Na podlagi 3. člena zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91 in 8/96), 37. člena zakona o uresničevanju javnega interesa na področju kulture (Uradni list RS, št. 75/94), 5. in 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93, 23/96 in 47/97) je Vlada Republike Slovenije na 37. seji dne 20. novembra 1997 sprejela
S K L E P
o ustanovitvi javnega zavoda Prirodoslovni muzej Slovenije
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
S tem sklepom ustanavlja Republika Slovenija javni zavod Prirodoslovni muzej Slovenije (v nadaljevanju: muzej) in ureja razmerja med ustanoviteljem in javnim zavodom ter temeljna vprašanja glede organizacije, delovanja in načina financiranja zavoda.
Ustanoviteljske pravice in obveznosti izvaja Vlada Republike Slovenije.
2. člen
Muzej je bil kot Kranjski deželni muzej ustanovljen s sklepom Deželnih stanov Kranjske dne 15. oktobra 1821 in s potrditvijo tedanje vlade dne 8. junija 1826.
Kranjski deželni muzej se je po prvi svetovni vojni preimenoval v Narodni muzej v Ljubljani, ta pa se je z dekretom pokrajinske uprave v Ljubljani št. 5370/1 z dne 8. maja 1944 razdelil v dve samostojni ustanovi: Kulturno zgodovinski muzej v Ljubljani in Prirodoslovni muzej v Ljubljani.
Muzej je prešel v upravo narodne vlade Slovenije, zatem Vlade LR Slovenije in je po zakonu o muzejih (Uradni list LRS, št. 32/59) opravljal funkcijo ustanovitelja Izvršni svet Ljudske skupščine LR Slovenije. V zakonu o predstavnikih družbenih skupnosti v svetih nekaterih zavodov s področja kulture itd. (Uradni list SRS, št. 42/66) pa fungira kot ustanovitelj SR Slovenija prek Izvršnega sveta Skupščine SRS. Leta 1963 (Uradni list SRS, št. 33 z dne 31/10-1963) se je Prirodoslovni muzej v Ljubljani kot centralna republiška ustanova preimenoval v Prirodoslovni muzej Slovenije.
II. IME IN SEDEŽ MUZEJA
3. člen
Ime muzeja: Prirodoslovni muzej Slovenije.
Sedež muzeja je v Ljubljani, Prešernova 20.
Muzej je pravna oseba.
III. DEJAVNOST MUZEJA
4. člen
Muzej opravlja naslednje temeljne naloge:
– raziskuje, ugotavlja, evidentira, dokumentira, vrednoti in znanstveno-raziskovalno proučuje naravo in kulturno dediščino naravnega izvora,
– zbira, ureja, hrani, vzdržuje, restavrira in znanstveno-raziskovalno proučuje predmete in dokumente, ki izvirajo iz narave in imajo pomen kulturne dediščine naravnega izvora,
– organizira, pripravlja in prireja razstave ter druge oblike predstavljanja izsledkov muzejskega dela doma in v tujini ter organizira gostovanje tujih razstav in multimedijskih predstavitev,
– redno in načrtno sodeluje z vzgojno-izobraževalnimi organizacijami in zavodi pri njihovem delu ter skrbi za vzgojo pravilnega odnosa do narave in kulturne dediščine naravnega izvora,
– organizira znanstvena in strokovna srečanja, razgovore, seminarje in podobno, predvsem s področja raziskovanja narave in kulturne dediščine naravnega izvora,
– raziskuje in opravlja študije ter znanstvene elaborate o varovanju narave in kulturne dediščine naravnega izvora,
– izdaja, zamenjuje in prodaja znanstvene študije in strokovne publikacije o gradivu iz svojih zbirk, ter naravi in kulturni dediščini naravnega izvora, ter kataloge razstav in poljudne publikacije,
– izdaja, izdeluje in prodaja diapozitive, fotografije, razglednice ter nosilce zvoka in slike vseh vrst s svojega delovnega področja ter replike kulturne dediščine naravnega izvora iz svojih zbirk,
– izdeluje ekspertize in daje nasvete, pojasnila in drugo strokovno pomoč fizičnim in pravnim osebam pri vrednotenju posegov v naravo in kulturno dediščino naravnega izvora; izvaja tudi storitve na podlagi sklenjenih pogodb,
– sodeluje in vzdržuje stike s sorodnimi zavodi doma in v tujini ter posreduje njihovo gradivo javnosti,
– vodi upravne in druge postopke, ki mu jih določajo zakonski in podzakonski predpisi,
– opravlja storitve s področja svoje dejavnosti za potrebe fizičnih in pravnih oseb.
Kot specialni nacionalni muzej opravlja še naslednje posebne naloge:
– oblikuje in določa standarde za konzerviranje in restavriranje, varovanje in dokumentiranje kulturne dediščine naravnega izvora in nadzoruje njihovo izvajanje,
– vodi specialno znanstveno knjižnico in bibliografije muzejskih delavcev,
– izvaja in organizira prirodoslovno znanstveno-raziskovalno dejavnost na Slovenskem in drugod,
– organizira in nudi strokovno usposabljanje muzejskih delavcev s področja svoje dejavnosti,
– usklajuje akcesijsko in razstavno dejavnost muzejev s področja narave, naravoslovja in kulturne dediščine naravnega izvora, ki jih financira država.
IV. ORGANI MUZEJA
5. člen
Organi javnega zavoda so:
– direktor,
– strokovni vodja,
– svet in
– strokovni svet.
1. Direktor muzeja
6. člen
Direktor organizira in vodi delo ter poslovanje muzeja, predstavlja in zastopa muzej ter je odgovoren za zakonitost dela muzeja.
Direktorja imenuje in razrešuje minister, pristojen za kulturo, na podlagi javnega razpisa ter po predhodnem mnenju sveta muzeja in strokovnega sveta muzeja.
Mandat direktorja traja pet let, po poteku te dobe je lahko ponovno imenovan.
7. člen
Za direktorja je lahko imenovan kandidat, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
– doktorat znanosti ene izmed strok, zastopanih v dejavnosti muzeja,
– najmanj pet let delovnih izkušenj in poznavanje področja dela muzeja,
– sposobnost za organiziranje in vodenje dela v kolektivu (v okviru dejavnosti muzeja),
– znanje najmanj dveh tujih jezikov.
Dodatni pogoji se lahko določijo v statutu muzeja.
2. Strokovni vodja
8. člen
Strokovno delo muzeja vodi strokovni vodja, ki je odgovoren za strokovnost dela muzeja.
Strokovnega vodjo imenuje in razrešuje svet muzeja po predhodnem mnenju strokovnega sveta.
9. člen
Za strokovnega vodjo je lahko imenovan kandidat, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
– visokošolska izobrazba ustrezne smeri,
– znanje najmanj enega tujega jezika.
V statutu muzeja se lahko določijo dodatni pogoji za imenovanje strokovnega vodje.
3. Svet muzeja
10. člen
Muzej opravlja svet muzeja, ki ga sestavljajo:
– predstavnika ustanovitelja (dva člana), ki ju imenuje Vlada Republike Slovenije na predlog Ministrstva za kulturo in Ministrstva za okolje in prostor,
– predstavnika delavcev (dva člana) ter
– predstavnika uporabnikov oziroma zainteresirane javnosti (dva člana), pri čemer enega imenuje Univerza v Ljubljani, drugega pa Univerza v Mariboru.
Način izvolitve predstavnikov delavcev določi statut muzeja.
Mandat članov sveta muzeja traja pet let.
11. člen
Svet muzeja sprejema statut zavoda, program dela, finančni načrt, zaključni račun in splošne akte zavoda ter opravlja nadzor nad upravljanjem in poslovanjem muzeja. Statut zavoda stopi v veljavo, ko da nanj soglasje ustanovitelj.
Akt o sistemizaciji delovnih mest začne veljati, ko da nanj soglasje minister, pristojen za kulturo, po predhodnem mnenju reprezentativnih sindikatov v muzeju.
4. Strokovni svet muzeja
12. člen
Strokovni svet muzeja sestavljajo člani, ki jih imenuje svet muzeja v skladu z zakonom. Sestavo, način oblikovanja in naloge strokovnega sveta določi statut zavoda v skladu z zakonom.
V. SREDSTVA ZA DELO IN ODGOVORNOST ZA OBVEZNOSTI MUZEJA
13. člen
Muzej prevzame v upravljanje vse premoženje, s katerim je doslej upravljal Prirodoslovni muzej Slovenije.
14. člen
Muzej pridobiva sredstva za izvajanje dejavnosti:
– iz sredstev državnega proračuna,
– s prodajo storitev drugim uporabnikom,
– s prodajo svojih publikacij ter drugega propagandnega in izobraževalnega gradiva,
– z dotacijami, darili in iz drugih zakonitih virov, na način in pod pogoji, določenimi z zakonom in s statutom muzeja.
Minister, pristojen za kulturo, določi normative in standarde za financiranje neprogramskih stalnih stroškov muzeja.
15. člen
Presežek prihodkov nad odhodki uporablja muzej za izvajanje in razvoj svoje dejavnosti.
O načinu razpolaganja s presežkom prihodkov nad odhodki odloča svet muzeja na predlog direktorja in v soglasju z ustanoviteljem.
VI. PRAVICE, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI MUZEJA V PRAVNEM PROMETU
16. člen
Muzej je pravna oseba, ki nastopa v pravnem prometu v okviru svoje dejavnosti samostojno, z vsemi pravicami in obveznostmi, v svojem imenu in za svoj račun. Za svoje obveznosti odgovarja muzej z vsemi sredstvi, s katerimi upravlja.
17. člen
Premoženje muzeja je last ustanovitelja.
Z vsem premoženjem upravlja muzej. Muzej samostojno upravlja s premičnim premoženjem, s stanovanjskim skladom in z drugimi nepremičninami pa samo po predhodnem soglasju ustanovitelja.
VII. ODGOVORNOST USTANOVITELJA ZA OBVEZNOSTI MUZEJA TER MEDSEBOJNE PRAVICE IN OBVEZNOSTI USTANOVITELJA IN MUZEJA
18. člen
Ustanovitelj odgovarja za obveznosti muzeja, ki jih muzej prevzema v skladu z letnim programom dela in finančnim načrtom, do višine vrednosti nepremičnega premoženja, s katerim upravlja muzej.
Muzej vsako leto pripravi program dela, finančni načrt in zaključni račun zavoda ter jih posreduje ustanovitelju v soglasje.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
19. člen
Organi muzeja morajo biti imenovani najkasneje v treh mesecih od uveljavitve tega sklepa. Do takrat opravljajo njihove naloge dosedanji organi muzeja.
Statut muzeja mora biti sprejet najkasneje v treh mesecih od imenovanja oziroma izvolitve članov sveta. Do sprejema novega statuta velja obstoječi statut v vseh določbah, ki niso v nasprotju z zakonom.
20. člen
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 022-18/97-1
Ljubljana, dne 20. novembra 1997.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik