Na podlagi 6. člena zakona o standardizaciji (Uradni list RS, št. 1/95) izdaja minister za znanost in tehnologijo
O D R E D B O
o homologiranju vozil, ki so opremljena z zasilnim rezervnim kolesom (št. 64.00)
1 SPLOŠNO
1.1 Cestna motorna vozila, ki so opremljena z zasilnim rezervnim kolesom, morajo biti homologirana v skladu s to odredbo.
2 PODROČJE UPORABE
2.1 Ta odredba se nanaša na osebna vozila kategorije* M1, ki so opremljena z zasilnim rezervnim kolesom.
3 ZAHTEVE
3.1 Splošne zahteve
3.1.1 Avtoplašči, ki so namenjeni za uporabo na zasilnih rezervnih kolesih, morajo izpolnjevati vse zahteve pravilnika ECE R 30.
3.1.2 Pri vozilih z najmanj štirimi kolesi mora nosilnost zasilnega rezervnega kolesa ustrezati najmanj polovici največje osne obremenitve vozila. Če je uporaba zasilnega rezervnega kolesa omejena na neko točno določeno os, ki je navedena v dodatnih informacijah (točka 3.3 te odredbe), mora nosilnost zasilnega rezervnega kolesa ustrezati najmanj polovici osne obremenitve te osi.
3.1.3 Konstrukcijsko določena največja hitrost za zasilno rezervno kolo mora znašati najmanj 120 km/h.
3.1.4 Zasilno rezervno kolo mora imeti naslednje značilnosti:
3.1.4.1 na zunanji strani kolesa mora biti trajno nameščena opozorilna oznaka največje dovoljene hitrosti. To oznako sestavlja krog s premerom najmanj 50 mm v zelo izstopajoči barvi, v katerem mora biti z najmanj 30 mm visokimi številkami vpisana največja dovoljena hitrost. Nad oznako hitrosti je napis: “MAX” z najmanj 5 mm visokimi črkami, pod oznako pa napis: “km/h”;
3.1.4.2 če je zasilno rezervno kolo montirano na vozilu samo začasno, mora imeti navzven obrnjena stran diska kolesa in/ali avtopnevmatike drugačno barvo ali barvni vzorec, ki se popolnoma razlikuje od barve standardnega kolesa. Če je na zasilno rezervno kolo mogoče namestiti kolesni pokrov, mu ta ne sme prekriti posebne barve ali barvnega vzorca.
3.2 Preskus zaviranja
3.2.1 Vozila, ki so predvidena za uporabo zasilnega rezervnega kolesa, morajo izpolniti zahteve dodatka št. 3 k pravilniku ECE R 72.00.
3.3 Dodatne informacije
3.3.1 Navodilo za uporabo vozila mora vsebovati najmanj naslednje informacije:
3.3.1.1 izjavo o nevarnosti, ki jo lahko povzroči neupoštevanje omejitev pri uporabi zasilnega rezervnega kolesa, po potrebi pa tudi navodilo, da se sme zasilno rezervno kolo uporabiti samo na neki določeni osi vozila;
3.3.1.2 navodilo, da je treba z zasilnim rezervnim kolesom voziti previdno, in takoj, ko je to mogoče, zopet montirati standardno kolo;
3.3.1.3 izjavo, da je prepovedano voziti vozilo, ki ima montirano več kot eno zasilno rezervno kolo;
3.3.1.4 točen podatek o predpisanem tlaku zraka v zasilnem rezervnem kolesu (po predpisu proizvajalca);
3.3.1.5 pri vozilih, ki so opremljena z zasilnim rezervnim kolesom kategorije 3 ali 4 (to so zasilna rezervna kolesa, ki še niso napolnjena z zrakom, dokler so shranjena v vozilu), tudi opis postopka za napolnitev kolesa z zrakom do predpisanega tlaka z napravo iz točke 3.3.2 te odredbe.
3.3.2 Če je vozilo opremljeno z zasilnim rezervnim kolesom kategorije 3 ali 4, mora biti v vozilu stalno tudi naprava, ki omogoča napolnitev zasilnega rezervnega kolesa s predpisanim tlakom v največ 5 minutah.
3.3.3 Če vozilu ni priloženo navodilo za uporabo, mora biti informacija iz točke 3.3.1 te odredbe nameščena na lahko dostopnem mestu na samem vozilu.
4 PRESKUŠANJE VOZILA
4.1 Preskušanje vozila lahko opravi samo pooblaščeni laboratorij v skladu z določili pravilnika ECE R 64.00. Ta pravilnik izhaja iz sporazuma o prevzemu enotnih pogojev za homologacijo in za vzajemno priznavanje homologacije opreme in delov motornih vozil, ki je bil sprejet 20. marca 1958 v Ženevi. K temu sporazumu je z nasledstvenim sklepom pristopila tudi Republika Slovenija (Uradni list RS – Mednarodne pogodbe, št. 15/92).
4.2 Pravilnik ECE R 64.00 je mogoče dobiti v izvirniku (v angleškem jeziku) v informacijskem centru Urada Republike Slovenije za standardizacijo in meroslovje v Ljubljani.
5 HOMOLOGACIJA VOZILA
5.1 Homologacija vozila v smislu te odredbe in s tem v zvezi izdani dokumenti morajo biti izdelani v skladu s pravilnikom ECE R 64.00. Homologacijski organ v Republiki Sloveniji je Urad Republike Slovenije za standardizacijo in meroslovje.
6 POSTOPEK PREVERJANJA
6.1 Ustreznost vozil v skladu s to odredbo se preverja po postopku, ki ga predpisuje odredba o homologaciji vozil (Uradni list RS, št. 43/96).
7 VELJAVNOST
7.1 Ta odredba začne veljati 1. januarja 1997.
Št. 009-010/96-04
Ljubljana, dne 30. septembra 1996.
Minister
za znanost in tehnologijo
prof. dr. Andrej Umek l. r.
* Klasifikacija vozil po pravilnikih ECE je bila objavljena v prilogi št. 1 k odredbi o homologaciji vozil (Uradni list RS, št. 14/93)