Na podlagi drugega odstavka 52. člena obrtnega zakona (Uradni list RS, št. 50/94) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94) izdaja minister za gospodarske dejavnosti v soglasju z ministrom za okolje in prostor
P R A V I L N I K
o minimalnih tehničnih in drugih pogojih za opravljanje obrtnih in obrti podobnih dejavnosti
1. člen
Ta pravilnik določa minimalne tehnične in druge pogoje za opravljanje obrtnih in obrti podobnih dejavnosti, ki se nanašajo na poslovni prostor, funkcionalno zemljišče in druge zunanje površine, opremo in naprave.
2. člen
(1) Dokazila o izpolnjevanju minimalnih tehničnih in drugih pogojev za opravljanje obrtnih in obrti podobnih dejavnosti so:
– za poslovne prostore dokazilo o pravici uporabe in uporabno dovoljenje,
– za funkcionalno zemljišče in druge zunanje površine dokazilo o pravici uporabe,
– za opremo in naprave listine proizvajalca oziroma dobavitelja, s katerimi se dokazuje skladnost opreme in naprav s predpisi s področja varstva pri delu in varstva pred požarom.
(2) Dokazilo o pravici uporabe poslovnih prostorov, funkcionalnih zemljišč in drugih zunanjih površin je:
– zemljiškoknjižni izpisek oziroma overjena pogodba ali sodni sklep o pridobitvi lastninske pravice, če je nosilec obrtne ali obrti podobne dejavnosti lastnik ali solastnik poslovnega prostora,
– overjena pogodba z lastnikom in lastnikov zemljiškoknjižni izpisek oziroma overjena pogodba ali sodni sklep o pridobitvi lastninske pravice, če je nosilec obrtne ali obrti podobne dejavnosti uporabnik poslovnega prostora na podlagi rabokupnega razmerja.
(3) Kadar predstavlja poslovni prostor del stanovanja v večstanovanjski hiši, je potrebno dokazilom iz prejšnjega odstavka priložiti tudi soglasje vseh lastnikov stanovanj v večstanovanjski hiši, da se v delu stanovanja opravlja obrtna ali obrti podobna dejavnost oziroma soglasja iz 50. člena stanovanjskega zakona.
3. člen
(1) Obrtne in obrti podobne dejavnosti se opravljajo:
– v poslovnih prostorih nosilca obrtne dejavnosti ali naročnika obrtnih storitev,
– v stanovanjskih prostorih naročnika,
– izven poslovnih prostorov na zasebnih in javnih zunanjih površinah.
(2) Poslovni prostor po tem pravilniku obsega objekt ter delovne in pomožne prostore za stalno ali občasno opravljanje obrtne ali obrti podobne dejavnosti, razen prostorov naročnikov, pri katerih se v okviru obrtne ali obrti podobne dejavnosti občasno opravljajo storitve, kot so osebne storitve, popravila, vzdrževalna in podobna dela.
(3) Delovni prostor je vsak prostor, v katerem je najmanj eno stalno ali občasno delovno mesto. Poslovni prostor mora imeti vsaj en delovni prostor.
(4) Delovno mesto je del delovnega prostora, ki obsega površino, potrebno za opravljanje dela delavca in površino za namestitev delovnih naprav, priprav in orodij ter predmetov, na katerih oziroma s katerimi se delovna opravila opravljajo.
(5) Pomožni prostori so prostori, potrebni za hrambo predmetov in snovi ter prostori za garderobo in osebno higieno delavcev, kadar v njih ni delovnih mest. Poslovni prostor mora imeti prostore za osebno higieno zaposlenih, ki obsegajo najmanj eno stranišče s predprostorom, v katerem je nameščen umivalnik s tekočo vodo.
(6) Garderoba je lahko v predprostoru, kadar je za to predvidena ustrezna oprema in če to ni v nasprotju s predpisi iz prvega odstavka 4. člena tega pravilnika.
(7) Kadar je poslovni prostor v istem objektu kot stanovanje nosilca obrtne dejavnosti in razen njega oziroma članov njegovega gospodinjstva v obratovalnici ni drugih zaposlenih, v poslovnem prostoru ni potrebno zagotoviti prostorov za garderobo in osebno higieno zaposlenih.
4. člen
(1) Poslovni prostor, funkcionalna zemljišča in druge zunanje površine se morajo graditi, vzdrževati in uporabljati v skladu s tehničnimi, tehnološkimi, higienskimi, varnostnimi in drugimi pogoji, normativi in ukrepi, ki so predpisani s predpisi s področja graditve objektov, varstva pred požarom, varstva pri delu ter varstva okolja in se nanašajo na objekte oziroma obrate, poslovne, delovne in pomožne prostore, na dejavnosti, delovna opravila in tehnološke postopke ter na ravnanje s snovmi in odpadki.
(2) Funkcionalna zemljišča in druge zunanje površine morajo poleg pogojev iz prejšnjega odstavka izpolnjevati tudi pogoje po drugih predpisih s področja obrtnih in obrti podobnih dejavnosti.
5. člen
(1) Razporeditev, število in namembnost delovnih in pomožnih prostorov v poslovnem objektu mora biti prilagojena potrebam obrtne oziroma obrti podobne dejavnosti.
(2) V delovnih prostorih morajo biti poleg površin za delovna mesta in opremo zagotovljene tudi predpisane površine za varno in neovirano gibanje in transport.
(3) Najkrajša stranica delovnega prostora ne sme biti krajša od 1,60 m.
(4) Najmanjša višina delovnih in pomožnih prostorov je 2,40 m.
(5) Najmanjša višina pomožnih prostorov, manjših od 10 m2 je 2,10 m.
(6) Najožja širina površine za gibanje med opremo ne sme biti manjša od 0,70 m.
(7) Velikost površin za transport mora biti prilagojena vrsti in gibanju transportnih sredstev.
(8) V delovnem prostoru mora biti na vsakega zaposlenega, oziroma na vsako delovno mesto, zagotovljeno najmanj 3 m2 proste talne površine in najmanj 10 m3 prostornine.
6. člen
(1) Poslovni prostor mora biti pred pričetkom opravljanja obrtne ali obrti podobne dejavosti dograjen in opremljen.
(2) Poslovni prostor je dograjen, kadar so na objektu oziroma v objektu, delovnih in pomožnih prostorih, dokončana vsa gradbena, zaključna in instalacijska dela, vključno s priključki na komunalne in energetske vode.
(3) Poslovni prostor je opremljen, kadar so v njem postavljene ali vgrajene naprave, priprave in oprema, kar omogoča opravljanje obrtne ali obrti podobne dejavnosti oziroma smiselno zaključenih delovnih opravil določene dejavnosti.
(4) Zunanjost objekta, v katerem se nahaja poslovni prostor, mora biti dokončana, dostopi urejeni, napis firme mora biti viden.
7. člen
(1) V poslovnem prostoru morajo biti jasno označeni izhodi oziroma smeri rešitve v primeru požara.
(2) Poslovni prostor mora imeti naprave in opremo za gašenje začetnih požarov, primerne dejavnostim, ki se v njem izvajajo, in značilnostim prostora, najmanj pa en ročni gasilni aparat ustrezne vrste in velikosti.
8. člen
(1) Oprema po tem pravilniku obsega vse v poslovnem prostoru vgrajene oziroma stabilno nameščene predmete, namenjene opravljanju obrtne ali obrti podobne dejavnosti. Naprave so deli opreme, priprave in orodja, zlasti kadar imajo mehaniziran pogon in služijo neposrednemu opravljanju delovnih opravil in tehnoloških procesov.
(2) Oprema in naprave morajo po vrsti in kakovosti ustrezati obrtni oziroma obrti podobne dejavnosti, ki so ji namenjene, ter delovnim opravilom in tehnološkim procesom, za katere so namenjene.
(3) Oprema in naprave morajo biti vzdrževane, uporabljane in pregledane v skladu s predpisi s področja varstva pri delu in varstva pred požarom.
9. člen
Ta pravilnik prične veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 012-00/030-95
Ljubljana, dne 15. februarja 1996.
Metod Dragojna l. r.
Minister
za gospodarske dejavnosti
Soglašam:
dr. Pavel Gantar l. r.
Minister
za okolje in prostor