša tlak ali prekine dobava plina.
Pri tem mora upoštevati naslednji vrstni red uporabnikov:
– industrijski uporabniki, ki uporabljajo plin za ogrevanje in imajo na razpolago rezervni način ogrevanja;
– ostali industrijski uporabniki;
– vsi drugi poslovni uporabniki, razen vrtcev, šol, domov ostarelih in zdravstvenih zavodov, kar se nanaša tudi prostore oseb, ki opravljajo to dejavnost na podlagi koncesije;
– vsi ostali uporabniki.
Prekinitev dobave ne sme trajati več kot 8 ur. V primeru daljše prekinitve dobave so uporabniki upravičeni do povrnitve nastale škode.
VII. KONČNA DOLOČBA
40. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 061-1/95
Kamnik, dne 4. oktobra 1995.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Kamnik
Igor Podbrežnik, dipl. inž. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti