Na podlagi prve alinee 114. člena zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 82/94, 21/95 in 16/96) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 25/95 – odl. US RS in Uradni list RS, št. 29/95) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
N A V O D I L O
o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje in izkoreninjenje bolezni Gumboro – Morbus Gumboro
1. člen
Za ugotavljanje, preprečevanje in izkoreninjenje bolezni Gumboro se uporabljajo ukrepi, ki jih določa to navodilo.
2. člen
Za boleznijo Gumboro zboli perutnina, zlasti mladi piščanci, kokoši in purani.
Na bolezen Gumboro se sumi, če so živali depresivne, imajo nasršeno perje, so neješče, imajo drisko in če smrtnost v reji doseže 50%.
3. člen
Bolezen Gumboro se dokaže na podlagi patološkoanatomske in patohistološke preiskave ter z izolacijo virusa oziroma z eno od seroloških metod.
Za patološkoanatomske preiskave je treba iz obolele jate kar najhitreje poslati 10 poginjenih oziroma obolelih živali, ki kažejo znake iz 2. člena tega navodila. Obolele živali se v zaboju, iz katerega se ne morejo izcejati sekreti ali ekskreti, dno pa mora biti pokrito z materialom, ki vpija tekočino, pošljejo po kurirju na laboratorijsko preiskavo na Veterinarski inštitut Slovenije. Sveža trupla se pošiljajo na preiskave v papirnatih vrečah, vloženih v škatlo ali zaboj. V plastičnih vrečah se lahko na preiskave pošiljajo le zamrznjena trupla.
Za patohistološke preiskave je treba poslati burse Fabricii ali ledvica, vložene v 10% puferiran formalin.
Za izolacijo virusa se pošljejo sterilno odvzeti sveži ali zamrznjeni organi: bursa Fabricii, ledvica ali cekalne bezgavke.
V predhodno vakciniranih jatah je možno okužbo potrditi s kvantitivnimi serološkimi testi. Za serološke preiskave je treba vzeti iz obolele jate 14–21 dni po pojavu kliničnih simptomov po 20 vzorcev krvi.
Vse diagnostične preiskave in kontrolo imunosti opravi Veterinarski inštitut Slovenije.
4. člen
Če se ugotovi bolezen Gumboro, se v jati odredijo:
– prepoved gibanja in odtujitev perutnine ter prepoved izdajanja zdravstvenih spričeval;
– prepoved prometa z živili, surovinami in odpadki, krmo ter drugimi predmeti, s katerimi se lahko prenese bolezen Gumboro;
– dezinfekcija oseb, ki so bila v neposrednem ali posrednem stiku s povzročitelji okužbe;
– dezinfekcija hlevov, dvorišč, in gnojišč in gnojničnih jam kot tudi predmetov in naprav, ki so prišli s takimi živalmi v stik,
– zaščitno cepljenje dovzetnih živali in
– drugi ukrepi za sanacijo okužene reje.
5. člen
Šteje se, da je bolezen v jati prenehala, če so bili izvedeni vsi ukrepi iz 4. člena tega navodila in je od prenehanja kliničnih znakov bolezni preteklo najmanj 7 dni.
6. člen
Stroške diagnostičnih preiskav in drugih ukrepov sanacije reje plača lastnik živali.
7. člen
To navodilo začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 323-01-172/96
Ljubljana, dne 5. decembra 1996.
dr. Jože Osterc l. r.
Minister za kmetijstvo,
gozdarstvo in prehrano