Na podlagi 30. člena zakona o referendumu in o ljudski iniciativi (Uradni list RS, št. 15/94), zakona o samoprispevku (Uradni list SRS, št. 35/85), sklepa o razpisu referenduma za uvedbo krajevnega samoprispevka za Krajevno skupnost Štorje (Uradni list RS, št. 56/96) in izida referenduma z dne 10. 11. 1996 objavljamo
S K L E P
o uvedbi krajevnega samoprispevka za Krajevno skupnost Štorje
1. člen
Na območju Krajevne skupnosti Štorje se po odločitvi občanov na referendumu 10. novembra 1996 uvede krajevni samoprispevek v denarju.
2. člen
Krajevni samoprispevek v denarju se uvede za obdobje 5 let, in sicer od 1. 12. 1996 do 30. 11. 2001.
3. člen
Sredstva zbrana s samoprispevkom, bodo uporabljena za:
– izgradnjo mrliške vežice s pripadajočo infrastrukturo.
4. člen
Zavezanci za samoprispevek so občani, ki imajo stalno bivališče v Krajevni skupnosti Štorje ter lastniki nepremičnin v KS Štorje, ki tu nimajo stalnega bivališča. Zavezanci bodo samoprispevek plačevali v naslednji višini:
– 2,5% od neto plače in nadomestil zaposlenih, avtorskega in pogodbenega dela
– 2,5% od bruto zavarovalne osnove, od katere plačujejo prispevke za socialno varnost
– 2,5% od katastrskega dohodka od kmetijske dejavnosti
– 2,5% od neto povprečne slovenske plače lastnik nepremičnin, ki nimajo stalnega bivališča v KS Štorje
–2,5% od pokojnin.
5. člen
Plačila samoprispevka so oproščeni zavezanci po določbah 12. člena zakona o samoprispevku (Uradni list SRS, št. 35/85).
6. člen
Samoprispevek obračunavajo in odtegujejo podjetja, zavodi, zasebni delodajalci in drugi izplačevalci plač ali nadomestil in pokojnin pri vsakem izplačilu.
Kmetijskim proizvajalcem in samostojnim podjetnikom bo obračunavala in odtegovala Davčna Uprava RS Davčni urad Koper, izpostava Sežana.
Lastnikom nepremičnin bo svet KS Štorje izstavljal položnice vsake tri mesece.
7. člen
Samoprispevek se ne plačuje od prejemkov iz socialno varstvenih pomoči, od priznavalnin, od invalidnine in od drugih prejemkov po predpisih o vojaških invalidih in civilnih invalidih vojne, od denarnih nadomestil za telesno okvaro, od dodatka za pomoč in postrežbo, od pokojnine, ki ne presega zneska najnižje pokojnine za polno pokojninsko dobo, priznane po zakonu o starostnem zavarovanju kmetov, od štipendij učencev in študentov ter nagrad, ki jih prejemajo študenti in učenci na proizvodnem delu oziroma na delovni praksi.
Samoprispevek se ne plačuje od osebnega dohodka delavcev in drugih občanov, ki ne presega zneska osebnega dohodka, ki zagotavlja materialno in socialno varnost dela, določeno z zakonom.
8. člen
Za pravilno in namensko porabo sredstev samoprispevka po programu odgovarja svet Krajevne skupnosti Štorje.
Sredstva se zbirajo na posebnem računu KS Štorje.
9. člen
Krajevna skupnost lahko sredstva samoprispevka, ki so začasno prosta, vroči pri banki za določen čas.
10. člen
Od zavezancev, ki samoprispevka ne plačujejo v roku, se obveznosti izterjajo po predpisih, ki veljajo za izterjavo davka.
11. člen
Nadzor nad zbiranjem, uporabo in gospodarjenjem zbranih sredstev opravlja svet KS Štorje, ki najmanj enkrat letno o tem poroča na zboru krajanov.
Pravilnost obračunavanja in odvajanja samoprispevka kontrolira Agencija za plačilni promet, nadziranje in informiranje ter Ministrstvo za finance RS, Davčna uprava RS, Davčni urad Koper, izpostava Sežana v okviru svojih pristojnosti.
12. člen
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS, uporablja pa se od 1. 12. 1996.
Štorje, dne 15. novembra 1996.
Predsednik
sveta Krajevne skupnosti Štorje
Branko Korošec l. r.