Na podlagi sporazuma med SFR Jugoslavijo in Republiko Italijo o brezcarinski blagovni menjavi v okviru Tržaškega sporazuma o maloobmenjem prometu z listama C in D z dne 25. maja 1984 (Uradni list SFRJ - Mednarodne pogodbe, št. 8/89), akta o notifikaciji nasledstva sporazumov nekdanje Jugoslavije z Republiko Italijo (Uradni list RS, št. 40/92 - Mednarodne pogodbe, št. 11/92), izmenjave not št. 002615/290 z dne 26.10. 1995 in št. 575-SD/95-24070 z dne 14. 12. 1995 v zvezi z blagovnimi listami C in D ter prvega odstavka 26. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o izvajanju Tržaškega sporazuma o maloobmenjem prometu za listo D v letu 1996
1. člen
Ta uredba ureja postopek in način izvajanja Tržaškega sporazuma o maloobmejnem prometu za listo D na carinskem območju Republike Slovenije v letu 1996.
2. člen
(1) Za blago, ki je navedeno v prilogi, in je po poreklu iz Republike Italije, se pri uvozu na carinsko območje Republike Slovenije v letu 1996 ne plačuje carina in posebna uvozna dajatev in sicer v okviru kvot določenih v prilogi, ki je sestavni del te uredbe.
(2) Poreklo blaga iz prvega odstavka tega člena, kontrolirajo carinski organi z vpogledom v dokumentacijo, ki je priložena carinski deklaraciji in preverjanjem podatkov v carinski deklaraciji.
(3) Blago, ki je v skladu s tem členom oproščeno plačila carine in sproščeno v prost promet, ostane pod carinskim nadzorom v skladu s 67. členom carinskega zakona.
(4) Kadarkoli se v tej uredbi omenja izraz ’uvoz’ to pomeni sprostitev blaga v prost promet, kakor tudi katerokoli drugo carinsko dovoljeno rabo ali uporabo blaga, pri kateri nastane ali lahko nastane carinski dolg.
3. člen
(1) Količine blaga v okviru posamezne kvote iz priloge k tej uredbi razdeli Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj med upravičence iz 4. člena te uredbe na predlog komisije, ki jo sestavljajo po en predstavnik Ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Gospodarske zbornice Slovenije - Službe za ekonomske odnose s tujino, direktor Območne zbornice Koper, direktor Območne zbornice Nova Gorica in po dva predstavnika podjetij iz navedenih območnih zbornic, ki jih imenuje upravni odbor navedenih območnih zbornic za dobo enega leta.
(2) Komisijo vodi in sklicuje predsednik komisije, ki ga člani komisije izvolijo izmed svojih članov.
(3) Komisija sprejme kriterije za oblikovanje predlogov o razdelitvi vrednosti blaga v okviru kvot iz priloge ter poslovnik o svojem delovanju. Komisija odloča z večino glasov članov, pri čemer ima predstavnik Ministrstva za ekonomske odnose in razvoj pravico veta, če je predlog v nasprotju z izvajanjem tekoče ekonomske politike.
4. člen
(1) Zahtevek za pridobitev določene količine blaga v okviru kvote za to blago, določene v prilogi, lahko vloži pravna oseba ter podjetnik posameznik (v nadaljevanju: upravičenec) s sedežem ali stalnim bivališčem v upravnih enotah Koper, Sežana, Nova Gorica, Piran, Izola, Ilirska Bistrica, Ajdovščina, Idrija in Tolmin. Zahtevek se vloži pri Službi za ekonomske odnose s tujino Gospodarske zbornice Slovenije.
(2) Zahtevek iz prejšnjega odstavka mora vsebovati naslednje podatke:
– firmo, matično številko in poln naslov vlagatelja - upravičenca,
– tarifno oznako za vsako blago (vsaj na šestmestnem nivoju),
– poimenovanje blaga,
– vrednost blaga, za katero se vlaga zahtevek,
– podatke o uvozu in izvozu blaga v preteklem oziroma tekočem letu po Tržaškem sporazumu,
– podatke o proizvodnih oziroma prodajnih in skladiščnih zmogljivostih.
5. člen
(1) Na podlagi predloga komisije iz 3. člena te uredbe izda Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj odločbo o dodelitvi določene količine blaga v okviru kvote posameznemu upravičencu, v kateri določi tudi rok, v katerem lahko upravičenec uvozi dodeljeno količino blaga v skladu z 2. členom te uredbe.
(2) Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj lahko razdeli količine blaga v okviru posamezne kvote tudi postopno, upoštevaje razmere na trgu zadevnega blaga, pri čemer mora biti kvota v celoti razdeljena najmanj dva meseca pred iztekom leta.
6. člen
(1) Upravičenec mora zagotoviti, da bo uvoženo blago v celoti porabljeno v nadaljnji proizvodnji ali potrošeno na območju upravnih enot navedenih v prvem odstavku 4. člena te uredbe.
(2) Upravičenci so dolžni voditi evidenco o uporabi blaga uvoženega v skladu z 2. členom in carinskim organom, na njihovo zahtevo omogočiti pregled blaga in vpogled v dokumentacijo o uporabi in porabi blaga.
(3) Carinski zavezanec - upravičenec po tej uredbi mora plačati carino in posebno uvozno dajatev v skladu s carinskimi predpisi, če:
1. je blago odtujil, uporabljal, dal v uporabo izven območij upravnih enot iz prvega odstavka 4. člena te uredbe ali drugače kršil pogoje, v skladu s katerimi je pridobil in uveljavljal oprostitev iz 2. člena te uredbe ali
2. je kršil pogoje, v skladu s katerimi je carinski organ za to blago dovolil zahtevano carinsko dovoljeno rabo ali uporabo.
Pri določitvi carinskega dolga v skladu s tem odstavkom se upošteva carinska vrednost, ki je bila ugotovljena ob sprejemu carinske deklaracije, na podlagi katere je carinski zavezanec - upravičenec uveljavljal carinsko oprostitev.
(4) V primeru iz prejšnega odstavka je dolžnik dolžan poleg carinskega dolga plačati tudi zamudne obresti, ki tečejo od dneva nastanka carinskega dolga do dneva izdaje odločbe o plačilu naknadno ugotovljenega carinskega dolga.
7. člen
Carinski deklarant pri uvozu blaga po določbah te uredbe v enotno carinsko listino (ECL) vpiše v skladu s 25. členom pravilnika o uporabi listin v carinskem postopku (Uradni list RS, št. 56/95) v polje 39 štirimestno šifro 7000.
8. člen
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 900-06/96-3/1-8
Ljubljana, dne 18. januarja 1996.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik