Na podlagi 6. in 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93 in 23/96) je Vlada Republike Slovenije na 14. seji dne 22. maja 1997 sprejela
S K L E P
o kriterijih za sklepanje pogodb o zaposlitvi direktorjev javnih zavodov
1
Ta sklep določa kriterije za sklepanje pogodb o zaposlitvi direktorjev javnih zavodov, katerih ustanovitelj je Republika Slovenija in zanje velja zakon o razmerjih plač v javnih zavodih, državnih organih in v organih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 18/94).
2
Na podlagi 11. člena zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 14/90, 5/91 in 71/93) skleneta javni zavod kot delodajalec, ki ga zastopa predsednik organa upravljanja in direktor javnega zavoda kot delojemalec pogodbo o zaposlitvi (v nadaljnjem besedilu: pogodba).
3
V pogodbi se določi čas trajanja delovnega razmerja ter obveznosti, odgovornosti in pravice delojemalca.
V pogodbi se opredeli tudi konkurenčna klavzula v skladu s 7. členom zakona o delovnih razmerjih in določijo posledice v primeru njene kršitve.
4
Delojemalec lahko sklene delovno razmerje za določen čas trajanja mandata v primerih:
– če je tako določeno s splošnim aktom delodajalca ali
– če je čas opravljanja dela delojemalca vezan na programske opredelitve, to je na predložitev programa.
V drugih primerih sklene delojemalec delovno razmerje za nedoločen čas.
Delojemalec sklene delovno razmerje za poln delovni čas.
5
Delojemalec ima pravico do plače, odmora med delovnim časom, tedenskega počitka, letnega dopusta, izobraževanja, povračila stroškov v zvezi z delom, regresa za letni dopust, jubilejne nagrade, nagrade ob odhodu v pokoj, nadomestila plače za čas odsotnosti z dela in za čas po prenehanju mandata.
6
Delojemalec je upravičen do osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov.
Osnovna plača in del plače za delovno uspešnost se določi v skladu z zakonom in na podlagi zakona z izdanimi predpisi.
Vrsta dodatkov in njihova višina se določi, tako kot za druge zaposlene v javnem zavodu v skladu s kolektivno pogodbo oziroma zakonom.
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka delojemalec ni upravičen do dodatkov za delo v delovnem času, ki je za delavce manj ugoden in do funkcijskega dodatka, če opravlja le funkcijo poslovnega vodenja javnega zavoda.
7
Odmor med delovnim časom, tedenski počitek, pravice v zvezi z izobraževanjem, povračilo stroškov v zvezi z delom, regres za letni dopust, jubilejna nagrada, nagrada ob odhodu v pokoj in nadomestilo plače za čas odsotnosti z dela in pravica do brezplačnega zdravniškega pregleda, se v pogodbi opredelijo, tako kot za druge zaposlene v javnem zavodu, v skladu s kolektivno pogodbo.
O trajanju letnega dopusta odloča organ upravljanja.
V primerih iz prvega odstavka 4. točke ima delojemalec po prenehanju mandata, če ni ponovno imenovan za direktorja, pravico do mesečnega nadomestila plače v višini zadnje plače. To pravico ima delojemalec do sklenitve novega delovnega razmerja, vendar največ tri mesece.
8
Organ upravljanja zavoda lahko določi, da na podlagi v pogodbi določenih meril in po predhodnem soglasju Vlade Republike Slovenije izjemoma prizna delojemalcu enkratno letno nagrado za uspešno poslovanje. Nagrada se lahko prizna šele po zaključnem računu oziroma po razporeditvi presežka prihodkov nad odhodki, vendar ne več kot v višini ene mesečne plače delojemalca.
Pri pripravi odločitve organ upravljanja upošteva, ali je zavod pridobil soglasje za povečano delovno uspešnost zaposlenih in ali je namenil sredstva za razvoj dejavnosti.
Merila iz prvega odstavka določi Komisija Vlade Republike Slovenije za kadrovske in administrativne zadeve.
9
V pogodbah ni možno določiti drugih pravic delojemalca, kot so določene s tem sklepom.
10
Ne glede na 8. točko tega sklepa se lahko izjemna enkratna letna nagrada za uspešno poslovanje v letu 1997 in v letu 1998, ki ne sme znašati več kot eno mesečno plačo delojemalca, določi za tistega delojemalca, ki mu je bila nagrada izplačana v letu 1996 največ v takšni višini, da skupni obseg sredstev za plače tega delojemalca v posameznem letu ne presega skupnega obsega sredstev za ta namen v predhodnem letu.
11
Že sklenjene pogodbe je potrebno uskladiti z določbami tega sklepa najkasneje v 30 dneh po njegovi uveljavitvi.
Pred podpisom pogodbe je treba pridobiti mnenje ministra, pristojnega za področje, o njeni ustreznosti.
Javni zavodi so dolžni najkasneje v 90 dneh po uveljavitvi tega sklepa poslati en izvod sklenjene pogodbe ministrstvu, pristojnemu za njihovo dejavnost.
12
Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 113-02/97-8
Ljubljana, dne 22. maja 1997.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik