Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi zakona o izvajanju socialnega sporazuma za leto 1996 (ZISS96)
Razglašam zakon o izvajanju socialnega sporazuma za leto 1996 (ZISS96), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 19. junija 1996.
Št. 001-22-64/96
Ljubljana, dne 21. junija 1996.
Predsednik
Republike Slovenije
Milan Kučan l. r.
Z A K O N
O IZVAJANJU SOCIALNEGA SPORAZUMA ZA LETO 1996 (ZISS96)
1. člen
S tem zakonom se zagotavlja izvajanje določb poglavja V.5 socialnega sporazuma za leto 1996 (Uradni list RS, št. 29/96 – v nadaljnjem besedilu: socialni sporazum), ki urejajo izplačila plač, izplačila regresa za letni dopust in minimalno plačo.
2. člen
Zavezanci za izplačila plač in regresa za letni dopust po tem zakonu so pravne in fizične osebe, ki zaposlujejo delavce v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: delodajalci), razen delodajalcev pri katerih zaposlenim določa plače zakon o razmerjih plač v javnih zavodih, državnih organih in organih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 18/94) oziroma posebni zakoni.
Določbe o minimalni plači veljajo za vse delodajalce, ki zaposlujejo delavce v Republiki Sloveniji.
3. člen
Delodajalci izplačujejo plače na podlagi tega zakona, kolektivnih pogodb in v skladu s socialnim sporazumom.
4. člen
Ne glede na določila kolektivnih pogodb se za čas veljavnosti socialnega sporazuma izhodiščne plače po plačilnih in tarifnih razredih usklajujejo trimesečno za naprej z 85 % rasti drobnoprodajnih cen v preteklem trimesečju po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.
Če rast drobnoprodajnih cen v času od 1. 4. 1996 preseže 8,8%, se pri nadaljnjem usklajevanju navedenih plač upošteva 100 % rast cen na drobno v preteklem trimesečju.
Prva uskladitev plač iz prvega odstavka tega člena se opravi na podlagi podatkov o rasti drobnoprodajnih cen v obdobju april–junij 1996.
Za znesek, ki izhaja iz povečanj izhodiščnih plač po prejšnjih odstavkih se uskladijo osnovne plače.
5. člen
Poleg povečanj iz prejšnjih členov, se plače pri delodajalcih lahko povečajo na podlagi doseženih poslovnih rezultatov.
Delodajalci lahko, na podlagi doseženega celotnega dobička, izplačajo največ eno povprečno plačo, vendar ne več kot 25 % celotnega dobička.
Prvo izplačilo plač na podlagi rezultatov poslovanja se lahko izplača na podlagi ugotovljenih rezultatov za obdobje januar–junij 1996 oziroma za katerokoli daljše obdobje do zaključnega računa za leto 1996.
6. člen
Plače delavcev, za katere ne velja tarifni del kolektivnih pogodb, so javne in jih določajo nadzorni sveti oziroma drugi pristojni organi delodajalca.
Plače delavcev, za katere ne velja tarifni del kolektivnih pogodb, v pravnih osebah, ki še niso pridobile soglasja Agencije Republike Slovenije za prestrukturiranje in privatizacijo iz tretjega odstavka 20. člena zakona o lastninskem preoblikovanju podjetij (Uradni list RS, št. 55/92, 7/93 in 31/93) ostanejo na ravni izplačanih plač za mesec marec 1996 oziroma jih določi ustrezni državni organ, ki izvaja lastniške pravice, vendar največ do višine plač izplačanih za mesec marec 1996.
7. člen
Minimalna plača za poln delovni čas za obdobje april–junij 1996 za vse zaposlene v Republiki Sloveniji je mesečno bruto 53.500 tolarjev in se zagotavlja z izplačilom plač za mesec maj. Minimalna plača se za naslednja trimesečja usklajuje na način, določen v 4. členu tega zakona.
8. člen
Regres za letni dopust za leto 1996, je bruto 102.000 tolarjev, razen v primeru, ko je višina regresa določena s kolektivno pogodbo, ki jo je podpisala Vlada Republike Slovenije oziroma od nje pooblaščeno ministrstvo.
Ne glede na določbo prvega odstavka 2. člena se regres v višini iz prejšnjega odstavka izplača tudi pri delodajalcih, katerih plače določa zakon o razmerjih plač v javnih zavodih, državnih organih in organizacijah lokalnih skupnosti oziroma posebni zakoni in sicer za vse zaposlene, katerih mesečna bruto plača za polni delovni čas v obdobju april–junij 1996 ne presega 110.000 tolarjev.
Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena lahko delodajalci, če to dopuščajo poslovni rezultati, izplačajo višji regres, vendar največ v višini povprečne plače v gospodarstvu Republike Slovenije, izplačane v preteklih treh mesecih.
Regres se izplača v rokih in na način, določen s kolektivno pogodbo.
9. člen
Ob rednem mesečnem izplačilu plač delodajalci Agenciji za plačilni promet, nadziranje in informiranje, Republiški upravi za javne prihodke oziroma davčnim organom predložijo:
– podatke o plačah zaposlenih na podlagi kolektivnih pogodb,
– podatke o plačah zaposlenih, za katere ne velja tarifni del kolektivnih pogodb,
– izjavo, da so plače izplačane v skladu s kolektivno pogodbo in socialnim sporazumom,
– podatek o najnižji izplačani plači.
Poleg podatkov iz prejšnjega odstavka morajo delodajalci ob izplačilu plač na podlagi 5. člena tega zakona predložiti tudi podatke o ugotovljenih poslovnih rezultatih.
10. člen
Delodajalci posredujejo podatke iz prejšnjega člena na podlagi navodila za prikazovanje podatkov, ki ga predpiše minister, pristojen za delo.
11. člen
Določba 7. člena tega zakona o višini minimalne plače za obdobje april–junij 1996 se upošteva pri izplačilu denarnih nadomestil za čas porodniškega dopusta pri prvem izplačilu po uveljavitvi tega zakona.
12. člen
Nadzor nad izvajanjem tega zakona opravljajo v okviru svojih pristojnosti Agencija za plačilni promet, nadziranje in informiranje, Republiška uprava za javne prihodke oziroma davčni organi.
Organi iz prejšnjega odstavka ekonomsko socialnemu svetu mesečno posredujejo podatke o izplačilih plač po tem zakonu ter posebej podatke o plačah pri delodajalcih, kjer rast plač presega rast plač po tem zakonu.
13. člen
Z denarno kaznijo najmanj 300.000 tolarjev se kaznuje za prekršek delodajalec:
– če izplača plače v nasprotju s kolektivno pogodbo,
– če izplača plače v nasprotju s 6. členom tega zakona,
– če izplača minimalno plačo v nasprotju s 7. členom tega zakona,
– če izplača regres za letni dopust v nasprotju z 8. členom tega zakona,
– če predloži neresnične podatke v zvezi z ugotovljenimi poslovnimi rezultati (9. člen).
Z denarno kaznijo najmanj 50.000 tolarjev se kaznuje odgovorna oseba pri delodajalcu, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka in odgovorna oseba v državnem organu ali lokalni skupnosti, če izplača regres za letni dopust v nasprotju z 8. členom tega zakona.
14. člen
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in velja do izteka veljavnosti socialnega sporazuma, razen 4. in 7. člena, ki veljata do sklenitve novega socialnega sporazuma ali do sprejema zakona, ki ureja minimalne plače.
Št. 540-01/96-8/1
Ljubljana, dne 19. junija 1996.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Jožef Školč l. r.