Na podlagi petega odstavka 18. člena zakona o vrtcih (Uradni list RS, št. 12/96) in drugega odstavka 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94) izdaja minister za šolstvo in šport
P R A V I L N I K
o vzgojno-varstvenih družinah
1. člen
Ta pravilnik določa pogoje za organiziranje vzgoje in varstva otrok v vzgojno-varstvenih družinah ter medsebojno pogodbeno razmerje med nosilcem izvajanja programa za predšolske otroke v vzgojno-varstveni družini (v nadaljevanju: nosilec izvajanja) in vrtcem.
2. člen
Vzgojno-varstvene družine so oblike izvajanja programov za predšolske otroke, ki se izvajajo na domu vzgojitelja, pomočnika vzgojitelja ali zasebnega vzgojitelja.
Vrtec organizira vzgojo in varstvo otrok v vzgojno-varstvenih družinah glede na potrebe in interese v svojem okolju.
Vrtec organizira vzgojo in varstvo otrok v vzgojno-varstvenih družinah v soglasju z ustanoviteljem.
Ustanovitelj javnega vrtca izda soglasje na podlagi ugotovitve, da vpis otrok v javni vrtec presega razpoložljiva prosta mesta.
1. Pogoji za organiziranje vzgojno-varstvene družine
3. člen
Vzgojno-varstvena družina se organizira na domu, če nosilec izvajanja zagotovi izpolnjevanje naslednjih pogojev:
1. da razpolaga s prostori, ki ustrezajo normativom in standardom, predpisanim za prostore, ki se uporabljajo za vzgojo in varstvo otrok v vzgojno-varstveni družini,
2. da v primeru, ko nosilec izvajanja ni lastnik oziroma ni edini lastnik stanovanja, katerega prostori se bodo uporabljali za vzgojo in varstvo otrok, predloži pisno soglasje lastnika oziroma vseh solastnikov, da se lahko prostori uporabljajo za ta namen,
3. da v primeru, ko se stanovanjski prostori, ki se bodo uporabljali za vzgojo in varstvo otrok, nahajajo v večstanovanjski hiši, predloži pisno soglasje vseh lastnikov, da se lahko skupni prostori ter skupni deli in naprave večstanovanjske hiše uporabljajo za ta namen, in
4. da predloži pisno soglasje vseh polnoletnih družinskih članov, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu, da se strinjajo z opravljanjem vzgoje in varstva otrok na domu.
Vrtec lahko glede na program, ki bo potekal v vzgojno-varstveni družini, določi tudi druge pogoje.
Če organizira vzgojno-varstveno družino zasebni vrtec, se vzgoja in varstvo otrok v vzgojno-varstveni družini ne moreta izvajati v istem objektu, v katerem ima organizirane oddelke vrtca.
4. člen
Prostori, ki so v skladu s pogodbo iz 7. člena tega pravilnika namenjeni vzgoji in varstvu otrok v vzgojno-varstveni družini, se v času trajanja programa uporabljajo za potrebe teh otrok.
5. člen
Opremo, ki se uporablja za vzgojo in varstvo otrok v vzgojno-varstveni družini, podrobneje določajo predpisi o normativih in standardih.
2. Javni razpis
6. člen
Vrtec, ki organizira vzgojo in varstvo otrok v vzgojno-varstveni družini izbere nosilca izvajanja na podlagi javnega razpisa.
Javni razpis mora vsebovati: navedbo programa, ki se bo izvajal v vzgojno-varstveni družini, število otrok, ki bodo vključeni v vzgojno-varstveno družino, pogoje za opravljanje vzgoje in varstva otrok v vzgojno-varstveni družini, čas, za katerega bo organizirana vzgoja in varstvo otrok v vzgojno-varstveni družini, rok, do katerega se sprejemajo prijave, kriterije za izbiro, rok, v katerem bodo kandidati obveščeni o izbiri in druge potrebne podatke.
Za javni razpis iz prvega in drugega odstavka tega člena se smiselno uporabljajo določila predpisov, ki urejajo javna naročila.
3. Pogodba o vzgoji in varstvu otrok v vzgojno-varstveni družini
7. člen
Z nosilcem izvajanja sklene vrtec posebno pogodbo o vzgoji in varstvu otrok v vzgojno-varstveni družini.
S pogodbo iz prejšnjega odstavka se uredijo vse medsebojne pravice, obveznosti in pogoji, pod katerimi potekata vzgoja in varstvo otrok v vzgojno-varstveni družini. Pogodba mora biti pisna, obvezno pa mora vsebovati naslednje sestavine:
– program (dnevni, poldnevni, krajši), ki se izvaja v vzgojno-varstveni družini,
– opredelitev kraja in stanovanjskih prostorov, kjer potekata vzgoja in varstvo otrok,
– število in starost otrok, ki so glede na velikost stanovanjskih prostorov lahko vključeni v vzgojno-varstveno družino,
– število delavcev, ki poleg nosilca izvajanja izvajajo vzgojo in varstvo otrok v vzgojno-varstveni družini in drugo s tem povezano delo,
– določitev poslovnega časa, v katerem poteka program dela vzgojno-varstvene družine,
– določitev delovnega časa in delovne obveznosti delavcev, ki izvajajo delo v vzgojno-varstveni družini,
– način zagotavljanja prehrane otrok v vzgojno-varstveni družini,
– način zagotavljanja higienskih pogojev za bivanje otrok v vzgojno-varstveni družini,
– opredelitev opreme in drugih sredstev, namenjenih izvajanju vzgojnega dela (npr. sredstev za nego, igro, učenje), ki jih zagotavlja vrtec,
– povračilo materialnih stroškov (voda, elektrika, ogrevanje) in stroškov rednega vzdrževanja,
– nadomestilo za uporabo prostorov in opreme,
– nadomeščanje v primeru odsotnosti nosilca izvajanja oziroma drugih delavcev,
– določitev roka, v katerem velja pogodba,
– prenehanje pogodbe.
Kadar je nosilec izvajanja zasebni vzgojitelj, vsebuje pogodba poleg sestavin iz prejšnjega odstavka tudi določilo o plačilu, ki mu pripada za opravljanje vzgoje in varstva otrok v vzgojno-varstveni družini.
Pogodba se sklene za določen čas, ki ne sme biti krajši od enega leta in se ne sme izteči pred koncem šolskega leta.
8. člen
Vrtec pred iztekom pogodbenega roka razdre pogodbo v naslednjih primerih:
– če je nosilcu izvajanja, ki ima sklenjeno delovno razmerje z vrtcem, izrečen ukrep prenehanja delovnega razmerja,
– če je nosilec izvajanja, ki ima sklenjeno delovno razmerje z vrtcem, začasno odstranjen z dela,
– če se razmere na strani nosilca izvajanja tako spremenijo, da ne zagotavljajo več izvajanja programa predšolske vzgoje skladno z zakonom, drugimi predpisi ter pogodbo, ki urejajo področje predšolske vzgoje, in
– če prenehajo potrebe po tej obliki dela.
4. Pravice nosilca izvajanja, ki ima sklenjeno delovno razmerje z vrtcem
9. člen
Nosilec izvajanja, ki ima sklenjeno delovno razmerje z vrtcem, ima enake pravice in obveznosti iz dela in delovnega razmerja kot delavci, ki delajo v vrtcu.
5. Plačilo staršev
10. člen
Plačilo staršev za otroke, vključene v vzgojno-varstveno družino vrtca, se določi v skladu s pravilnikom, ki ureja plačilo staršev za programe v vrtcih.
6. Nadzor
11. člen
Izvajanje določb tega pravilnika nadzoruje šolska inšpekcija.
7. Končna določba
12. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 602-8/96
Ljubljana, dne 6. novembra 1996.
Minister
dr. Slavko Gaber l. r.