Na podlagi 5. člena zakona o cenah (Uradni list RS, št. 1/91-I) in 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93 in 23/96) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o načinu oblikovanja cen komunalnih storitev
1. člen
Cene proizvodov in storitev, ki so razvrščene po standardni klasifikaciji dejavnosti (Uradni list RS, št. 34/94) v podrazredih:
E 41.000 Zbiranje, čiščenje in distribucija vode
O 90.001 Zbiranje in odvoz odpadkov
O 90.002 Dejavnosti deponij, sežiganje in drugi načini
odstranjevanja trdnih odpadkov
O 90.004 Kanalizacija in delovanje čistilnih naprav,
(v nadaljnjem besedilu: storitve), ki so bile oblikovane skladno s predpisi in uporabljene na tržišču na dan 9. februarja 1997, se od 1. aprila 1997 dalje lahko povečajo za največ 1%.
2. člen
Zavezanci, ki so v času veljavnosti uredbe o načinu oblikovanja cen komunalnih storitev (Uradni list RS, št. 30/96) z zahtevkom Vladi Republike Slovenije predlagali odreditev višje stopnje povišanja cen, lahko povišajo cene v času veljavnosti te uredbe v skladu s sprejetim sklepom Vlade Republike Slovenije.
3. člen
V primeru, da cene, oblikovane na podlagi 1. člena te uredbe, ne pokrivajo stroškov za odplačilo zapadlih anuitet kreditov mednarodnim finančnim institucijam, ki se v skladu s pogodbo odplačujejo iz cene storitev in za katere, na podlagi predpisov, jamči Republika Slovenija, lahko zavezanec z zahtevkom predlaga Vladi Republike Slovenije, da ta odredi višjo stopnjo povišanja cen. Zahtevku mora biti priložena analiza cen in stroškov, pregled porabe sredstev kredita, kot tudi vsi podatki, iz katerih je razvidno, da cena ne vsebuje deleža, potrebnega za odplačilo anuitet.
Zahtevek se vloži na upravno enoto, na območju katere se storitev opravlja. Upravna enota zahtevek, opremljen z mnenjem, posreduje na Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj, Kotnikova 5, Ljubljana.
Če upravna enota ugotovi, da zahtevek ni popoln, o tem obvesti zavezanca. Zavezanec mora na način in v roku, ki ga določi upravna enota, zahtevek dopolniti, sicer se šteje, da zahtevek ni bil vložen.
Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj lahko zahteva tudi dodatne podatke, če oceni, da so ti potrebni za rešitev zahtevka zavezanca.
Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj pripravi predlog Vladi Republike Slovenije za odreditev višje stopnje povišanja cen na podlagi mnenja upravne enote, mnenja župana občine in soglasja Ministrstva za okolje in prostor in Ministrstva za finance.
4. člen
Zavezanci, ki oblikujejo cene storitev v skladu s 1. členom te uredbe, v času trajanja te uredbe ne smejo spreminjati dobavnih in drugih plačilnih pogojev.
5. člen
Za opravljanje storitve, ki jo zavezanec opravlja prvič, se cena lahko oblikuje tako, da ne presega ravni cene, ki je že uporabljena na tržišču za enako storitev in vrsto uporabnika, opravljeno s podobno ali enako tehnologijo.
Najmanj osem dni pred uporabo cene komunalne storitve iz prejšnjega odstavka morajo zavezanci o tem obvestiti Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj in Ministrstvo za okolje in prostor.
Obvestilo mora vsebovati:
– naziv in firmo zavezanca,
– območje, na katerem se bo storitev izvajala,
– predvideno razčlenitev stroškov za opravljeno storitev,
– opis tehnologije opravljanja storitve in predviden obseg na enoto storitve,
– datum predvidenega pričetka opravljanja storitve,
– raven cene storitve z navedbo primerljive cene za enako storitev, ki se na tržišču že uporablja, ter navedbo območja, na katerem se ta storitev opravlja.
6. člen
Zavezanci, ki oblikujejo cene storitev v skladu s to uredbo, morajo najkasneje pet dni po uveljavitvi cen o tem obvestiti Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj.
Obvestilo mora vsebovati podatke o doseženih ravneh cen posameznih vrst storitev po vrstah uporabnikov in doseženih povprečnih cenah po posameznih vrstah storitev po in pred izvršenim povišanjem.
7. člen
Ta uredba začne veljati 10. februarja 1997.
Št. 380-05/97-14/1-8
Ljubljana, dne 6. februarja 1997.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik